A csukamájolaj általában gyerekkorban lep meg minket először ízével, és lássuk be, nem túlságosan pozitív módon. Mert hát mindent lehet rá mondani, de hogy finom lenne, azt sajnos nem. Azonban, ha megtudjuk, mit tesz a szervezetünkkel, rá fogunk jönni, hogy ettünk már ennél rosszabbat is. Ugyanis a hatása miatt nagyon is megéri, hogy ne mondjunk le róla. Kevés olyan betegséget tudnánk felsorolni, amire nem jó, és egészségmegőrző hatása miatt is érdemes rendszeresen fogyasztani. Akár kapszula formájában is rendelkezésünkre áll, így ha nem tudunk megbékélni az ízével, akkor is van rá lehetőség, hogy hozzájussunk kedvező hatásaihoz.

Ismerd meg a csukamájolajat

Nem csoda, hogy generációk utálták az íze miatt, de nagyon is megéri félretenni az ellenérzéseket, és rendszeresen fogyasztani a csukamájolajat. Többek között azért is, mert ez az egyetlen természetes táplálék, ami a D-vitaminon túl olyan nélkülözhetetlen tápanyagokat tartalmaz tökéletes minőségben és mennyiségben, mint az A-vitamin és Omega-3 zsírsav – tudjuk meg a mindmegette.hu cikkéből.

De mi is tulajdonképpen a csukamájolaj? Nem más, mint a tőkehal, illetve egyes cápafajok májából nyert olaj, amely nagyon gazdag Omega–3 zsírsavakban, jódban, és A- és D-vitaminokban.

csukamájolaj hal olaj

A csukamájolaj nagyon sok pozitív hatással bír az egészségünkre vonatkozóan. Fotó: Shutterstock

A tőkehal az évnek bizonyos szakaszaiban igen nagy tömegben jelent meg a norvég tengerpartok közelében, a kifogott halak máját pedig nagy hordókba rakták. A magától kifolyó olajat összegyűjtötték és számos betegség kezelésére, illetve megelőzésére fogyasztották. A csukamájolajat, mint a D-vitaminban gazdag, könnyen emészthető és gyorsan felszívódó zsírok egyikét, sikerrel alkalmazták angolkóros betegek kezelésére. Fontos azonban, hogy minél tisztább és világosabb a csukamájolaj, annál kevésbé halszagú, így sokkal kevesebbeknél okozhat émelygést és hasmenést.


Ezért fogyassz rendszeresen csukamájolajat

A csukamájolaj hatékonyságát az angolkór gyógyításában 1918-ban bizonyították, 1919-ben a napfény gyógyító hatását is felismerték, 1922-ben pedig kimutatták, hogy nem a csukamájolaj A-vitamin-tartalma, hanem egy addig nem ismert hatóanyag, a D-vitamin gyógyítja az angolkórt. Egy 2007-es vizsgálat rámutatott, hogy a csukamájolaj magas Omega–3 zsírsav tartalmánál fogva hatásos az ízületi kopások és gyulladások kezelésében is, emellett csökkenti az Alzheimer-kór kialakulásának veszélyét is.

Az A-vitamin zsírban oldódik, ezért a csukamájolaj túlzott fogyasztása esetén A-vitamin-túladagolás léphet fel. A nagy mennyiségű szintetikus A-vitamin szedése szülési rendellenességeket okozhat. A túladagolás napi 1,25 kg csukamájolajban lévő A-vitamin fogyasztását jelenti, 50 kg-os felnőtt esetében.

A magas Omega-3 zsírsavaknak, valamint az A-, D- és K-vitamin-tartalmának köszönhetően képes regenerálni az érfalakat, ezáltal javítja a szívműködést, így rendszeres fogyasztásával megelőzhetők a szív- és érrendszeri betegségek. A túlságosan alacsony Omega-3 zsírsavak és a zsírban oldódó vitaminok alacsony szintje növeli a magas vérnyomás, az inzulinrezisztencia, a felnőttkori cukorbetegség és a stroke kockázatát.

Számos tanulmányban kimutatták, hogy a benne lévő zsírsavak javítják az agyműködést, a memóriát, valamint a stresszválaszt, így enyhíthetők a tanulási és magatartási zavarok, a bipoláris szindróma, valamint a mániákus depresszió kialakulásának esélye.

Magas D-vitamin-tartalmával hozzájárul a csontok egészségéhez, gyermekeknél csökkenti az esélyét az angolkór kialakulásának, felnőtteknél pedig megelőzi a csontritkulás létrejöttét, továbbá segíti az izmok fejlődését és jelentősen csökkenti az izomfájdalmat.

De még ennél is többet tud a csukamájolaj. Hatékony az ízületi gyulladás kezelésében, és nem csupán a fájdalmat, de magát a gyulladást, továbbá annak kiváltó okát is képes orvosolni.

csukamájolaj hal olaj

A gyerekeknek és a felnőtteknek is nagyon sokat ad a csukamájolaj. Fotó: Shutterstock

Fogyasztása a babavárás és szoptatás alatt növeli az anyatejben a zsírsav mennyiségét. Ez azért nagyon fontos, mert hozzájárul a baba agyának megfelelő fejlődéséhez. A kisgyermekeknek is érdemes időnként becsempészni az étrendjükbe, mivel általa csökkenthető az 1-es típusú cukorbetegség kialakulásának esélye. Rendkívül hatásos a vastagbélgyulladás kialakulása ellen és a már kialakult betegség kezelésében is. Nagy szerepe van az irritábilis bél szindróma vagy a Chron-betegség gyógyításában is.

De még a bőrünk is hálás lesz érte. Segíti a gyorsabb sebgyógyulást, és javítja a bőr minőségét. Kitűnő a pelenkakiütések és más bőrproblémák ellen, szájon át fogyasztva sokat tesz a bőr szépségéért, egészségéért, és csökkenti a pikkelysömör súlyosságát is, magas A-vitamin-tartalmának és esszenciáliszsírsav-szintjének köszönhetően. Ekcéma esetén gyulladáskeltő hatása miatt érdemes alkalmazni. Sőt, a változó korban is nagyon sokat tesz értünk. Segít a csontritkulás kialakulásának csökkentésében, javítja a hangulatot, és elősegíti a nyugodt alvást. Az A- és D-vitaminban gazdag csukamájolaj segít hosszú távon fenntartani az éleslátást és a szem egészségét.

A csukamájolaj olyan sokat tesz értünk, hogy nem érdemes lemondani róla.