Nem tudja megoldani a kormány a gazdák problémáját, mert üres a kassza

HírKlikk 2024. április 22. 07:50 2024. ápr. 22. 07:50

Látszatintézkedések vannak a mezőgazdaságban, az átlag hírfogyasztó azt gondolja, valamit cselekedtek, de igazából ez nem így van, miközben a gabonaágazat volt korábban a húzó, most hektáronként 100-105 ezer forintos veszteséget könyvelnek el a gazdálkodók, ami tarthatatlan – mondta a KlikkTV Heti Egyenleg – Ráadás című műsorában Harangozó Gábor, az MSZP alelnöke arról, hogy ötpontos intézkedéscsomagról döntött a kormány a magyar mezőgazdasági és élelmiszeripari szektor segítése érdekében. (Ennek része, hogy azon mezőgazdasági termékekre, amelyeket tilos behozni Ukrajnából, bejelentési kötelességet vezetnek be, akárhonnan is jöjjenek, az államkincstár március helyett május végéig fogja kifizetni a tavaly benyújtott támogatási kérelmeket a termelőknek, az Agrár Széchenyi kártyával felvehető kedvezményes hitelek keretösszegét 2026-ig 45 milliárd forinttal egészítik ki, a mezőgazdasági termelőknek hektáronként 97 literig visszaigényelhetik az elhasznált gázolaj jövedéki adóját – a szerk.)

Kifejezetten hibás kormányzati intézkedések voltak a mezőgazdaságban eddig is, 2022-ben a kormány azt mondta, hogy betiltja a magyar gabona kivitelét, aminek az lett a vége, hogy a korábbi felvevő piac, nagyrészt Olaszország és a balkáni országok máshonnan szerezték azt be, és amikor feloldották a tilalmat, akkor itthon maradt a gabona a raktárakban, és hegyekben áll – foglalta össze Harangozó Gábor. „Ezért nálunk még olcsóbb, mint a világpiaci ár, mert nem tudjuk eladni a korábbi piacokra.”

Óriási baj van a magyar mezőgazdaságban, amelynek volt egy jó tíz éve, és még azért nem borult fel, mert ebben a tíz évben fel tudtak halmozni a gazdálkodók és vannak tartalékaik – tette hozzá. „Láthatóan azért volt az agrárminiszter ötpontos bejelentése, mert egyre nagyobb a felháborodás a gazdák között, óriási veszteségeket szenvednek el. Az inflációt elsőként érezték meg, az ő termelési költségeik nőttek meg legelőször az energiaárak, az üzemanyagköltségek miatt.”

Üzemanyagár

Harangozó Gábor rámutatott, hiába mondta a kormány, hogy kedvezménnyel vehetnek üzemanyagot, a gazdák, 85-90 százaléknak piaci áron kellett vásárolniuk, mert a mezőgazdasági nagygépeket főleg csak a nagyüzemekben tudják megtankolni. „Mindenkinek a saját telephelyén van üzemanyagállomása, ahová szerződés szerint szállít a Mol, és onnan tankolnak, a kormány pedig azt mondta, hogy a benzinkutakon lesz olcsóbb a gázolaj, csakhogy a kombájn nem tud beállni a benzinkútra. Az átlag választónak úgy tűnik, mintha intézkedtek volna, miközben a gazdák nem tudnak élni ezzel a kedvezménnyel.”

Gázár

A mai mezőgazdaság, növénytermesztés műtrágya nélkül nem megy, a műtrágya legfontosabb alapanyaga pedig a földgáz, amelynek az ára szintén az egekbe emelkedett – mondta a szocialista politikus. „Az uniós statisztikák szerint a mezőgazdasági termelési költségek Magyarországon emelkedtek a legnagyobb mértékben, viszont a legkisebb kompenzációt a magyar gazdák kapták az államtól. Az osztrákok és a németek nagyon komoly segítséget kaptak, hogy ne szabaduljanak el az árak.”

