Erdély is fegyverkezik, gyorsan meg is kapták az F–16-osokat

Megérkezett az erdélyi Aranyosgyéresre (Campia Turzii) az első három, Norvégiától beszerzett F–16-os harci repülő – közölte pénteken a román védelmi minisztérium.

Forrás: MTI2024. 04. 19. 16:35
Pingtung megye, 2016. augusztus 25.
A tajvani hadsereg egyik F-16 Falcon típusú vadászbombázó repülõgépe a 32. alkalommal megrendezett Han Kuang (Kínai Dicsõség) fedõnevû hadgyakorlaton a dél-tajvani Pingtung megyében 2016. augusztus 25-én. (MTI/EPA/Ritchie B. Tongo)
illusztráció Fotó: MTI/EPA/Ritchie B. Tong
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Portugáliától korábban beszerzett, 17 gépből álló repülőrajjal és a Norvégia által tavaly ősszel átadott, Románia délkeleti részén szolgálatot teljesítő harci repülőkkel együtt a román légierő F–16-osainak számra így húszra emelkedett.

A tárca közleménye szerint az F–16-os repülőgépek NATO-parancsnokság alatt fognak harci járőrszolgálatot teljesíteni a szövetséges légtérben, hozzájárulva Románia és a NATO biztonságához.

„Ezek a repülőgépek fontos szerepet játszanak védelmi képességünk erősítésében és bármely támadó szándék elrettentésében a NATO keleti szárnyán, ugyanakkor biztosítják az átmenetet a román légierő számára az 5. generációs korszakba” – idézte a közlemény Angel Tilvar román védelmi minisztert. Románia másfél éve kötött 388 millió eurós, három évre szóló szerződést Norvégiával 32 használt, de harcképes F–16-os harci repülőgép megvásárlásáról, amelyeket legalább tíz évig akarnak használni a NATO keleti szárnya légterének védelmére, 

amíg Románia áttér az ötödik generációs, F–35-ös harci repülőkre.

A román légierőnél 2019-ben kezdődött meg az átállás a szovjet gyártmányú MiG–21-esekről az amerikai F–16-osokra. A kormány álláspontja szerint Romániának legalább három, egyenként 16 többcélú harci gépből álló repülőrajra van szüksége légterének védelméhez.

Az átálláshoz szükséges pilótaképzés érdekében tavaly ősszel a dél-romániai Borcea támaszponton alakították ki az Európai F–16-os Kiképzőközpontot. A Hollandia által rendelkezésre bocsátott repülőkön itt a gyártó Lockheed Martin oktatói nemcsak a román és NATO-szövetséges, hanem az ukrán hadsereg pilótáit is felkészítik arra, hogy a 4. generációs amerikai F–16-osokkal repüljenek.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.