szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kérdés, hogy a megválasztása esetén kihúzza-e a bajból a mandátum?

Európai parlamenti választások
Várható-e politikai fordulat az Európai Parlamentben? Megerősödhet-e a szélsőjobboldal? Ki az úr a magyarországi ellenzéki térfélen? Van-e esélyük a kisebb pártoknak? Június 9-én 21 képviselőt juttathatunk be az uniós törvényhozásba újabb öt évre - a pártok és jelöltek esélyeit és az EP-választások eredményeit cikksorozatunkban követhetik.
Friss cikkek a témában

Mégis indítja egy olasz párt Ilaria Salist az EP-választáson – írja az Il Foglio értesüléseire hivatkozva az Ansa.

A baloldali AVS (Zöldek és Baloldaliak Szövetsége) listájának első helyére kerülhet a Magyarországon előzetes letartóztatásban lévő antifasiszta aktivista és mivel a pártnak jelenleg is ül egy független képviselője az európai törvényhozásban, egyáltalán nem kizárt, különösen a Salis-ügy olaszországi visszhangjainak ismeretében, hogy a nőt meg is választják majd. (Frissítés: a párt részéről Angelo Bonelli tagadta, hogy jelölnék a nőt.)

Kérdés persze, hogy lehet-e valaki úgy európai parlamenti képviselő, hogy az egyik tagállamban előzetes letartóztatásban ül és egy meglehetősen súlyos büntetőügy zajlik éppen ellene, melynek végén akár 11 év börtönt is kaphat.

Budapesti antifa-támadások: Három évet kapott az egyik elkövető, a fő vádlott és egy társuk mindent tagadnak

Elkezdődött a tavaly februári antifasiszta támadások vádlottjainak pere. Mindannyian külföldiek, azért utaztak Budapestre, hogy szélsőjobboldalinak gondolt emberekre támadjanak. Az elsőrendű vádlottra az ügyészség 11, míg két társára három és fél év börtönt kért, ebből a másodrendű hármat meg is kapott. Míg a másodrendű vádlott mindent beismert, a harmadrendű azt is tagadja, hogy része lenne a bűnszervezetnek.

Nem most merül fel először Olaszországban, hogy Salist úgy kellene kimenteni az eljárás alól, hogy indítják EP-képviselőként. Legutoljára egy másik baloldali platform, a Demokrata Párt (PD) berkein belül játszottak el az ötlettel, ám végül a párt főtitkára, Elly Schlein cáfolta, hogy helyet biztosítanának a nőnek a listájukon. Schlein szerint a Magyarországon fogvatartott aktivista indítása „nincs napirenden, nem folyik róla semmiféle egyeztetés”, szerinte Salis nevét a jelenlegi „kényes helyzetben” inkább jobb kihagyni a jelöltlistáról. 

A la Costituzione nevű olasz jogi szájt akkoriban hosszabb írást közölt arról, hogy mennyire reális elvárás, hogy az európai parlamenti mandátum biztosította mentelmi jog birtokában Salis mentesülhet a magyarországi eljárás alól.

Ehhez szerintük egyfelől szükség volna a magyar hatóságok együttműködésére, ami, az ügy politikai jellegét tekintve legalábbis kétséges, ugyanakkor fontos volna, mert hiába választják meg Salist, ha nem engedik ki a börtönből.

Erre a helyzetre jó példa, ami Oriol Junqueras katalán politikussal történt, akit a katalán függetlenség 2017-es kikiáltása miatt tartóztattak le, majd ítéltek 13 év börtönre Spanyolországban. Menet közben azonban Junquerast beválasztották az EP-be és még az Európai Unió Bírósága (EUB) is kiadott egy olyan állásfoglalást, hogy a politikust védi a mentelmi joga, ezért szabadlábra kell helyezni. Ennek ellenére Junqueras börtönben maradt és csak 2021-ben szabadult, miután a spanyol kormánytól kegyelmet kapott.

A mentelmi jog ugyanis az EUB szerint vonatkozik az előzetes letartóztatásra is, Junquerast pedig még azelőtt választották képviselővé, hogy elítélte volna a bíróság.

Érdekes az is, hogy mire alkalmazható a mentelmi jog és mire nem. Az EP honlapja szerint nem hivatkozhat a mentelmi jogára az a képviselő, akit bűncselekmény elkövetése közben tetten értek és bár nem minden kétséget kizáróan, de megalapozottan lehet érvelni amellett, hogy Salis ebbe a kategóriába esik, hiszen a vádirat szerint társaival 2023 elején már a hatodik budapesti támadásra készülve csaptak le rájuk a rendőrök és egy kisebb menekülős, autósüldözős közjátékot követően fogták el őket.

De ha mindez nem is számítana, attól, hogy bekerül a parlamentbe, még nem biztos, hogy megtarthatná a mentelmi jogát, hiszen annak felfüggesztését kérvényezheti a parlamenttől a magyar kormány is és erről már az új képviselőtestületnek kell majd döntenie, amelynek az összetételét egyelőre nem ismerjük.

Ilaria Salist tavaly februárban vették őrizetbe Budapesten, a vádhatóság szerint tagja volt annak a külföldi szélsőbaloldali fiatalokból álló csoportnak, akik kifejezetten a Kitörés napján tartott, főleg neonáci érzelműek által tartott felvonulásra érkeztek Magyarországra, hogy a városban olyan emberekre vadásszanak, akik a gyanújuk szerint a gyűlés miatt érkeztek Budapestre, hogy megleckéztessék őket.

Frissítés:

Valóban felvette a listájára Ilaria Salist az AVS. Ezt az Euronewsnak erősítette meg a pártszövetség két vezetője Nicola Fratoianni és Angelo Bonelli. Ez azért érdekes, mert a nap folyamán, korábban Bonelli még tagadta ezt.

A hírt Giorgia Meloni miniszterelnök Brüsszelből azzal kommentálta a la Repubblicának, hogy „az ügy politizálása nem segít” és a jelölés ténye sem változtat semmit a kormányzatnak a Salis ügyében folytatott munkáján.