Hirdetés

Mi ez az ellenszenv Trump és az ukrán vezetés között?

Virág Sára portré Virág Sára

Donald Trump republikánus szövetségesei a Kongresszusban mindent megtesznek annak érdekében, hogy blokkolják azt a katonai segélycsomagot, amire Ukrajnának egyre nagyobb szüksége lenne. Az azonban ettől függetlenül is egyértelmű, hogy Donald Trump Ukrajna irnt táplált ellenszenve igencsak mélyen gyökerezik. 

A Kongresszus ebben a hónapban ismét rábólintott a külföldi hírszerző tevékenység és az idegen ellenfelek megfigyelését engedélyező jogszabályra, Trump pedig a közösségi médiában adott hangot a nemtetszésének. Mint írta, a gyakorlattal egyszer és mindenkorra fel kellene hagyni, hiszen illegálisan használták fel ellene, ahogy sok más ember ellen is. A republikánus elnökjelölt valószínűleg a korábbi kampányfőnökének, Paul Manafortnak a lehallgatására utalt, ez pedig nem maradt észrevétlen Ukrajnában sem, ahol a prominens politikusok kiemelt figyelmet szentelnek az amerikai elnökválasztásnak. Hiszen nem mindegy az oroszokkal háborúzó országnak, hogy ki lesz az elnök. 

Trump korábban már többször borzolta az idegeiket az olyan kijelentéseivel, mint: ha ő lesz az elnök, mindössze 24 óra alatt véget vetne a konfliktusnak, máskor pedig abbéli reményét fejezte ki, hogy a háború előbb ér véget, mint hogy Ukrajnát Moszkvának adhassa – írja a Politico. Manafort említése pedig csak fokozza az ukránok aggodalmát, hiszen talán joggal sejthető, hogy Trump még mindig neheztel Ukrajnára az elnökségének delegitimálása miatt. 

A 2016-os választást befolyásoló állítólagos orosz száltól kezdve a különleges ügyész vizsgálatán át egészen a 2019-ben induló eljárásig, sokszor úgy tűnik, hogy minden út Kijevbe vezetett. 

,,Trump teljes szívéből gyűlöli Ukrajnát" – mondta Lev Parnas, egy ukrán-amerikai üzletember, aki egykor Trump ügyvédjének, Rudy Giulianinak az embere volt, később azonban szembefordult az egykori elnökkel. ,,Ő is és a környezete is úgy vélik, hogy Ukrajna Trump minden problémájának a forrása" – tette hozzá. 

Mi köze Paul Manafort-nak Ukrajnához?

Hivatkozás másolása

Mielőtt Manafort Trump kampánymenedzserévé avanzsált volna, Ukrajnában dolgozott Viktor Janukovics oroszpárti volt elnöknek, aki 2014-ben menekült el az országból. A politikus ellen kirobbant tüntetések során került elő egy bizonyos fekete könyvecske, benne egy kézzel írott listával. A lista azon tisztségviselők, médiaszemélyiségek, törvényhozók és újságírók nevét tartalmazta, akiket Janukovics állítólag titokban lefizetett. Az ukrán hatóságok szerint Manafort neve legalább huszonkétszer szerepel a listán, ami közel 12,7 millió dollárnyi kenőpénzt jelent. A pénzt azonban nem biztos, hogy meg is kapta – szögezte le a hatóság. 

Donald Trump és a szövetségesei mindezt a Demokrata Párt által kreált összeesküvésnek állították be. Jurij Lutsenko volt főügyész szerint lehetetlen volt igazolni a listán szereplő aláírásokat, így nem lehet bizton állítani, hogy hiteles. Manafort ellen 2017-ben tizenkét rendbeli pénzmosás és adócsalás miatt emeltek vádat, a szóban forgó fekete könyvet azonban nem használták fel. 

Trump ellenszenvét azonban az is szítja, hogy meggyőződése: nem Oroszország, hanem Ukrajna avatkozott be a 2016-os elnökválasztásba.

Mint ismert, a 2016-os elnökválasztási kampánnyal kapcsolatban elterjedt a hír, hogy orosz hackerek feltörték a Demokrata Párt tsiztségviselőinek a szervereit és e-mail-ezését, hogy végleg diszkreditálják Hillary Clintont. Trumpnak azonban azt mondogatta a saját stábja, hogy ezt nem az oroszok, hanem az ukránok követték el, ő pedig szintén hangoztatni kezdte. Szerinte ezt azért csinálták az ukránok, hogy Oroszországra tereljék a gyanút. 

Trump emellett személyes ellenszenvet is táplál Zelenszkij elnök iránt, mert 2019-ben egy telefonbeszélgetés során arra kérte, indítsanak vizsgálatot Joe Biden ellen. A politikus 2016-ban ugyanis állítólag azzal fenyegetőzött, visszatartja az Ukrajnának járó segélyeket, ha Kijev nem rúg ki egy ügyészt, aki a fia, Hunter Biden korrupciós ügyei után nyomozott. A portál szerint bár Biden valóban kérte az ügyész eltávolítását, ez az Egyesült Államok külügyminisztériumával és az Európai Unióval összehangoltan zajlott, felmerült ugyanis a gyanú, hogy az ügyész blokkolja az országbn folyó korrupciós nyomozásokat. Hunter Biden ellen azonban nem nyomozott, amikor Biden az eltávolítását kérte. 

Az ügyben Trumpnak jól jött volna, ha (akár Porosenko, akár Zelenszkij elnöksége alatt) vizsgálatot indít az ügyben. Ezt Zelenszkij meg is tette, de végül nem indult vizsgálat, Trump pedig azóta - állítják ellenfelei - gyűlöli Zelenszkijt. 

Ukrajna Trump győzelmére készül

Hivatkozás másolása

Az amerikai elnökválasztás közeledtével az ukrán kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy kimaradjon az amerikai belpolitikából. Zelenszkij arra kérte Trumpot, hogy menjen el személyesen Ukrajnába, és nézze meg a pusztítást, amit az oroszok műveltek az országban. Eközben a hatvan milliárd dolláros segélyről szóló segélycsomag elakadt a Kongresszusban, az ukrán kormány pedig a republikánusokat akarja meggyőzni arról, hogy Ukrajna támogatása nemzeti érdekük. 

Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés