Kiderült, mennyi rákkeltő gombatoxin van a hazai élelmiszerekben

A magyar fogyasztók aflatoxin-terhelését vizsgálták a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei és a Debreceni Egyetem kutatói. Mutatjuk, mire jutottak.

„A magyar fogyasztók rövid és hosszú távú aflatoxin-terhelésének meghatározása a tejtermékláncban és a kockázatkezelő intézkedések megalapozása” – ez volt a címe a Debreceni Egyetem és a Nébih közös projektjének, amelyben a hazai lakosság aflatoxin-terhelését vizsgálták. A szakemberek megállapították, hogy a magyar fogyasztókat jelenleg nem fenyegeti jelentős egészségügyi kockázat az aflatoxinhoz kapcsolódóan, így azonnali ellenintézkedések nem szükségesek. Ettől függetlenül továbbra is indokolt és javasolt folyamatosan ellenőrizni a takarmányokat és az élelmiszereket.

fiatal nő a gyomrát fogja tejfogyasztás után
Kiderült, mennyi rákkeltő gombatoxin van a hazai élelmiszerekben. Fotó: Getty Images

Ezért veszélyes az aflatoxin

„A napjainkban zajló éghajlatváltozás egyik következménye, hogy az aflatoxinokat termelő penészgombák észak felé történő terjedése figyelhető meg Európában. Ez veszélyeztetheti a mérsékelt éghajlatú országok, köztük hazánk lakosságát is” – olvasható a Nébih oldalán közzétett összefoglalóban.

Mint írták, az aflatoxinok olyan mikotoxinok, amelyek rákkeltők, valamint képesek jelentősen legyengíteni az immunrendszert. A fiatal korosztályra különösen veszélyesek. E mikotoxinok közül az aflatoxin B1 (AFB1) a májban aflatoxin M1-gyé (AFM1) alakul át, amely szintén rákkeltő hatású, és megjelenik a tehéntejben, valamint a tejtermékekben.

Az egyik legelterjedtebb, aflatoxint termelő penészgomba a mikroparcellás Aspergillus flavus, amelynek szaporodását és toxintermelését jelentősen befolyásolja a magas – különösen a 35 Celsius-fok feletti – hőmérséklet és a légköri szárazság.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +19 °C
Minimum: +11 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, viszont az északkeleti területeken többórás napsütés várható. Továbbra is főként hazánk délnyugati felében számíthatunk ismétlődő jellegű esőre, záporesőre, zivatarra. Északkeleten, keleten a legkisebb a csapadék esélye, máshol lokálisan, illetve a tartósabban csapadékos délnyugati részeken akár nagyobb területen hullhat kiadós mennyiség. A csapadékhajlam a nap második felében fokozatosan csökken. Általában a keleties, a Nyugat-Dunántúlon az északi szelet kísérhetik élénk, néhol erős lökések, de zivatarok környezetében is lehet szélerősödés. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 27 fok között alakul, a csapadékosabb délnyugaton mérhetjük az alacsonyabb, északkeleten a magasabb értékeket. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra