szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Horváth László társasága mellett az a kínai cég is érintett, mely a lélegeztetőgép-bizniszben is benne volt.

Szaporodnak a kínai csomagos csalások: kéretlen webshopos küldeményekről érkeznek értesítések, melyekért utánvéttel kell fizetni, és ha az áldozatnak előre nem esik le, hogy ő ilyet nem is rendelt, és fizet, akkor utólag futhat a pénze után. A 24.hu most feltárta, hogy a szóban forgó csomagok kiszállításához köze van a kazah tiszteletbeli konzulnak, Horváth Lászlónak.

A kéretlen küldeményekről “Csomagja a kézbesítőnél van” tárggyal érkezik e-mail a Magyar Postától, pontosabban az MPL-től. Ezekből a levelekből az is kiderül, hogy a feladó a European Chinese Supply Chain Zrt. (ECSC). Az ECSC-nek a csomagok tartalmához nincs köze, az csak logisztikai szolgáltató.

A társaság egyik tulajdonosa a Magyar Posta Zrt. leányvállalata, a Magyar Posta Vagyonkezelő Zrt.. A posta vagyonkezelője 2017-ben alapította az ECSC-t két kínai logisztikai társasággal közösen. A kínai társak 2021 júliusára kiléptek, de 2021 októberében betársult a posta vagyonkezelője mellé egy kínai-magyar vegyesvállalat, a European Post Service (EPS) Kft..

Az EPS Kft. magyar tulajdonosa a L.A.C. Holding Zrt., amely a tiszteletbeli kazah konzul, Horváth László érdekeltségébe tartozik, a másik 50 százalékos tulajdonos pedig a kínai kézben lévő CECZ Közép-európai Kereskedelmi és Logisztikai Együttműködési Övezet Kft. A CECZ neve a lélegeztetőgép-bizniszből ismerős: összesen 11,8 milliárd forintért szerzett be a Covid idején védőfelszereléseket, maszkokat és lélegeztetőgépeket.

A 24.hu több kérdéssel kereste meg Horváth Lászlót, melyben a kínai kapcsolatról érdeklődtek, de a tiszteletbeli konzul csak rövid és általánosságokat soroló választ küldött nekik, melyben leírta, hogy az ECSC Zrt. célja a Kínából érkező e-kereskedelmi küldemények továbbítása a magyarországi címzetteknek, valamint a küldemények eljuttatása más európai országok címzettjeinek. Amúgy pedig a kérdések „mindegyike üzleti titok tárgyát képezi.”

Rendelt már valaha online utánvéttel, de nem vette át? Eddig megúszta, de hamarosan számolhat a következményekkel

Ki vágyból, ki ügyeskedésből, ki bosszúból rendel utánvéttel árut úgy, hogy esze ágában sincs átvenni. Ezzel meglepően nagy veszteség jelentkezik a webshopoknál, amelyek minden garast megfognának, különösen most, a növekvő költségek és a csökkenő forgalom mellett. A szakmai szervezet speciális szoftverrel kísérletezik, de senkinek sem kell súlyos következményektől tartania: legfeljebb kimarad egy-két körből.

Ami a CECZ csoportot illeti, a 24.hu megjegyzi, hogy feltűnően jó pozícióba kerültek: 27 milliárd forintért raktárbázist építenek Vácon az E-kereskedelmi Logisztikai Parkban, a kormány pedig nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházásnak minősítette a projektet. Ezen túl a Magyar Narancs információi szerint megvették az ipari parkot üzemeltető céget, és az ipari park területéből is vásároltak. És az is megjelent a hírekben, hogy 15 ezer négyzetméteren akkumulátorok és akkumulátor-alapanyagok tárolására szolgáló raktár épül, mely várhatóan őszre beindul.

Az ECSC tulajdonosi szerkezetének változását – vagyis, hogy 2021 októberében résztulajdonosként beszállt a posta vagyonkezelője mellé Horváth és a CECZ közös cége, az EPS – a sajtóban annak idején egyébként részben azzal hozták összefüggésbe, hogy 2021. július 1-jétől az unión kívülről érkező, 22 euró alatti értékű áruk áfamentessége megszűnt, ráadásul vámot is kell fizetni. Az ECSC forgalma 2021-ben még az egymilliárd forintot, 2022-ben már a hétmilliárdot haladta meg.