Közös megegyezéssel lépett ki a karbantartónk, most kiderült, hogy közel tízmilliós kárt okozott. Behajthatjuk rajta?

2024. április 22.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Fotó: Northfoto

Az ügyvéd válaszol.

Tisztelt Ügyvéd úr!

Egy sportlétesítményt üzemeltetünk, ahol az egyik karbantartónk még 2023 decemberben elment tőlünk közös megegyezéssel. Mostanra derült ki azonban, hogy a karbantartás során olyan durva mulasztásokat követett el, amely miatt az épületben a 2024-es év elején jelentős károk keletkeztek, konkrétan kenéshiány miatt tönkrement egy közel tízmilliós gépünk. A gond az, hogy amikor elment, aláírtunk vele egy közös megegyzést és, hogy nincs egymással szemben igényünk. Ezzel mit lehet csinálni?

Kedves Olvasó! A közös megegyezésről szóló megállapodás megtámadható, ha annak megkötésekor a fél valamely lényeges körülmény tekintetében tévedésben volt, feltéve, ha tévedését a másik fél okozta vagy felismerhette. A megállapodást bármelyik fél megtámadhatja, ha a szerződéskötéskor lényeges körülményben ugyanabban a téves feltevésben voltak. Lényeges körülményre vonatkozik a tévedés akkor, ha annak ismeretében a fél nem vagy más tartalommal kötötte volna meg a szerződést. Fontos ugyanakkor, hogy nem támadhatja meg a szerződést az, aki a tévedését felismerhette vagy a tévedés kockázatát vállalta.

Ettől eltérő eset a megtévesztés. Az ennek hatására kötött megállapodást akkor lehet megtámadni, ha az egyik szerződő felet a másik fél szándékos magatartásával tévedésbe ejti vagy tévedésben tartja.

Fontos ugyanakkor, hogy a megtámadás határideje harminc nap, amely a tévedés felismerésétől vagy a jogellenes fenyegetés megszűnésétől kezdődik. Továbbá, a megtámadási határidőre az elévülés szabályai megfelelően irányadók azzal, hogy hat hónap elteltével a megtámadás joga nem gyakorolható. Vagyis Önöket eléggé szorítja már az idő.

Nyilván számítani kell arra is, hogy a munkavállalói mulasztást Önöknek kell bizonyítani, így azt is, hogy a volt munkavállaló tudta-e mi pontosan a feladata, ez egyértelműen elő volt írva számára, továbbá megkapta-e a megfelelő képzéseket, információkat, eszközöket a munkafolyamatok elvégzéséhez stb. Ráadásul azt is vizsgálni fogja a bíróság, hogy a közös megegyzés aláírásakor, azt közvetlenül megelőzően Önök felismerhették volna már az esetleges munkáltatói mulasztást (pl. megfelelő háttérellenőrzéssel) és az, hogy tulajdonképpen úgy írták alá a közös megegyezést, hogy tévedésben voltak, nem önhiba-e az Önök terhén.

Dr. Wagner Ádám ügyvéd

iroda@wagnerugyved.hu

https://wagnerugyved.hu/

Ha tetszett a cikk, iratkozz fel a hírlevelünkre itt.


Megosztás Küldés Messengeren Pinterest