promotions.hu
Sötét mód
Keresés
Menü megnyitás
Baljóslatú hangok törtek fel az óceán mélyéből, a tudósok sem tudják honnan jön a hang
Borítókép:  ProfimediaA kutatók el is nevezték, arra hasonlít amiről a nevét kapta, libabőrös hasonlóság.
Színes
Kategória fejléc
Promotions
Megosztás
Másolás

A kutatók el is nevezték, arra hasonlít amiről a nevét kapta, libabőrös hasonlóság.

Az óceánok régóta megragadják az emberi képzeletet a kiterjedésükkel, titokzatosságukkal és szelídíthetetlen szépségükkel, még mindig bámulatos felfedezéseket teszünk ezekben a hatalmas vizekben. Az Indy100 tudósítása szerint 1999. március 1-jén a Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal (NOAA) az óceán egyik legkülönösebb jelenségét rögzítette - egy mélyen nyugtalanító hangot a Csendes-óceán keleti egyenlítői részéből.

A YouTube-on közzétett rövid videó, amely ezt a hátborzongató hangot mutatja be, 1,4 millió megtekintést és 10 000 lájkot kapott. A hangot különböző hidrofonok segítségével rögzítették, amelyeket egymástól több száz kilométerre tartottak.

A hidrofon egy különleges mikrofonfajta, amely képes a víz alatti hanghullámok érzékelésére. A hangot az tette olyan hátborzongatóvá, hogy egy női hangra hasonlított. A NOAA hivatalosan is közzétette a hangot a weboldalán, és "Julia" néven emlegette, mivel úgy hangzott, mint egy nő. A YouTube-on az emberek "ijesztőnek" és "hátborzongatónak" írták le a hangot.

A NOAA nem teljesen biztos a rejtélyes hang eredetében. Feltételezésük szerint egy nagy jéghegytől származhat, amely az Antarktisz közelében futott zátonyra. A pontos hely is bizonytalan, a NOAA szerint valahol a Bransfield-szoros és a kelet-antarktiszi Adare-fok között lehetett. Érdekes módon nem ez volt az első eset, hogy különös hangot rögzítettek óceánjainkról.

A Science Alert szerint 1997-ben a Csendes-óceánban, Chile partjainak közelében észleltek egy visszhangos "bumm" hangot. Ez a hang, amely a YouTube-on is elérhető, sokáig a leghangosabb azonosítatlan zaj maradt, amelyet valaha is rögzítettek a víz alatt. A tudósok "Bloop"-nak nevezték el, és akárcsak "Julia", a zaj eredetéről is számos elmélet született, sokan azt találgatták, hogy talán egy mélytengeri élőlénytől származik. A frekvenciája ingadozó, bálnahangokra emlékeztető, mégis több mint 5000 kilométerre kiterjedő hidrofonrendszerek rögzítették.

A vad elméletek megdöntése és a jelenség jobb megértése érdekében a NOAA kutatói több hidrofont helyeztek el az Antarktisz közelében. Erőfeszítéseik eredményesnek bizonyultak, mivel sikerült felfedezniük a "Bloop" hang eredetét. A hivatalos honlapon tisztázzák, hogy a "Bloop" hang egy jégrengés következtében keletkezett, amikor egy jéghegy megrepedt és leszakadt egy antarktiszi gleccserről. Ez a felfedezés arra késztette őket, hogy még több hidrofont telepítsenek, hogy képesek legyenek az ilyen furcsa hangokat rögzíteni és megtalálni az eredetüket.

Az új hidrofonok telepítése óta a kutatók még több, óceánjainkból származó hangot tudtak meghallgatni, amelyek mind jégrengések következtében keletkeztek. Robert Dziak szeizmológus beszélt a WIRED-nek, és elárulta, hogy egyre többször fordul elő, hogy a tengeri jég és a gleccserek olvadnak, ami még több furcsa hangot eredményez, mint a "Bloop" és a "Julia".

Hasonló tartalmak
Galéria - Van képünk hozzá
Színes
Tech & Tudomány
Helyi Hírek
Időjárás