nlc.hu
Baba

Könyv a bugyiszabályokról

Tanítsd meg a gyereknek a bugyiszabályokat!

Az érintések határait, a bugyiszabályokat már egészen kiskorban meg kell tanítani a gyerekeknek - ezt segíti egy hamarosan megjelenő könyv.

Szülőként az egyik fő feladatunk, hogy a gyerekeinket biztonságban tartsuk, aminek óriási szelete az, hogy segítünk nekik megismerni a saját és az érintések határait. Meg kell tanítanunk nekik, hogy tudjanak nemet mondani, és hogy felismerjék, ha olyan történik velük, ami rossz érzéseket kelt bennük. Azaz a bugyiszabályokat (más néven fehérneműszabály) tudatosan át kell adnunk nekik. Szerencsére ebben nem vagyunk magunkra hagyva, hamarosan megjelenik egy hiánypótló, Minden gyerek kicsi kincs című könyv, ami nagy segítség lesz a bugyiszabályok elsajátításában a gyerekeknek és szülőknek egyaránt.

Mese az érintésről

A könyv ötletadója és szakmai felelőse Gyurkó Szilvia, a Hintalovon Alapítvány gyerekjogi szakértője, aki szerint elengedhetetlen, hogy megtanítsuk a gyerekeket a bugyiszabályokra. „A bugyiszabályok Európa legismertebb olyan programja, amely a gyerekek egészséges testképének kialakulását támogatja, és segít a szexuális visszaélés esetek megelőzésében. Most pedig végre itt van az a könyv, amelynek a megjelenésére évek óta várunk, és ami ezeket a szabályokat meséli el a kisgyerekeknek és a szülőknek” – fogalmazott Gyurkó Szilvia.

A Hintalovon Alapítvány a könyvhöz kapcsolódóan adománygyűjtést indított, amelynek célja, hogy olyan intézményekbe is eljusson a Minden gyerek kicsi kincs (pl. óvodákba, Biztos Kezdet házakba, házi gyermekorvosi rendelőkbe, védőnői szolgálatokhoz), amelyeknek egyébként nem lenne lehetőségük hozzájutni a könyvhöz – kampányhoz ide kattintva lehet csatlakozni. A könyv egy kedves mese és két mondóka formájában foglalja össze a bugyiszabályokat a kisgyerekek és szülők, gondozók részére. Az illusztrációkat Bogdán Viki készítette, a verseket Szabó T. Anna írta – a versek közül pedig az egyiket Palya Bea meg is zenésítette.

„Nincs fontosabb, mint jól érezni magunkat a testünkben – és ez a biztonságérzet a lélek örömkészségének megőrzésén is múlik. A gyerekek otthon vannak a bőrükben: mindannyian szabadok, amíg rossz jelzéseket vagy gesztusokat nem kapnak a környezetüktől – az viszont felmérhetetlen károkat okozhat a lelkükben is, mert ilyenkor az elemi öröm helyére az értelmezhetetlen szégyen fájdalma lép – nyilatkozta Szabó T. Anna. – Anyaként és íróként egyaránt fontosnak tartom, hogy képesek legyünk mindent megbeszélni, hogy odafigyeljünk és tudatosan megelőzzük a megszégyenítést, meg a rossz titkokat, hogy a testhatárok és testtudatosság erősítésével jó előre felvértezzük a gyerekeket a kéretlen érintések vagy a verbális határátlépések ellen – hiszen a másikban megbízni csak az tud, aki bízik magában. Azt hiszem, ennek a könyvnek az előkészítése volt életem legnehezebb és leghosszabb munkafolyamata, és soha nem reméltem ennyire, hogy amit írok, az hasznára válhat gyerekeknek és családoknak egyaránt.”

Minden gyerek kicsi kincs (Forrás: Lampion Kiadó)

Minden gyerek kicsi kincs (Forrás: Lampion Könyvek)

A bugyiszabályok

A szexuális abúzus elkerülésére, megelőzésére dolgozta ki az Európa Tanács a bugyiszabályokat. A megelőzés egyik összetevője a jó otthoni kommunikáció, ami a szülők feladata: nyitott, barátságos légkört kell fenntartani a gyerekkel, hogy ne féljen szólni, ha történik vele valami, és azt érezze, hogy bármiről tud beszélni a szüleivel. A bugyiszabályok megalkotásakor kiadtak egy képeskönyvet is Kiko and the Hand (Kiko és a Kéz) címen: Kiko, a mesebeli kisgyerek új barátot talál, a színes Kezet, akivel együtt játszhat, május közepétől pedig már a Minden gyerek kicsi kincs könyv is segít a szülőknek a fehérneműszabály átadásában.

  • A tested csak a tiéd: A gyereket nem érintheti meg senki az engedélye nélkül. Erről nyíltan kell vele beszélgetni kicsi korától kezdve, hogy joga van visszautasítani puszit, érintést, testi kontaktust akár még a saját szüleitől is.
  • Jó érintés – rossz érintés: Fontos tudatosítani a gyerekben, hogy nincs rendben, ha valaki meg akarja érinteni az intim testrészeit. És az sincs rendben, ha azt akarják tőle, hogy megmutassa az intim részeit. A fehérneműszabály megtanítja a gyereknek, hogy az alsónemű egy olyan határ, ami szigorúan az ő fennhatósága alá tartozik, és mondhat nemet, ha egy érintés kényelmetlen számára.
  • Jó titok – rossz titok: A bugyiszabályok fontos része az is, hogy a szexuális abúzust elkövetők által gyakran használt „Legyen ez a mi titkunk”-taktikától elvegye az erőt. A gyereknek meg kell tanítani, hogy létezik a rossz és a jó titok, és hogy a szülőknek vagy megbízható felnőttnek (például orvos, tanár, rendőr) nyugodtan elmondhatja mindkét fajtát.

Kiemelt kép: Getty Images

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top