Csak 147 cm alatti színészek játszhattak a világhírű magyar színházban

25 éven át működött Budapesten a Liliput Színház.

Liliput Színház
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Abban az évtizedben, amikor a Fővárosi Operettszínház megnyitotta kapuit, egy másik budapesti színház is megnyílt, melyre azonban ma már kevesen emlékeznek. A városligeti Liliput Színháznak a tagjai nevéhez hűen kizárólag 147 cm alatti, törpetermetű emberek lehettek. A színház színészei 1925-től mintegy negyed századon keresztül szórakoztatták a közönséget - nemcsak Budapesten, de egész Európában.

Liliput Színház a Városligetben

A színházat a korábban újságíróként dolgozó Gerencsér Ferenc alapította 1925-ben. Az Ungarische Liliputauer Gruppe névre hallgató társulat minden egyes tagja törpenövésű volt, akiket az ország egész területéről toborzott össze. Nem folytattak komolyabb színészi tanulmányokat, Gerencsér Ferenc képezte ki őket, és a darabokat is ő rendezte. Amellett, hogy munkát kaptak, szállást is biztosított nekik a Gerencsér házban.

A Liliputi Színház tagjai a Gerencsér házban
A Liliputi Színház tagjai a Gerencsér házban
Fotó: Fortepan.hu/Kovács Márton Ernő

Bejárták egész Európát

A nyári hónapokban a városligeti Vurstliban voltak fellépéseik, télen pedig Európa-szerte számos vendégszereplésük volt. Felléptek Hannoverben, Essenben, Párizsban, Belgiumban, Londonban és Rómában is. Elsősorban operetteket, bohózatokat, könnyű nyári darabokat adtak elő. Fellépéseiknek nagy sikere volt, a közönség soraiban pedig ugyanúgy megtalálhatók voltak a felső tízezer tagjai, mint a gyári munkások. A kor csillagaihoz hasonlóan a Liliputi Színház színészeinek is kijárt a taps, a virágcsokrok, a csokoládé, sőt olykor a rajongóktól kapott szerelmes levelek is. Népszerűségüket jól mutatja, hogy törzshelyükön, a közeli Barokaldi-kávéházban a tulajdonos fél métert lefűrészelt törzsasztaluk lábából, hogy az apró termetű színészek kényelmesebben érezzék magukat.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

1950-ig működött a Liliput Színház

A társulat 1925-től folyamatosan működött, ám Budapest ostromát követően elhagyták a Városligetet. 1945 után még voltak fellépéseik, de az előadások egyre kevesebb nézővel mentek, a színház pedig mind kevesebb pénzből tudott gazdálkodni. Végül 1950-ben a Liliputi Színház sem menekült meg az államosítástól, a színészek szétszéledtek, a színház végleg bezárta kapuit. Volt, aki tovább folytatta előadóművészként kőszínházban, de sokan közülük termelőszövetkezetekben, gyárakban találtak munkát.

A magyar törpék, akik még Mengele szörnyű kísérleteit is túlélték: az Ovitz család története

A zsidó származású törpék termetüknek köszönhetően élték túl a koncentrációs tábor megpróbáltatásait.

Elolvasom

(Képek: Fortepan.hu / Kovács Márton Ernő)

Ezt is szeretjük