Ha van kertünk, de még ha nincs is, sokunk szívének kedves a madarak látványa. És hogyan is vonzhatnánk őket a közelünkbe, ha nem egy madáretetővel? Az etetést pedig nem szabad rögtön abbahagyni, hanem érdemes még a tavaszi napokon is etetni, egyre csökkentve a mennyiséget. Így idővel látni fogják a madarak, hogy a tél elmúltával maguknak is tudnak táplálékot keresni. Addig azonban sajnos akár még árthatunk is nekik, ha nem megfelelő táplálékot adunk.

A madarakra márpedig nagyon fontos odafigyelni, hiszen azon túl, hogy felvidítanak minket dalolásukkal, hasznos segítőtársaink is lehetnek. Az énekesmadarak jó része ugyanis kártékony rovarokkal táplálkozik.

Ezért vigyázz a madarakra

Az énekes madarak nagyon hasznosak. Felvidítanak minket dalukkal, csodás látványt nyújtanak, ahogy kergetőznek a levegőben egymással, és lelkes rovarevők. A madarak leggyakrabban akkor kapkodják a rovarokat, amikor a fiókáikat nevelik. A kistermetű füzike, aki átlagosan 6 fiókát nevel, két hét alatt közel másfél kiló rovart pusztít el. Így hát nem is kell tovább tűnődnünk rajta, hogy milyen kiszolgáltatottak lennénk nélkülük. Annyira, amennyire ők is azok a hideg időszakban, a segítségünk nélkül.

Ezzel ne etesd a madarakat

Nem mindegy, mivel etetjük a madarakat, hiszen sok olyan táplálék van, amelyik egyáltalán nem való nekik, és még meg is betegedhetnek tőle.


Pékáru

Hiába volt sokáig bevett szokás, ne etessük kenyérrel és egyéb pékáruval a madarakat, még kiszárított változatban sem. Az etetőben sokáig álló kenyérfélék ugyanis erjedésnek indulhatnak, és gyomor- és bélgyulladást okozhatnak a madaraknak. Szintén kerüljük a mindenféle sós ropogtatnivalók adását is.

madár napraforgó

A madarak számára az a legjobb, ha olyan élelmet biztosítunk, amely a természetben is előfordul. Fotó: Shutterstock

Szalonna

Habár a szalonnát gyakran akasztják ki a madaraknak, ez mindig sótlan legyen. Soha ne adjunk sós szalonnát a madaraknak.

Magvak

A magvak mindig sótlanok és nem pörköltek legyenek.

Ezt bátran adjuk a madaraknak

Amikor ősszel elkezdjük a madarakat etetni, ügyeljünk rá, hogy egészen tavaszig, a fagyok elmúltáig gondoskodnunk kell róluk. Ha ugyanis megszokták, hogy étel vár nálunk rájuk, lehet, hogy utolsó erejükkel fogják felkeresni a kertünket, és végzetes lehet, ha nem találnak eleségre.

A vizet pedig egész évben elérhetővé tehetjük a számukra, hiszen arra melegben és hidegben is szükségük van. Télen, vagy a fagyos tavaszi reggeleken azonban inkább kisebb mennyiséget adjunk, és fagyás esetén cseréljük.

A madaraknak bátran adhatunk olyan magvakat, amelyekhez a természetben is könnyedén hozzá tudnak jutni, de mindig sótlan és pörköletlen változatban. Adhatunk nekik napraforgót, búzát, fenyőmagot, diót és mogyorót is, de a gyümölcsöket is szívesen fogják fogadni, így kínálhatjuk őket almával, szőlővel, vagy körtével is.

Vásároljunk kifejezetten madáreleséget, főleg apró szemű magvakat, hogy egy csippentéssel meg tudják enni a kisebb madarak is. Lehet akár kölest, vagy muhart is a magok közé keverni. A pintyek és hullámos papagájok részére készített magkeverék ideális a kerti madarak számára is.

De akár a napraforgó egész fejét kitehetjük nekik. Ha szemes napraforgót vásárolunk a madaraknak, törött, „szemetes" napraforgószemeket válasszunk, mert sok madár csőre nem elég erős ahhoz, hogy feltörje a szemeket. Tegyünk ki natúr diót, fekete diót, mogyorót, földimogyorót, kesudiót is.

madár madáretető

A madáretetőt mindig olyan helyre tegyük, ahol biztonságosan tudnak enni a madarak. Fotó: Shutterstock

Ilyen madáretetőnek örülnek a madarak

A madáretető olyan helyen legyen, ahol a madarak védve vannak a házi ragadozók elől. Amikor táplálkoznak, isznak vagy éppen fürdőt vesznek, kevésbé elővigyázatosak, így olyan helyre kell, hogy kerüljön a madáretető, ahol ilyen esetben sem kaphatják el őket a háziállataink.

Nem árt, ha van egy bokor is a közelben, ahová át tudnak repülni megszáradni egy jóleső fürdőzés után. De az sem baj, ha ez a hely nincs túlságosan messze a háztól, hiszen csodás látvány a madarakat az ablakunkból figyelni, és ez hozzájárul gyermekeink lelki fejlődéséhez is.

Azonban úgy alakítsuk ki, hogy a szennyeződést könnyen el tudjuk takarítani az etető alól. Ezt legkönnyebben úgy tudjuk megoldani, ha egy adag szalmát helyezünk a földre, közvetlenül a madáretető alá. Így a koszt azzal együtt könnyedén el tudjuk távolítani.

Fontos, hogy a pereme olyan magas legyen, hogy kényelmesen tudjanak belőle csipegetni, de ne szórják ki belőle a magokat a földre. Ha hosszan elnyúló tetőt helyezünk rá, akkor azzal a csipegető madarakat és az eleséget is megvédjük rossz idő esetén.

Adjunk a madaraknak madárkalácsot

A madárkalács egyáltalán nem az emberek által fogyasztott kalács. Ez faggyúból és tápláló magokból készül, mely a hideg levegőn megszilárdul. A cinegék nagyon szeretik, de a többi madár is szívesen telepszik rá, és hintázás közben csipegetve falatoznak belőle.

A madárkalácsot otthon is el tudjuk készíteni. Szükségünk lesz hozzá marhafaggyúra és magokra. Vágjuk apróra a faggyút, majd tegyük a lábosba és kezdjük főzni. Akkor lesz jó, ha a rajta maradt húsról lefőtt a faggyú. Ha levettük a tűzről, tegyük bele a magvakat, és keverjük el.

Amikor levesszük a tűzről, nagyon hamar elkezd megkötni, így gyorsan tegyük formába. Tegyünk bele egy szívószálat, mielőtt megkötne, amelyre később, amikor megdermed madzagot tudunk kötni, amellyel fel tudjuk akasztani egy ágra.

Madarakban gazdag kertet kívánunk!