Gabonaárak

Most a gabonaárak megfeleződtek a tavalyi évhez képest, főképp az ukrán gabona miatt, így amíg a termelési költségek a legmagasabbak, a felvásárlási árak messze a legalacsonyabbak nálunk – tért át Harangozó Gábor az ukrán gabonahelyzetre. Felhívta a figyelmet arra, hogy ezt kellett volna kezelnie a kormánynak, erre az MSZP-nek volt is országgyűlési határozati javaslata, amit lesöpörtek. Szerinte az lenne a megoldás, ha az állam úgynevezett intervenciós vásárlást, felvásárlást végezne, a raktárban álló gabonát legalább a termelési költségen megvenné, hogy ne menjenek tönkre a gazdálkodók – tette hozzá. Az ukrán helyzetet úgy kezelték, hogy megtiltották a gabona behozatalát – ezt támogattuk is -, de egy rossz európai intézkedésről van szó, amit érdemes lenne kijavítani és a kormánynak ezt kellene kezdeményezni – tette hozzá. „Korábban vámokkal védtük az ukrán gabonától a termelőket, így a gabona alapvetően Afrikába került, de ez most a háború miatt nem történik meg, ezt kellene szerveznie az uniónak, hogy oda kerüljön az olcsó, közepes minőségű gabona, ehelyett ráengedték az európai piacra vámmentesen és pillanatok alatt letörte az árakat.”

Harangozó Gábor emlékeztetett, ha egy román kereskedő behozza az Ukrajnában vett gabonát, akkor az már EU-ból érkezik, hiába mondja a kormány, hogy regisztrálni kell az ukrán származású gabonát, ki tudja ellenőrizni? „Ez látszatintézkedés, azt kellene tenni, amit a lengyelek, hogy betiltották a tranzitot is, de vannak, akik ezen nagyot nyernek, főleg, akik nem élelmiszer-felhasználásra, hanem ipari alapanyagként használják a gabonát. Itt komoly Mészáros Lőrinc-érdekeltségeket találunk.”

Márciusi támogatás május végén

Korábban, még a szocialista kormányok alatt is márciusig megkapták a támogatásokat a gazdák, most május végéig kapják meg a pénzt – mondta az elcsúszó támogatásokról a politikus, aki szerint a magyar Agrárminisztérium egy béna kacsa, ahonnan nagyon sok mindent kiszerveztek az Agrárkamarához. Rámutatott, a szervezet minden vezetője, tisztségviselője fideszes politikus és ahelyett, hogy javaslatokkal állna elő és megpróbálna a gazdálkodók érdekében lobbizni, inkább a kamarai díjak emelését tartotta fontosnak. „Ezt az agrárkamarát meg kellene szüntetni, mert ennek így nincs értelme.”

Tőkéhez kell juttatni a kisebb gazdálkodókat

Sok termelőnek nem volt tartaléka, hogy a tavaszi munkákat finanszírozni tudja, ehhez nyújtottak állami kezességvállalást és 45 milliárdnyi hitelt, de ez az ágazatnak semmi, miközben 4-500 milliárd veszteséget könyvelnek el a gazdálkodók – mutatott rá a politikus. „Nem tudják megoldani, mert nincs miből, üres a kassza, a kormány gazdaságpolitikája a mezőgazdaság tekintetében is megbukott.”

…és még ott volt az aszály is…

Bő ezer milliárd forintos kárt okozott a gazdáknak a csapadéktól mentes nyár, a kormány pedig mindössze 55 milliárd forintnyi kártérítést fizetett – mondta Harangozó Gábor, aki hozzátette, ezek a problémák egymásra halmozódnak, és most a kisebb, illetve már idősebb gazdálkodók adják fel és a Mészáros-Csányi-Lázár érdekeltségek megpróbálják felvásárolni ezeket a területeket. „Ma Magyarországon nagyon szigorú feltételekkel és korlátozásokkal lehet termelni, de az övék kiemelt mintagazdaságok, és rájuk nem úgy vonatkoznak a szabályok. Ők nagyobb támogatást kapnak, korlátozások nem vonatkoznak rájuk, pedig ezek megszüntetését régóta követeljük.”

A KlikkTV műsorát itt nézhetik meg.