A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara szakmai irányításával működő selyemfényű puszpángmoly csapdahálózat fogási adatai alapján már megjelentek a faj lepkéi, ami nem jó hír a díszkertészeknek, de a buxus- és puszpángrajongóknak semmiképpen.

A selyemfényű puszpángmolyt (Cydalima perspectalis) hazánkban 2011-ben, Sopron környékén figyelték meg először, de ugyanebben az évben Zalaegerszegen már tarra rágtak bokrokat, tehát rendkívül produktív károsítóról beszélünk. 2014-es szakcikkek szerint a lepkék első megjelenése májusban várható – volt akkor, mondhatnánk, mert a kertbarátok jelzései és a szakemberek megfigyelései szerint a klímaváltozással egyenes arányban egyre korábbi ez a megjelenés.

A selyemfényű puszpángmoly hernyója a buxusok, puszpángok károsítója

Ahogy növekszik a selyemfényű puszpángmoly lárvája, úgy nő a károsítás is – forrás: Wikipedia

Mint arra már utaltunk, nem ritka a bokrok tarra, kopaszra rágása sem. A lepkének 2 vagy 3 nemzedéke fejlődik az év folyamán és fiatal lárva alakban telel át a szövedékkel összefűzött levelek védelmében. A lárvák egészen kicsiny korukban elkezdik rágni a buxus és a puszpáng leveleit, s ahogy növekednek, úgy fogyasztanak el egyre nagyobb lombfelületet.


A lárvák ellen védekezni rovarölő szerekkel lehet, a bokor belsejébe is bejuttatva a készítményt. A biológiai megoldás a Bacillus thuringiensis var. kurstaki hatóanyagú készítmény.