Ilyés Ferenc: "Mindkét csapatunk hatalmasat küzdött, hogy ott lehessen Párizsban"

Eurosport Magyarország

Publikálva 18/04/2024 - 13:24 GMT+2

Húsz év után lesz ott az olimpiai játékokon a férfi és a női kézilabda-válogatott, az egy évvel ezelőtt megválasztott szövetségi elnökkel, Ilyés Ferenccel ünnepeltünk együtt.

Kijutottak az olimpiára a magyar női kézisek

Fotó: AFP

Csapatmunka volt .
Ezt mondta szerényen a Magyar Kézilabda Szövetség elnöke, Ilyés Ferenc, miután a férfi és a női válogatottunk is kijutott a párizsi olimpiára - a lányok napra pontosan egy évvel azután, hogy megválasztották az egykori kiváló játékost. De Ilyés nem csak a pályán mutatott csapatmunkára célzott.
“A szövetség előző vezetése a kiváló nemzetközi kapcsolatokat tette a közösbe, mi pedig kiaknáztuk a lehetőséget, és elhoztuk mindkét selejtezőt, ami sportdiplomáciailag hatalmas siker. Látva, mit tett a továbbjutásunkhoz a tatabányai és a debreceni közönség, ez igen fontos lépés volt, de természetesen mindez semmit nem ért volna a lányok és a fiúk heroikus küzdelme nélkül. Szívből gratulálok mindkét válogatottnak” - mondta boldogan az elnök.

A LEGJOBB TIZENKETTŐ KÖZÖTT

A 99 nap múlva kezdődő olimpia, mint csaknem az összes sportágban, a kézilabdában is csúcsesemény. Bár a területi alapú selejtezőrendszer miatt akad egy-egy középcsapat is, az elit teljes fegyverzetben készül a játékokra, és egy sportági elnöknek nincs annál megnyugtatóbb, mint hogy a csapatai ott vannak az elitben. De ott vannak-e?
Szerintem mindkét csapatunk megérdemelte a kijutást, és ha az a kérdés, hogy a világ legjobb tizenkét csapata között ott vagyunk-e, arra is igen a válaszom.
Ezzel nem azt mondom, hogy az olimpiáról lemaradók között nincs olyan csapat, ami talán most erősebb a magyarnál, de szó sincs róla, hogy a szerencsének köszönhetnénk a kvótát. Mindkét csapatunk hatalmasat küzdött, hogy ott lehessen Párizsban, és a selejtezőket elnézve teljesen megérdemelten jutottak ki” - szögezte le Ilyés.
picture

Az olimpiai kvótát ünneplő magyar női válogaott

Fotó: AFP

“Amikor megérkeztem Tatabányára és a nyakamba akasztották az akkreditációt, akkor döbbentem rá, mekkora esemény igazából az olimpiai selejtező. Ez valójában nem más, mint az olimpia csoportköre, hiszen semmivel nem gyengébb, mint mondjuk egy világbajnokság vagy Európa-bajnokság csoportköre, ahonnan a középdöntőbe már tényleg csak az elit jut. Ahogy az olimpiai “csoportkörből” is.”
"Voltak pillanatok, amikor nem tűnt valószínűnek, hogy sikerül kiharcolnunk, de ezeken a momentumokon olyan erényekkel lendültünk túl, mint a csapategység, az elszánt győzni akarás vagy éppen egy váratlanul előhúzott taktikai fegyver. Megharcoltunk a kvótáért, nehéz volt, küzdelmes volt, de sikerült!”

