Őzveszély az utakon: évente ezernél több, komoly kárral járó vadgázolás történik az utakon

2024. ápr 18. 17:38
Megosztás Küldés Messengeren Küldés e-mailben
vente ezernél több, komoly kárral járó vadgázolás történik az utakon /FOtó: Pixabay

Évente ezernél több, komoly kárral járó vadgázolás történik az utakon / Fotó: Pixabay

Csak a Jászság és a Nagykunság útjain évi 200 őzet gázolnak el az utakon, a legtöbbet májusban, az állatok párzási időszakában.

Kasuba Andrást, az Országos Vadászkamara Jász-Nagykun Szolnok vármegyei Területi Szervezetének titkárát kérdezte a Blikk, mit javasolnak a vadászok a balesetek elkerülése érdekében. Mit kell tenni, ha már megtörtént a baj?

Egy jogszabályváltozás már nem kötelezi a vadásztársaságokat, a vadászterületek gazdáit a vadkárbiztosítás megkötésére. Mit tehet egy autós, aki állatot gázol és nincs biztosítása?

– A kötelező felelősségbiztosítás mellé néhány ezer forintért évente köthető vadkárbiztosítás is, ami egy bizonyos összegig védi a jármű tulajdonosát. Egy nagyvad, egy őz már komoly károkat okoz az autóban, ezért a biztosítás mellett is érdemes óvatosabban vezetni az erdők, a mezők melletti utakon.

Mindig a sofőr a hibás?

– Nem. Ha bebizonyosodik, hogy a baleset közelében kihelyezett vadetető, itató volt, ami közel csalta az úthoz az állatot, vagy éppen vadászat volt, aminek folyamán az út felé terelték a prédát, akkor a területen vadászati joggal rendelkező természetes vagy jogi személy felel a kárért.

Korábban azokon a területeken, ahol nem jelezte közlekedési tábla a vadveszélyt, fizetett a biztosító. Ez most is így van?

– A vadgázolások nagy többsége együtt jár más közlekedési szabálysértésekkel, leginkább a gyorshajtással. Emiatt a rendőrség is rendszeresen figyelmezteti a sofőröket, hogy a szabályok betartásával, a figyelmes, előrelátó vezetéssel időben lehet fékezni, manőverezni, ha észleli, baj van.

Miért jön a vad?

– Mindig is jött. Az állatok saját területéről van szó, genetikailag beléjük van kódolva a vonulási útvonal. Az utóbbi 25 évben megkétszereződött a járműforgalom, emiatt is nőtt a gázolások száma, ráadásul az útépítések, a fejlesztések, az autópálya lehajtók keresztezik az ősi útjaikat, megrémülnek, menekülni akarnak, így kerülnek a kocsik közé, elé.

Van valami hatásos védekezési mód?

– Léteznek profi – jelzem, nem bóvli, néhány száz forintos – piaci termékek, vadriasztó készülékek, amelyek az autóra felszerelve az emberi fül által nem is észlelhető rezgéssel figyelmeztetik a vadat a veszélyre, így visszafordulásra készteti. Érdemes ebbe befektetni, hiszen egy 50 kilós őzbak gazdasági totálkárt okozhat egy középkategóriás járműben, nem is beszélve a benne tartózkodók épségéről.

Megosztás Küldés Messengeren Küldés e-mailben
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Blikk friss híreit a Google hírfolyamához

Neked ajánljuk

Iratkozz fel hírlevelünkre, legyél képben!
blikk tablet
Nem akarsz lemaradni?
Azonnal tudni szeretnél mindenről, ami fontos? Csatlakozz, mi mindenről értesítünk, ami tényleg számít!
Miért jó ez Neked? 1. Mert képben leszel a nap legfontosabb sztorijait illetően 2. Megkapsz mindent, hogy nagyon jól szórakozz 3. Nem maradsz le a hírekről, nem szalasztod el a lényeget
Egymillió forint kihúzná a bajból?

Nem mindegy, hol vesz fel személyi kölcsönt, hiszen a bankok ajánlatai között jelentős különbségek lehetnek. A Bank360 hitelkalkulátorával könnyen összehasonlíthatja pénzintézetek ajánlatait! Egymillió forint 72 hónapra akár 15,43 százalékos THM-mel is elérhető, egy jó döntéssel a teljes futamidő alatt százezreket spórolhat.

A Blikk videói között megtalálható minden, ami érdekelheti olvasóinkat. Legyen szó a legnagyobb A kategóriás sztárokról, a tévés showműsorok kulisszatitkairól vagy éppen a legújabb közéleti és politikai hírekről. A Blikk TV stúdiójában egymásnak adják a kilincset a legismertebb és legszórakoztatóbb vendégek és politikusok akik tabuk nélkül válaszolnak műsorvezetőink kérdéseire. Műsoraink a Blikk.hu-n és a Blikk TV YouTube-csatornáján tekinthetők meg.

őz vadgázolás GÁZOLÁS baleset kár biztosítás

Játssz és nyerj!