Tudomány-Tech

Kíváncsi arra, hogyan fog meghalni? A mesterséges intelligencia megmondja

rtl.hurtl.hu

2024. április 19. 20:15

Az újfajta, félelmetes mesterséges intelligencia nemcsak az ember életét, hanem a halálát is meg hivatott jósolni. Hogyan lesz ebből közhaszon?

Nemcsak az ember életét, hanem a halálát is képes megjósolni az újonnan kifejlesztett mesterséges intelligencia. Legalábbis igyekszik, állítják a Dán Műszaki Egyetem kutatói legújabb fejlesztésükről, amit a Nature Computational Science című folyóiratban ismertettek. A forradalmi AI-modell eredeti ötletekkel, matematikai módszerekkel tenné megjósolhatóvá a jövőt Isaac Asimov hőséhez, Hari Seldonhoz hasonlóan – csak épp nem a történelem folyását, hanem egyéni sorsokat kutatna.

Nyelvek és életek

A tanulmány rögtön első sorában beindítja a fantáziát: a kutatók azt írják, hogy a mesterséges intelligenciának úgy segítik a „jóslást”, hogy az emberi életek modelljeit a széles körben ismert és használt nyelvi modellekhez hasonlóan építik fel. A robotnak rendelkezésére bocsátották a dán hatóságok által tárolt, nyilvánosan is elérhető adathalmokat, amelyek születési, halálozási, oktatási, foglalkozási, bevételi, lakóhelyi, valamint még számos más részletes, napi szintre lebontott statisztikát tartalmaznak.

Azt állítják:

A modell képes arra, hogy sokszínű eredményeket jósoljon meg a korai halálozástól a személyiségi nüanszokig bezárólag, ezzel óriási mértékben túlteljesíti az eddigi legfejlettebb modelleket.

A nyelvi és az életmodellek között valóban lehetnek hasonlóságok. A ChatGPT-hez hasonló mesterséges intelligenciák például nem értik, mit mondanak, csak az általuk generált szövegben mindig azt választják ki a következő szónak, amely a kérdés kontextusában a statisztikai valószínűség alapján a legnagyobb eséllyel következik.

A kutatók által Life2Vec (az „élet vektorban” kifejezés rövidítése) névre keresztelt szoftver pedig ezt szavak helyett életeseményekkel játssza el. Sune Lehmann, a tanulmány egyik szerzője szerint így gyakorlatilag végtelen a lehetőségek száma. Azt mondta: „Egy bizonyos szemszögből nézve az élet egyszerűen különböző események sorozata. Az emberek megszületnek, gyerekorvoshoz mennek, iskolát kezdenek, elköltöznek, összeházasodnak, és így tovább”.

Nemrég Makai Gábor klinikai szakpszichológus a Reggeliben arról beszélt: sokan félnek a mesterséges intelligenciától, de ezen segíthet,  ha megpróbáljuk megismerni technológiát, megérteni, mire tudjuk használni és mire nem.

Megjósolja az elhízást, a rákot és a halált is

A tudósok remélik, hogy a Life2Vec képes lesz nagy valószínűséggel megjósolni olyan életeseményeket, mint például egy előléptetés, a termékenység vagy az elhízás. Még nem tesztelték széles körben az alkalmazást, de a várakozások szerint akár daganatos megbetegedések kialakulását, illetve az egyes ember halálának időpontját is képes lehet megjósolni.

Ezen a ponton fontos kiemelni, hogy a Life2Vec még nem elérhető az interneten. A modell bejelentése után viszont szinte azonnal elkezdtek sorjázni a különféle, gyakran rossz szándékkal készített utánzatok, amelyek számos személyes adatért vagy akár pénzért cserébe igyekeznek megmondani, mikor és hogyan halunk meg.

De ennyi erővel akár az utcai jósnőhöz is elmehetünk, valószínűleg kevésbé veszélyes, mint egy zavaros, becsapós MI.

Viszont az előzetesen közzétett adatok biztatóak, ha valósak. A tudósok azt mondják, hogy az alábbi életesemények már elég nagy bizonyosság alapján képes megjósolni a szoftver:

  • a halál előrejelzése 78 százalékban pontos
  • egy költözés megjóslása 73 százalékban megy

Ehhez még fontos hozzátenni, hogy a halált csupán négy évre előre képes ilyen pontosan megjósolni az MI az egyének addigi életútja alapján. Attól tehát még elég messze vagyunk, hogy rögtön a születésünk pillanatában meg tudja mondani a számítógép, hogy milyen hosszú ideig maradhatunk életben.

„Közhasznú ellenpont” az üzleti érdekeket szolgáló robotok számára

A tudósok azt is fontosnak tartják, hogy a Life2Vec reményeik szerint képes lesz egy „közhasznú ellenpontként” szolgálni a mesterséges intelligenciák nagy részével szemben, amelyeket főként üzleti célokra fejlesztenek ki és használnak a vállalatok.

Lehmann szerint „a miénkhez hasonló modelleket is tudnának készíteni, de ezeket nem publikálják, nem beszélnek róluk”, hanem szerinte „arra használják őket – remélhetőleg csak arra – hogy több reklámot és terméket adjanak el neked”.

Szerinte éppen ezért még nem is fogtuk fel teljesen, mekkora potenciálja lehet az ilyen óriási adathalmokkal dolgozó modelleknek. Ezt maximum a biztosítócégek sejthetik, amelyek egy részének a szakértők szerint már vannak hasonló mesterséges intelligenciáik, csak épp saját üzleti tervükhöz használják őket, nem teszik azokat közkinccsé.

Nemrég az RTL Híradó arról számolt be, hogy szegedi kutatók szintén hasznos, az egészségügyhöz is „értő” mesterséges intelligenciát fejlesztettek: a program a radiológiai leletekből pillanatokon belül meg tudja állapítani, mi a beteg baja, valamint érthetően elmagyarázza a pácienseknek az elkészült diagnózist. Jelenleg ugyanis az orvoshiány miatt akár napok is eltelhetnek a vizsgálatok és azok kiértékelése között.


Nyitókép: Pixabay

#Tudomány-Tech#mesterséges intelligencia#jóslás#élet#dánia#nyelv#modell#üzlet#közérdek

Címlapról ajánljuk