Szili-Darók Ildikó polgármesterjelöltként indul Józsefvárosban

HírKlikk 2024. április 22. 10:03 2024. ápr. 22. 10:03

​​​​​​​Miután Kunhalmi Ágnes, az MSZP társelnöke február 15-én bemutatta az MSZP VIII. kerületi jelöltjeit, Szili-Darók Ildikó alpolgármestert, Czeglédy Ádámot és Camara-Bereczki Ferencet, felborult az összefogás. Pikó András, Józsefváros polgármestere kifogást emelt, és nem akar együttműködni a jelöltekkel, azokkal, akik a 2019-es választásokon egyszer már elnyerték a választók bizalmát. A párt korábbi közleményében úgy fogalmazott, hogy „győztes csapaton nem szabad változtatni”.  Most úgy tűnik, nem lesz megegyezés Józsefvárosban, Szili-Darók Ildikó nagy elhatározásra jutott, erről beszélt a Hírklikknek.

Sokáig az összefogás biztos jelképének számított Józsefváros, mi történt, miért nem akar Pikó András megegyezni önökkel?

A jelenlegi négy képviselőnket egy, Pikó András által megnevezett képviselőre kellett volna cserélni. Egy komoly párt számára ez igen megalázó feltétel. Egy olyan polgármester, akit egy többpárti szövetség juttatott hatalomra, nem engedheti meg magának, hogy ezen pártok felett diszponál, beleszól a pártirányításba és megmondja, hogy kik indulhatnak és kik nem. Különösen apolitikus ez abban az esetben, amikor a hivatalban lévő képviselőket civilekre kívánja cserélni. Utolsó pillanatig próbálkoztunk egyeztetni a pártunk felsővezetőivel karöltve, de Pikó András minden próbálkozásunkat elutasította.

Öt éve az MSZP fogta össze nem csak országos, hanem helyi szinten is az ellenzéket, a választásokat, így lett polgármester Pikó András. Akkor megtalálták a közös hangot?

A győzelem után hatalmas lendülettel kezdtük a munkát. Nehéz dolgunk volt, nem voltak önkormányzati tapasztalataink, illetve csak kevesünknek, nekem a legtöbb, hiszen több cikluson át külsős bizottsági tagként is dolgoztam, illetve a családsegítő szolgálat vezetőjeként folyamatosan kapcsolatban voltam a hivatallal, a testülettel. Új városvezetésként rengeteg értekezlet, megbeszélés és egyeztetés előzte meg minden lépésünket. Mindig mindenkinek a véleményét meghallgattuk, és ezek alapján születtek a döntések.

Az első nagy krízist, a Covid-időszakot hogyan élték át?

Szinte éjjel-nappal dolgoztunk. Emberfeletti munka volt, hogy legyenek védőeszközeink, senki se éhezzen, aki karanténban van, bevásároljunk az időseknek és működtessük a szolgáltatásokat. Közben a vírus sajnos kegyetlen veszteségeket okozott. András is, majd a következő hullámban én is megbetegedtem. Elveszítettük képviselőtársunkat, Pacit, én pedig a férjemet, Balázst. Minden gyász és a betegség okozta legyengülés ellenére dolgoztunk tovább.

De valami végérvényesen megváltozott.

Igen, az őszinte, emberi viszony átalakult és oda vezetett, hogy az MSZP négy képviselője és a DK egy képviselője külön frakciót hozott létre Józsefváros Jövőjéért névvel, koalícióban a Momentum-Párbeszéd frakcióval. Megpróbáltuk a frakciók közötti egyeztetést, de ez nehezen működött. Végül majd egy éve elérkeztünk oda, hogy a frakciónkkal a polgármester érdemben a város ügyeiről már nem is egyeztetett. Gyakorlatilag össze kellett vadásznom a területemen született döntéseket, amelyekről többször nem is tudtam.

A konszenzus, a problémamegoldás miért nem sikerült?

Én mindig nyertes-nyertes megoldás elérésére törekszem a konfliktusokban, de ez csak akkor lehetséges, ha valóban feltárjuk a problémákat, megnézzük az okokat, a motivációkat. Nehéz volt így dolgozni, de igyekeztem mindent követni és mindent megtenni az ügyek vitelében, a lakosság érdekének képviseletében.

2023 végére viszont el kellett volna indulniuk a választási szövetségről szóló tárgyalásoknak.

Többször kezdeményeztük, de ez nem történt meg. András azt mondta, hogy még nincs itt az ideje. Ezért az egyeztetésekben igencsak jártas MSZP-nek, felelős politikai szervezetként, minden eshetőségre fel kellett készülnie, december közepén arra készültünk, hogy ha nem lesznek tárgyalások, akkor önállóan kell elindulnunk.

A tárgyalások végül 2024 januárjában megkezdődtek.

Minden ellenzéki párt és a Szikra Mozgalom, valamint a C8 (civil politikai szerveződés) meghívást kapott. Itt Pikó András elmondta, hogy több feltétele van az indulásának, például, hogy Camara–Bereczki Ferenc MSZP-s képviselő, aki rengeteg terepmunkát végzett, mindenképpen induljon, de Veres Gábor párttársam, jómagam és Stettner István, a DK képviselője semmiképpen nem indulhat, velünk nem szeretne a jövőben együtt dolgozni.

Utolsó pillanatig próbálkoztunk egyeztetni a pártunk felső vezetőivel egyetemben, de Pikó András minden próbálkozásunkat elutasította.

Az MSZP így saját jelölteket állít, Ön pedig polgármesterjelöltjeként indul a kerületi választáson. Elkezdték a kampányt már?

Elkezdtük, noha soha nem gondoltam, hogy valamikor Andrással szemben kell indulnom, de 35 éve az MSZP kötelékébe tartozom, el kellett vállalnom, hogy polgármesterjelölt legyek.

Mennyire játszhatott esetleg közre a kormány kisajátítási terve a döntésben, ebben volt nézeteltérés?

Azt képviselem, hogy az önkormányzatnak a lakosság érdekét képviselve, mindenkivel egyeztetni kell, legyen az más önkormányzat, szervezet vagy akár Magyarország kormánya. A Diószegi-Dugonics utcai házak állami kisajátítása során én első lépésként megkerestem volna a döntéshozókat, és csak ezután fordultam volna a lakossághoz. Az emberek így viszont pánikba estek. Tegnap egy idős hölgy, aki a kerület másik végén lakik, azt mondta, hogy az állam megszünteti a bérlakásokat, mindenkinek ki kell költözni, hajléktalan lesz. Ez nem jó, valóban határozott kiállásra van szükség, de ennek nem tüntetésekben kell megjelennie, hanem az ismeretek teljes körű birtokában egyeztetésben, a tárgyalásokban. Erre is hívom az érintetteket! Véleményem szerint így kell működnie az önkormányzatiságnak!

Mi motiválja, hogy polgármesterként indul?

Magyarországon a társadalmi közbeszéd és a társadalom már-már skizoid állapota számomra azt üzeni, hogy ezen változtatni kell, ezért vállaltam – pártom teljes támogatásával és egyetértésével –, hogy elindulok a képviselőink élén az önkormányzat vezetéséért, hogy megvalósíthassam azt, hogy az emberek érdekében egyeztetésen, megállapodáson alapuló városvezetés működjön. Hiszek abban, hogy megteremthető a közös jó mindenki számára.

Forrás: Hírklikk