Az ipari forradalom óta számos ipari katasztrófa okozott áradásokat – hol sör, hol csokoládé, hol whiskey hömpölygött az utcákon – írja a 24.hu.

Söráradat, Anglia, 1814

Az 1814-es söráradat London történetének egyik legfurcsább tragédiája. Egy közel hét méter magas, fekete sör erjesztésére használt kád robbant szét túlnyomás miatt egy üzemben. A kiszabadult sörlé megrongálta még legalább egy erjesztőkád csapját és több hatalmas hordót, aminek következtében közel másfélmillió liternyi sör árasztotta el a főzde környékét, a St. Giles nyomornegyedet. Hiába övezte a sörfőzdét hét és fél méter magas téglakerítés, a söráradat simán átcsapott rajta, több házat lerombolt, és többméteres hullámokkal sörcunamiként terítette maga alá az egész környéket. Az áradásnak nyolc halálos áldozata volt.

A környéken még napokig állt a sör az utcán, illetve hetekig az elárasztott pincékben. Több korabeli beszámoló ír arról, hogy a szag egészen elviselhetetlen volt a környéken, illetve hogy ennek ellenére sok katasztrófaturista özönlött a környékre a városból – sokan hordókkal, vödrökkel érkeztek.



Whiskeykatasztrófa, Írország, 1875

Bár az ír whiskeykatasztrófát egy hatalmas tűzvész kísérte, a tizenhárom áldozat egyike sem a lángok vagy a füst miatt veszítette életét, hanem alkoholmérgezésben haltak meg, miután kontrollálatlanul ittak az utcán hömpölygő 15 centiméter mély, helyenként lángoló whiskeyfolyóból. A tűz a Laurence Malone's cég telephelyén ütött ki, ahol közel 1,2 millió liter whiskyt tároltak. A hő hatására a hordók szétrobbantak és a kereskedelmi forgalomban kapható whiskeynél sokkal erősebb itallal árasztották el a környéket. Az emberek poharakkal, kancsókkal, tálakkal vagy a kalapjukkal, cipőjükkel merték az italt. A halálos áldozatokon kívül 24-en kerültek kórházba alkoholmérgezéssel.

Melaszkatasztrófa, Egyesült Államok, 1919

Egy hatalmas tartály szétrobbanása következtében 9 millió liter melasz öntötte el Boston North End negyedének utcáit. Hatalmas árhullám keletkezett, mely hét és fél méteres magasságba csapott fel, a melasz nagy sebességgel haladva mellmagasságig beterítette az utcát. A hullám ereje akkora volt, hogy majdnem kisiklatott egy függővasút-szerelvényt.

A több mint 50 km/h sebességgel mozgó melasztömeg hatalmas pusztítást végzett, 21 ember halálát és további 150 ember súlyos sérülését okozva. Az áldozatok fele a melaszba fulladt vagy a szétrepülő törmelékek miatt halt meg, mások a sérüléseikbe haltak bele vagy a melasz miatt kapott fertőzés okozta halálukat.

A katasztrófa elkerülhető lett volna, ha a nem használják a rossz állapotban lévő, szinte állandóan szivárgó tartályt. A balesetet az okozta, hogy a szokatlan melegben a színültig töltött tartályban a melasz erjedésnek indult, és az így keletkezett szén-dioxid szétvetette az előírásoknak nem megfelelő tartályt. A lakosságot sokáig légszomj és köhögés gyötörte, és a helyiek szerint a környék utcáin még évekkel később is lehetett érezni a melasz szagát a nyári melegben.

Csokoládéláva, Egyesült Államok, 1919

Amikor tűz ütött ki a Rockwood & Company brooklyni telephelyén, a tűzoltóknak sikerült megakadályozni a továbbterjedését, azonban az oltóvíz olvadt vajjal és csokoládéval keveredve hömpölygött a telephelyen, majd az utcákon is. A hő hatására a ragacsos cukor kivált a masszából, és eltömítette a lefolyók és kanálisok nyílásait. Amikor a gyerekek meglátták, hogy csokoládé hömpölyög az utcán, rohantak, hogy belekóstoljanak a masszába.


Vajfolyam, Egyesült Államok, 1991

Egy kormányzati élelmiszerraktárban tűz ütött ki, mely nyolc napon át tombolt, és az állam legnagyobb tűzvészeként vonult be a történelembe. A lángok megolvasztották a raktárban tárolt 7 millió kilogramm vajat és sajtot, a tartályok széthasadtak, és a forró olvadék ellepte az utcákat. A vajfolyó helyenként elérte az egyméteres mélységet, nyomában másfél méter mély vajpocsolyák keletkeztek. A csúszós olvadék közegészségügyi katasztrófával is fenyegetett, ezért háromezer embert kitelepítettek az otthonából. A katasztrófának nem volt halálos áldozata.

Gyümölcsléözön, Oroszország, 2017

Gyümölcs- és zöldséglé árasztotta el Lipeck utcáit, miután beomlott egy raktárépület teteje a PepsiCo helyi üzemében. A balesetben 176 ezer hordó megsérült, melyekből 28 millió liter folyadék ömlött a Don folyóba. A balesetnek két sérültje volt, a hatóságok szerint a szennyezés nem okozott ökológiai problémát.

Vörösboráradat, Portugália, 2023

São Lourenço do Bairro utcáit 2,2 millió liter vörösbor árasztotta el – ami kb. 3 millió üveg bor megtöltésére lett volna elég –, miután szétrobbant két hatalmas tartály a Destilaria Levira lepárló telephelyén. Az incidens során senki nem sérült meg, és a tűzoltók meg tudták akadályozni, hogy a bor a közeli folyóba ömöljön, így elkerülve a természeti katasztrófát.



Az indexkép csupán illusztráció (Pixabay)