Eurostat;orosz gáz;

2024-04-18 19:15:00

Újra feláras az orosz gáz, ezer milliárd forinthoz közelít az összeg, amelyet a 2021-es Orbán-Putyin-paktumon veszíthettünk

Csak az idén 60 milliárd forintot takaríthattunk volna meg eddig.

Idén februárban 16 százalékkal köbméterenként 131 forintra csökkent az Oroszországból vásárolt földgáz köbméterenkénti ára – számítottuk ki az Eurostat minapi adatbázis-frissítése alapján. Üröm az örömben viszont, hogy a TTF-nek nevezett holland tőzsde irányadó, két hónappal korábbi, vagyis 2023. decemberi átlaga köbméterenként 21 százalékos esés után 130 forintra jön ki. A januári „döccenő” után tehát februárra „helyreállt” a magyar-orosz gázkereskedelem évtizedes „rendje”, miszerint ha most csak egy forinttal is, de az irányadó nyugati tőzsdéhez képest keletről ismét drágábban érkezett a fűtőanyag. Míg ugyanis januárban az orosz behozatal a novemberi holland árnál öt százalékkal olcsóbbra jött ki, az eltérés, ritka kivételektől eltekintve, évtizedek óta, épp ellenkező irányú.

2024 februárjában 623 millió köbméter orosz gázért 82 milliárd forintot fizettünk. A  két hónappal korábbi TTF-hez viszonyítva így „csak” mintegy 700 millió forinttal fizettünk többet Vlagyimir Putyin rezsimjének. Bár így az első két hónap összege alapján még ötmilliárdos nyerésben állunk, tavaly ugyane számítási módszer alapján összesen 85 milliárd, 2022-ben pedig 153 milliárd forintot vesztettünk.

A 623 millió köbméteres mennyiség 2023. azonos időszakához mérten 56 százalékos emelkedés. Ez azért fura, mert az Energiaügyi Minisztérium szombati közleménye szerint a gáztárolók feltöltése rekordmagas, kétharmados szinten indul. Elemzők szerint az egyre nagyobb mennyiségben érkező orosz gáz egy részét vélhetőleg továbbértékesítjük más, az Ukrajna elleni támadás bírálata miatt a Kreml kegyeiből kieső EU-tagállamoknak. Talán ez lehet Orbán Viktor különutas oroszpárti politikájának a „haszna”.

A 2021 vége óta érvényes, új, magyar-orosz gázszerződésbe foglalt, a holland tőzsdéhez képest két hónapos áreltolás nyomán júniusig további áresés várható. Ennek ismeretében viszont, ha februárban nem a Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter által három éve még a „rezsicsökkentés biztosítékaként” emlegetett, magyar-orosz gázszerződés alapján, hanem egyazon hónapban, a TTF alapján vásárolunk, úgy ugyanez az adag „csak” 59 milliárd forintba került volna. Vagyis, Orbán-Putyin-paktum nélkül csak februárban, 23 milliárd maradt volna meg. E számítási módszer alapján idén eddig hatvanmilliárdot, a szerződés 2021. októberi életbe lépése óta pedig már közel ezermilliárd forintot fizettünk ki a piaci árakon felül Vlagyimir Putyinnak.

Fajlagosan mi fizetünk a legtöbbet

Februárban nyolc uniós tagállam vásárolt cseppfolyósított és – Magyarországgal együtt - öt légnemű állapotú gázt Moszkvától – derül ki az Eurostat nyilvántartásából. (A különösen fontos példának számító, Putyinnal immár alig-alig üzletelő csehek egyelőre adósak a februári adattal.) A 13 ügyletből Magyarország fizette a harmadik legmagasabb tarifát és vásárolta a második legnagyobb mennyiséget. Nálunk többet csak a jelképes mennyiségű cseppfolyósított gázt (LNT-t) vásárló hollandok, illetve a harmadik legtöbbnek számító, 347 millió köbméternyi LNG-t vevő spanyolok fizettek. A legtöbbet, egymilliárd köbmétert meghaladó mennyiséget, ugyanakkor, becslésünk szerint, a franciák vásároltak. A legolcsóbban, 43 forintért a litvánok kapták a fűtőanyagot Putyintól. A legkevesebbet, 680 ezer köbméter LNG-t, az észtek vettek.

Az Orbán-kormány szerint az oroszok a legolcsóbbak

Közkeletű tévedésnek nevezte a Mandinernek adott interjújában Lantos Csaba energiaügyi miniszter azt, hogy a kabinet drágán veszi az orosz gázt. „Ez nem igaz; a magyar határig ilyen áron senki mástól nem tudnánk földgázt vásárolni. Ez tény” – szögezte le. Határozott állításához ugyanakkor a tárcavezető, minisztertársa, Gulyás Gergely tavaly nyári kijelentéséhez hasonlóan, semminemű bizonyítékokat nem társított.

A statisztikákon túl ugyanakkor más tények is árnyalják a kormánytagok állítását. Részint az általunk megvizsgált budapesti gáztőzsdén – amelyen nyilván már „ideszállított” fűtőanyag forog – még a TTF-nél is alacsonyabb árakat tapasztaltunk. De általában az LNG piaci ára is alacsonyabb a TTF-nél – állította néhány napja az ügy kapcsán lapunknak Kotek Péter, a Budapesti Corvinus Egyetemen működő Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont főmunkatársa. Igaz, a tényleges tarifa a kikötőtől a magyar határig terjedő út ma még nem ismert szállítási díjától függene – szögezte le. Más szakértők a kormány igen fura gázár-érzékelésére azt is példának hozzák fel, hogy a fűtőanyag központi kereskedelmét végző, állami MVM még mindig a 2022 augusztusi, a jelenlegi hatszorosára rúgó szinten tartja nyilván a piaci gázárat. Arról nem is beszélve, hogy a vitatható haszon fejében megéri-e az országnak a Nyugat ellenében egy háborús agresszor felé sodródnia – teszik hozzá.