Juhász Péter: A jólétet nemcsak almaosztással lehet növelni, hanem azzal is, ha nem hagyjuk, hogy lopjanak

2024. április 19. – 11:26

Juhász Péter: A jólétet nemcsak almaosztással lehet növelni, hanem azzal is, ha nem hagyjuk, hogy lopjanak
Juhász Péter és Donáth Anna, a Momentum elnöke – Forrás: Juhász Péter Facebookja

Másolás

Vágólapra másolva

„Nagyon örülök. Nem számítottam másra, kiindulva abból, hogy valóban független jelöltként, pártok támogatásával indultam. Semmi pártalku nem volt mögöttem, úgy látták az emberek, hogy a személyemmel garantálható, hogy leváltsuk a helyi Rogán-embert” – mondta Juhász Péter a Telexnek arról, hogy csütörtökön megnyerte az előválasztást a fővárosi V. kerületben.

Az egykori Együtt nevű párt elnöke 58 százalékot kapott, azaz 711 szavazatot, ellenfele, a kerületi ellenzéki képviselők támogatottja, Kovács Alex Gábor pedig 42 százalékot, azaz 516 szavazatot.

Így aztán Juhász lesz a fideszes Szentgyörgyvölgyi Péter ellenzéki kihívója a júniusi önkormányzati választáson. Rajta kívül még a Mi Hazánknak van saját jelöltje, Szikora István. A Belváros egyébként nehéz terepnek számít az ellenzéknek: Szentgyörgyvölgyi 2014 óta polgármester, előtte pedig két cikluson át Rogán Antal vezette a kerületet. 2019-ben a Fidesz polgármesterjelöltje a szavazatok 52,49 százalékával nyert, ellenfele, az MSZP-s Tüttő Kata 42,47 százalékot gyűjtött össze.

A mostani előválasztáson viszont elég alacsony volt a részvétel: összesen 1227-en szavaztak érvényesen. A kerületi választási névjegyzékben valamivel több mint 20 ezer választó van (közülük nagyjából ötezren külföldi állampolgárok). Tehát a kerület választóinak körülbelül 6 százaléka. Hogy akarja akkor Juhász meggyőzni az embereket, hogy júniusban menjenek el szavazni?

Erre azt mondta, ő eleve kevesebbre, ezer alatti szavazóra számított. Szerinte a Belváros speciális kerület, mert csomóan nem is laknak ott azok közül, akik be vannak oda jelentkezve. Emellett pedig „nyilván ez nem egy ellenzéki fellegvár. Erős küzdelem várható. Nagyon fontos, hogy az itt élők megkapják a függetlenségüket. Egy kormánypártoktól függő polgármester mint egy plakátfiú Rogán Antal irányításával viszi a kerületet. De mindenki tudja, hogy a háttérben a rogáni szisztéma működik”. Juhász szerint a jólétet nem csak almaosztással lehet növelni, hanem azzal, hogy „nem hagyjuk, hogy lopjanak. Mert akkor iszonyatos forrás lesz arra, hogy valóban élhető kerületet hozzunk létre”.

Juhász egyszer már egyébként próbálkozott a V. kerületben: 2014-ben is indult a polgármesteri posztért a Belvárosban, de 30 százalékos támogatottságával alulmaradt, és a 54 százalékot elérő Szentgyörgyvölgyi nyert. Juhász a kompenzációs listáról jutott be a kerületi képviselő-testületbe, így önkormányzati képviselő lett belőle, de aztán le is mondott a kerületi képviselőségről, mandátumát nem töltötte ki, mert az akkor még létező Együtt párt elnöki feladataira és az országos politikára akart koncentrálni.

Felmerül a kérdés, hogy ha egyszer már alulmaradt Szentgyörgyvölgyivel szemben, miből gondolja, hogy a mostani választáson ez másképp lehet. Juhász erre azt mondta, „semmivel sem maradt alább, mint például Tüttő Kata”. Akkor ráadásul szerinte más volt a hangulat, a politikai klíma, szinte minden budapesti kerületben fideszes vezetés volt, és „nagyon sokaknak kinyílt a szeme azóta”. 2014-ben azzal is vádolták a kampányban, hogy drogos, de szerinte most már láthatják az emberek, hogy ő „példamutató életet él”, egy kábítószerekkel élőnek például kisebb a pocakja, és kevésbé rendezett az öltözéke. Azért most is felkészült egy lejáratókampányra.

Ellenfeléről, Kovács Alexről azt mondta, tiszteli azt a munkát, amit a Tiéd a Belváros frakcióval elvégeztek, bár „az eredménnyel nem elégedett, de ez nem egy kibékíthetetlen ellentét”. Fel fogja Kovácsot és a többi kerületi ellenzéki képviselőt is hívni, hogy felajánlja az együttműködést nekik a továbbiakra.

Megkérdeztük Kovács Alexet is, hogy hajlandó-e együttműködni Juhásszal. Úgy felelt, eleve az volt az előválasztási megállapodás, hogy a vesztes támogatja a győztest. Az V. kerületben pedig szerinte le kell váltani a Fideszt.

Korábban úgy nyilatkozott, ha elveszíti az előválasztást, akkor az „azt mutatja, hogy valamit baromi rosszul csinálnak”. Most ehhez hozzátette, hogy ezek szerint biztos rosszul csináltak valamit, de még kell pár nap, hogy az eredmény leülepedjen bennük, és okokat kezdjenek el keresni.

„Nekem a kerületben mozogva az volt a benyomásom, hogy nyerünk. De önmagában az, hogy támogatnak téged, az kevés, mert ezt szavazatban is ki kell fejezni” – mondta az eredményről.

Kovács az alacsony részvételről nem gondolja, hogy az emberek nem tudtak volna az előválasztásról, „egyszerűen nem gondolják fontosnak, hogy két ellenzéki jelölt közül válasszanak. Ezt számtalan embernek el kellett magyarázni. Ennek valószínűleg a politikai kiábrándultság és a nyomott hangulat az oka. De biztos, hogy a mi felelősségünk is, hogy nem tudtuk a fontosságot normálisan közvetíteni”.

Kovács 2006 óta képviselő az V. kerületben, a következő önkormányzati ciklusban most viszont már nem lesz sem képviselő, sem polgármester, mert „fejben lezárja ezt a korszakot”. De vannak tervei a jövőre nézve.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!