A CSAJOKRÓL ÉS A SRÁCOKRÓL

A női selejtező előtt Pálinger Katival beszélgettünk, aki elismerte: a férfi válogatott előrébb jár az építkezésben. Ez elsősorban abban érhető tetten, hogy míg a fiúknál komplettnek tűnik a csapat, addig a lányoknál súlyos hiányposztok megléte teszi még nagyobb bravúrrá az olimpiai kvalifikációt.
“Van ebben igazság, de azért bőven lehet árnyalni a képet. Két éve még a fiúknál is arról szólt a mantra, hogy nincs szélsőnk és mindent átlövésből akarunk megoldani, erre a két idei nemzetközi tornán berobbantak a fiataljaink” - utalt az elnök a kiváló Eb-t és olimpiai selejtezőt futó Imre Bencére, vagy éppen az irányító Fazekas Gergőre.
“A lányokkal kapcsolatban pedig azt kell látni, hogy rendkívül fiatal a csapat, talán az olimpiai torna legfiatalabb keretével utazunk majd Párizsba. Ez azt is jelenti, hogy nagyon nagy potenciál van még a csapat fejlődésében, és az sem mellékes, hogy az utánpótlásból is bőven kerülhetnek még a csapatba fiatal klasszisjelöltek. Mindenki emlékszik, a nyári utánpótlástornákon milyen kiválóan szerepeltek a férfi- és női válogatottjaink.”
“Úgy gondolom, kiváló szakmai munka folyt mindkét válogatottnál. A lányoknál az erőnlét és sebesség tekintetében történtek döntő fontosságú változások, a fiúknál pedig új taktikai elemek kerültek be a csapat játékába. A két kapitány nagyszerű munkát végzett, rendkívül kiegyenlített mezőnyből sikerült megszerezniük az olimpiai kvótát.”
picture

A magyar csapat ünnepel, miután megnyerte a férfi kézilabda olimpiai selejtezőtorna Magyarország - Portugália mérkőzését Tatabányán. Olimpiai kvótát szerzett a magyar válogatott, mivel 30-27-re legyőzte Portugáliát. (MTI/Bodnár Boglárka)

Fotó: MTI

TÚL AZ OLIMPIAI SORSOLÁSON

A napokban az IHF elkészítette az olimpiai kézilabdatornák csoportbeosztását. Az eredmény felemás lett, a két csoport közül a fiúk a nehezebbe, a lányok - nem kis részben a selejtezőcsoport megnyerésének hála - a könnyebbe kerültek. Persze abszolút relatív a jelzők használata, hiszen a könnyebb sem könnyű és a nehezebb sem teljesíthetetlen.
“Visszakanyarodnék a fenti kérdéshez, amikor azt mondtam, ott vagyunk a legjobb tizenkét csapat között. A rövid távú céljaink között az szerepel, hogy a legjobb nyolc között stabilizáljuk a helyünket, ezzel egy kicsit már azt is jelzem, hogy mit tartanék jó eredménynek a párizsi olimpián. Persze már most is ott vagyunk a nyolc között, hiszen ha nem lennénk, nem is játszhattunk volna a kvótáért, de stabilan, minden eseményen oda kell jutnunk, hogy az elitmezőny tagjának vallhassuk magunkat.”
Az olimpiai elvárások megfogalmazásának azonban még nincs itt az ideje.
"Bár úgy tűnik, itt van a nyakunkon a torna, valójában még nagyon messze van a nyitómeccs, sok minden történhet addig. Bízunk benne, hogy nem lesznek újabb sérülések, és akik most hiányoznak, visszatérhetnek a válogatottjainkba, mert mindenkire szükségünk lesz, ha ki akarjuk harcolni a továbbjutást.”
A hatcsapatos csoportkörből az első négy válogatott jut a negyeddöntőkbe, azaz mindkét magyar csapatnak két ellenfelet kell megelőznie ahhoz, hogy az egyenes kieséses szakaszba jusson. A papírformát tekintve a fiúknál ez Argentína és Egyiptom, a lányoknál Angola és Brazília lehet. Egyik sem könnyű, de egyik sem lehetetlen.
A párizsi tornára már egyáltalán nem igaz a mondás, hogy könnyebb kijutni, mint ott jó eredményt elérni.
"A fiúk dolga már csak azért is nehezebb, mert sűrűbb a mezőny, de a képlet nekik is hasonló, mint a lányoknak: két csapatot kell megelőzni, ha rajtuk kívül mást is sikerül egy nagy bravúrral elkapni, annál jobb! Ezt első körben megfogalmazhatjuk célként, de a hivatalos szövetségi célkitűzések és elvárások kitűzésének még nincs itt az ideje.”
“Aminek most van itt az ideje, az az öröm!” - mondta széles mosollyal az elnök.
“Egy éve vezetem a szövetséget, és nagyon szerencsésnek tartom magam, hogy erről a helyzetről beszélhetek. Nem követelem magamnak az érdemet, az előző szövetségi vezetésnek, a kluboknak, az akadémiáknak, a kiváló edzőinknek tulajdonítom a siker egy részét. A másik részét pedig a nagyszerűen küzdő, a szurkolóinkat végtelenül boldoggá tevő játékosoknak.”
forrás: MOL csapat
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés