KezdőlapHobbySokan nem tudják, de ezért érdemes büdöskét ültetni a zöldséges kertbe

Sokan nem tudják, de ezért érdemes büdöskét ültetni a zöldséges kertbe

-

Még több érdekes történetért iratkozz fel a Twice.hu hírlevelére!

A bársonyvirág vagy büdöske (Tagetes) rendkívül népszerű kerti virág. Egyéves növény, ami élénk sárga, narancs sárga és piros virágaival a virágágyások igazi dísze lehet, de akár a veteményesben is hasznos kísérőnövény lehet, mivel elriasztja a kártevőket.

A bársonyvirág rendkívül szívós, ami nagyszerűen viseli a hőséget és a szárazságot, és nem igényel sok gondoskodást. A nemzetségbe mintegy 20 faj tartozik, és ezek mind hasznos kísérőnövények lehetnek a veteményeskertben, de a legjobb a kis büdöske (Tagetes patula), bár a nagy büdöske (Tagetes erecta) szintén népszerű választás, ezek azonban nagyobb helyet foglalnak, és kevesebb viráguk is van.

A kis büdöske általában 30-50 centiméter magasra nő meg, így nem vesz el túl sok helyet a többi növénytől, és nem árnyékolják be azokat. Miközben a virágok vonzzák a hasznos beporzókat és más hasznos rovarokat, a kártevőket távol tartják a kerttől.

4 ok, amiért érdemes kis büdöskét ültetni a veteményes kertbe

1. Távol tartja a kártevőket

A büdöske nagyszerűen alkalmas a kártevők távol tartására a leveleiben található erős szagú olajok miatt. Ráadásul nemcsak a kártékony rovarokat tartja távol – például a molytetveket, fonálférgeket és poloskákat – de más kártevőket, akár emlősöket is, például nyulakat, mókusokat és őzeket.

Ahhoz, hogy a legjobb védelmet biztosítsd a zöldségeknek, ültess több büdöskét a veteményeskert szélére, különösen az olyan növények közelébe, mint a paradicsom, káposzta, uborka és a tök.

2. Vonzzák a beporzókat

Míg a büdöske nagyszerűen távol tartja a kártékony rovarokat és más kártevőket, színes virágai a hasznos beporzókat, például méheket, darazsakat és pillangókat viszont odavonzzák a kertbe. Ezek a beporzók, miközben virágról virágra járnak, beporozzák a kertben lévő zöldségnövényeket is.

Egyetlen növény akár több száz virágot hozhat a vegetációs időszak során, és egészen az első fagyok beálltáig virágzik, amikor a legtöbb egynyári növény már nem hoz virágot. Ez a folyamatos virágkínálat késő nyáron és kora ősszel is vonzza a beporzókat, ami létfontosságú lehet azoknak a zöldségeknek az esetében, amik később teremnek.

3. A veteményeskert igazi színfoltja lehet

Azonkívül, hogy rendkívül hasznos, egy kis színt is vihet az egyébként unalmas veteményesbe. A gyönyörű, sárga, narancs és vörös színben pompázó virágok nagyszerűen mutatnak a kertben. Ráadásul nagyon egyszerű magról ültetni és nem igényel sok gondoskodást.

A magokat jó vízelvezetésű, termékeny talajba kell ültetni, lehetőleg napos helyre, néhány milliméter mélyre, majd alaposan meg kell öntözni azokat. A magvak körülbelül 1-2 hét alatt, de akár gyorsabban, néhány nap alatt is kicsírázhatnak.

Az ültetéssel várjuk meg, amíg a talaj hőmérséklete eléri a körülbelül 18 Celsius-fokot. A melegebb talaj lehetővé teszi, hogy a magok gyorsabban kicsírázzanak és meggyökeresedjenek.

A bársonyvirág ugyanakkor cserépben vagy virágládában is nagyszerűen fejlődik, és egy nagyobb cserépbe akár 2-3 tövet is ültethetünk. Ennek ugyanakkor az az előnye is megvan, hogy a cserepeket később bármikor áthelyezhetjük.

4. A termesztése rendkívül olcsó és könnyen szaporítható

A bársonyvirág nemcsak olcsó, de könnyen is szaporítható, ha megőrizzük a magjait a következő tavaszra. Egyetlen tő közel száz magot is hozhat a nyár folyamán.

Először is hagyjuk, hogy a virágok teljesen elszáradjanak, a magokat tartalmazó terméstoknak teljesen barnának és összezsugorodottnak kell lennie, mielőtt levágnánk. Ezután válasszuk szét a magokat, és terítsük ki azokat száradni egy papírtörlőre vagy tányérra. Ha teljesen megszáradtak, félretehetjük azokat a következő szezonra.

Ha nem szeretnél lemaradni tartalmainkról, akkor lépj be a Twice.hu exkluzív Facebook csoportjába vagy iratkozz fel a hírlevelünkre!


Legfrissebb

Hirdetés

Csemegézz

Ez is érdekelhet