szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Peking még nagyobb cenzúrát gyakorolna az internet felett Kínában, ennek érdekében pedig nemzetbiztonsági okokra hivatkozva most több alkalmazás elérését is letiltatta az Apple-lel.

Kína felszólította az Apple-t, hogy távolítsa el az alkalmazásboltjából, az App Store-ból a világ legnépszerűbb üzenetküldő alkalmazásait, hogy azokat az országban élő felhasználók ne érhessék el. A The Wall Street Journal beszámolója szerint a napokban eltűnt a kínálatból a WhatsApp, a Threads, a Signal és a Telegram is, vagyis az Apple eleget tett a kínai cenzúra követelményeinek.

Az Apple szerint Kína azzal érvelt, hogy nemzetbiztonsági okok miatt kell elérhetetlenné tenni az alkalmazásokat a piacon, de azt nem részletezte Peking, hogy pontosan milyen aggályokról van szó. „Kötelesek vagyunk betartani azon országok törvényeit, ahol működünk, még akkor is, ha nem értünk egyet” – mondta az Apple szóvivője a lapnak.

A fenti alkalmazásoknak világszerte mintegy 3 milliárd felhasználója van. Kínában csak virtuális magánhálózaton keresztül lehet elérni őket, így kerülve meg a Nagy Kínai Tűzfalat. A lap szerint sokan élnek ezzel a megoldással. Peking emiatt aggódva figyelte ezeket az alkalmazásokat, mert így olyan hírek is eljuthattak az országban élőkhöz, amit a cenzúra megszűrt volna.

A lap névtelenséget kérő informátora szerint a WhatsAppot és a Threadset is azért kellett elérhetetlenné tenni, mert a felhasználók negatív színben tűntették fel Hszi Csin-ping elnököt. Az Apple szerint azonban ilyen tétel nem szerepelt az indoklásban.

A lépéssel jelentősen szűkült azon alkalmazások köre, amelyek segítségével külföldi híreket is elérhetnek a kínaiak, Peking pedig tovább szigorítaná az internetes cenzúráját.

Eközben az Egyesült Államok és Kína között tovább nő a feszültség, most épp azért, mert hamarosan betilthatják a TikTokot Amerikában. A lépés igen komoly lavinát indíthat el.

Nyilvánossá tennék a TikTokról szóló titkosszolgálati jelentést

Richard Blumenthal demokrata és Marsha Blackburn republikánus szenátor is azt szeretné elérni, hogy oldják fel a TikTokkal kapcsolatos titkosszolgálati nyomozás eredményét.

A SensorTower elemzése szerint az elmúlt évtizedben összesen több mint 170 millió alkalommal töltötték le Kínában az Instagramot, az X-et, a Facebookot, a YouTube-ot és a WhatsApp-ot az Apple App Store-jából. Az olyan paltformok, mint például a X komoly szerepet játszottak abban, hogy 2022 végén a szigorú Covid-szabályok miatt demonstrációk törhettek ki az országban.

A kínai kormány 2023 márciusában előírta, hogy minden alkalmazást regisztrálniuk kell a fejlesztőknek a kínai hatóságoknál. Amelyek ezt nem teszik meg, azokat el kell távolítani a kínálatból az országban.

Az Apple jelenleg nagy mértékben függ Kínától, a cég ugyanis ott gyártatja az iPhone-jai jelentős részét. Igaz, az elmúlt években megindult a költözés Indiába.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.