Elképesztő, hogy mit talált egy görög férfi parkolás közben: a régészek is megörültek neki

Több ezer éves lelet került elő egy olajfaültetvényen, ami segíthet többet megtudni egy kevésbé ismert civilizációról.

Minószi sír megtalálása
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A bronzkorból származó sírra és a benne lévő csontvázakra bukkant egy görög gazda, amiből a régészek a minószi civilizációról tudhatnak meg új információkat.

Elképesztő, hogy mit talált a kertjében a férfi véletlenül

A Kréta szigetén található Ierapetra városa melletti olajfaültetvényen bukkant egy meg nem nevezett görög gazda a 3400 éves minószi sírra. Egészen furcsa körülmények között talált rá, a férfi ugyanis épp parkolni próbált az autójával egy fánál, amikor a föld hirtelen süllyedni kezdett alatta. Gyorsan arrébb tolatott, majd visszanézve egy nagy, körülbelül egy méter széles lyukat látott a földben. Amikor belenézett az üregbe, rögtön sejtette, hogy valami különleges dolgot fedezett fel, és értesítette a helyi örökségvédelmi minisztériumot. A régészek feltárták a lyukat, és egy egy méter széles, 2 és fél méter mélyen fekvő üreget találtak, ami három részre volt osztva. 

Az elsőben egy sírt találtak, a másodikban pedig egy másikat 14 görög váza és egy tál társaságában. A Smithsonian Magazin szerint a tudósok a sírokat a bronzkori minószi civilizáció idejére datálták a koporsók stílusa alapján. A sír egy nagy kőfallal volt lezárva, és több ezer évig megőrizte a hely titkát. A föld mostani besüllyedését valószínűleg az olajfák öntözése és egy eltört öntözőcső okozta. Emiatt a föld már félig beomlott, és mikor a gazda megpróbált odaparkolni, végleg beszakadt - ismertette a helyi polgármester helyettes, Argyris Pantazis a helyi lapnak.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban a nemi egyenlőtlenség és a toxikus maszkulinitás jelenségéről beszélgettünk. Mi a különbség a férfiség és a férfiasság között? Mi számít toxikus maszkulinitásnak, miért alakult ki, és vajon köze van-e a Metoo mozgalomhoz? Miért van annyira kevés női vezető, és miért csak férfias személyiségű nők kerülnek vezetői pozícióba? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a válaszokat Szél Dávid pszichológus, Leszkovszki Máté újságíró, és Pintér Ada.

Promóció

Értékes lelet, amiből sok újat tudhatnak meg

Mivel a sír több ezer évig érintetlen maradt, rendkívül hasznos a minószi civilizációt kutató történészeknek, akik új ismereteket szerezhetnek a sírban talált csontvázakból. A Forbes magazin szerint a maradványok a késő palotakorszaknak is hívott késő minószi korból származnak. Eddig még nem sikerült túl sok mindent megtudni az akkoriak életéről, leszámítva a labirintusszerű palotaegyütteseket, amik olyan ókori mítoszokban szerepeltek, mint a Thészeusz és a Minotaurusz. 

A kutatók szerint a minószi civilizáció végét több, egymást követő természeti katasztrófa okozhatta, de más részleteket még mindig homály fed. Ezeket segíthet majd felfedni a most talált lelet. Egy másik különleges felfedezéséről ebben az összefoglalóbanolvashatsz. 

Ócskavasnak hitték a Budapesten talált relikviát: 100 év után derült fény a valódi értékére

Száz év után vizsgálták meg újra a Budapesten talált relikviát, és kiderült hogy sokkal értékesebb, mint azt korábban gondolták.

Elolvasom

(Borítókép forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük