Hirdetés

Valami nagyon furcsa dolog történik a Stonehenge-nél: a kutatók sem értik teljesen

Nap Híre portré Nap Híre

A kutatók arra próbálnak rájönni, hogy a Stonehenge sziklái hogyan igazodnak a Hold állásához.

Az angol örökségvédelmi hivatal (English Heritage) az oxfordi, a leicesteri és a bournemouthi egyetem szakértőivel és a királyi csillagászati társasággal együtt azt kutatja, hogy Stonehenge sziklái hogyan igazodnak a Hold állásához - írta meg a Roadster. A portál felidézte, az emlékműről már bebizonyították, hogy helyzete kapcsolatban áll a Nap mozgásával, a Holddal való kapcsolata azonban kevésbé ismert. Azt azonban megfigyelték, hogy a négy, a körépítménytől távolabb található állomáskőnek nevezett szikla (Station Stone) igazodik a Hold egy bizonyos különleges állásához. 

Abban azonban nem értenek egyet, hogy ez szándékos-e, és ha igen,  hogyan sikerült ezt elérni, és mi lehetett a célja. A különleges holdállás 18,6 évente következik be, ekkor a holdkelte és a holdnyugta egymástól a lehető legtávolabb látszik a horizonton. A következő ilyen eseményre idén és jövőre kerül sor. Az elmélet szerint ezeket a holdmozgásokat már a Stonehenge építésekor észlelhették, és ez befolyásolhatta a későbbi tervezést.

A kutatók idén tovább tanulmányozzák a jelenséget, az English Heritage pedig ehhez kapcsolódóan rendezvénysorozatra hívja a látogatókat, amelynek keretében beszélgetések, pop-up planetárium, csillagnézést és kiállítás is lesz. A legdélebben felbukkanó holdkeltét élőben is közvetítik majd.

Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés