szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Két évig is eltarthat az eljárás.

Az Európai Unió Bírósága befogadta azt a keresetet, amelyet magyarországi egyetemek adtak be az Európai Bizottság 2022. decemberében hozott határozata ellen, mondta Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora a Népszavának adott múlt szombati interjújában. Az információt hétfőre a bírói testület is megerősítette.

A közérdekű vagyonkezelő alapítványok által fenntartott egyetemek azután fordultak a Bírósághoz, hogy az Európai Bizottság döntése értelmében kiestek az Erasmus+ illetve Horizont programokból. A Bizottság azért zárta ki az intézményeket, mert úgy gondolta, a működési modelljük nem garantálja, hogy átláthatóan kezelik az uniótól kapott forrásokat.

A fejlemények ellenére nem várható gyors megoldás, ha elkezdődik per, akkor is valószínűleg másfél-két évig fog tartani. Merkely Béla abban bízik, az Európai Tanács visszalép a keresettől, de erre a Népszava forrása szerint kevés az esély. Okafogyottá válik a per akkor is, ha a kormány az uniós kritikák mentén változtat a szabályokon.

Kiszámoltuk: négy és félezer diák maradhat ki az Erasmusból jövőre, ha a kormány nem tud megegyezni Brüsszellel

Kiadta a 2023-as Erasmus+ pályázatok nyerteseinek listáját a Tempus Közalapítvány, de ezen a közérdekű vagyonkezelő alapítványok által fenntartott egyetemek egyelőre nem szerepelnek, őket csak feltételesen tudták támogatni. A tavalyi lista alapján azonban könnyű kiszámolni, hány diákot érinthet rendkívül rosszul, ha a magyar kormánynak szeptemberig nem sikerül egy olyan megoldást találnia a kuratóriumok összetételére, amire az Európai Bizottság is rábólint.