• Optimális esetben a gyógyfürdős kúráknak két, vagy három hétig kellene tartaniuk.

  • Két, egymástól független orvosi kutatás során is azt vizsgálták, hogy mi történik akkor, ha valaki csak heti egy-két alkalommal tud részt venni a gyógyvizes fürdőzésen.

A fürdőkúrák, illetve gyógyvizek hatékonyságát vizsgáló kutatások jellemzően megszakítás nélkül két-három hétig tartanak. Természetesen ez lenne az ideális, azonban a realitás kicsit más. Sokak számára nehézséget jelenthet egy ennyire hosszú fürdőkúrát végigcsinálni. Hiszen ez időigényes és  jelentős költsége van, amit sokan nem engedhetnek meg maguknak – nem csak Magyarországon.

Természetesen a szakemberek is tisztában vannak ezzel a helyzettel, és két izraeli balneológiai kutatás is foglalkozott a kérdéssel. Az egymástól függetlenül végzett vizsgálatok során a szakemberek arra voltak kíváncsiak, hogy van-e egyáltalán érdemi hatása heti egy, vagy két fürdőkezelésnek? Mindkét kutatásban térdízületi porckopásban szenvedő betegeket vontak be a vizsgálatba.

Az egyik kutatás során a betegeket két csoportra osztották. Az egyik csoport hat héten át hetente egy alkalommal vett részt gyógyvizes fürdőzésen, míg a másik csoport nem kapott semmilyen kezelést. Az állapotukat a kúra előtt, majd a negyedik és hatodik héten, valamint négy héttel a kúra befejezése után értékelték. A gyógyfürdőzésen részt vevő csoport állapota már a kúra megkezdésekor javulni kezdett, és ez a javulás fennmaradt a kezelés befejezése utáni negyedik héten is. Eközben a kezelés nélkül maradt csoport állapota nem változott.

A másik kutatás hasonló volt, de egy kicsit módosítottak a módszertanon. Az egyik betegcsoport szintén hat héten át vett részt a gyógyvizes fürdőzésen, de ezúttal heti két alkalommal, hétfőn és szerdán. Ugyanakkor a másik csoport esetében sem hagyták el a fürdőzés lehetőségét; ők melegített csapvizes jacuzziban tölthették ugyanazt az időt. Enyhébb mértékben a jacuzzit használó csoportnál is tapasztalták az állapot javulását. Viszont a gyógyvizes kezelést kapó betegeknél ez a javulás jóval markánsabb volt, és sokuknál még hat hónappal a kúra befejezése után is érezhetőnek bizonyult a kontrollvizsgálatok során.

A fent említett kutatásban felvetették, hogy szükség lenne további vizsgálatokra, mivel ezek a felmérések viszonylag kevés résztvevő bevonásával készültek. Emellett érdemes lenne egy külön vizsgálatot készíteni, amely összehasonlítja az egymást követő hosszabb fürdőkúrák, valamint az úgynevezett „szakaszos” (heti egy-két napos) kezelések hatékonyságát.

Berekfürdő nyakzuhany

A héten elkezdődött a szezon az egyik jászsági termálfürdőben. Meglepően kedvező jegyárat kínálnak. Itt olvashat róluk.