Meggyőzhetik-e a szakértők a politikusokat?

HírKlikk 2024. április 18. 07:50 2024. ápr. 18. 07:50

A szakértők valós problémákat tárnak fel, „lefordítva” azokat a politika nyelvére. A politikus dolga, mit és mennyit fogad el ebből – az a tényeken nem változtat – válaszolta a kérdésre az Egyensúly Intézet vezetője, Boros Tamás a KlikkTV Tíz című műsorában.

A nyilvánosságban ritkán szereplő intézmény arra törekszik, hogy szakértői politikától függetlenül, elfogulatlanul vizsgálják, elemezzék mindazokat a területeket, amelyek meghatározzák az ország működését és jövőjét. Adataikat a legszélesebb körből gyűjtik, kapcsolatban állnak valamennyi politikai oldal képviselőivel, arra törekedve, hogy tanácsaikkal sikeresebbé váljék a mindenkori kormányzás, függetlenül attól, ahogy az adott kabinet milyen ideológiát képvisel.

A politikai elemző intézet az egyes témák feldolgozásába felkészült szakembereknek akár százait vonja be, akiknek véleményét egyeztetve alakul ki azután a tényeken alapuló álláspont. „Így volt ez például az atomenergia kérdésében, ahol az összegyűjtött adatok azt mutatják, hogy az ország energia-ellátása végül is nem oldható meg atomenergia nélkül. Ugyanakkor a túlpolitizált légkörben bizonyosak lehetünk, hogy ha egy szavazó az atomenergia mellett áll ki, az valószínűleg a kormány migráns-politikáját is támogatja…” – avat be a részletekbe Boros Tamás. 

A munkát olyan magánszemélyek támogatása teszi lehetővé, akik keresik az utat, hogy lehet sikeresebbé tenni az országot, amely jelenleg a 21-22. helyen áll az Európai Unió 27 állama között.

Három éve jelent meg az Egyensúly Intézet „Magyarország 2030” című kötete. Abban azt dolgozták fel, hogy a legfontosabb szakterületeken, mint az energiagazdálkodás, a környezetvédelem, az oktatás, az egészségügy, a digitalizáció, a klímavédelem, az urbanizáció, a népességcsökkenés vonatkozásában mi lenne a teendő a felzárkózáshoz a fejlettebb államok közé.  

Évente készülő elemzéseik arról, mit és mennyit sikerült elérni az elmúlt három évben, azt mutatják, hogy bár egyes területeken, mint például az energiagazdálkodásban vagy a digitalizációban, sőt, még az egészségügyben is némi javulás tapasztalható, elmaradott alaphelyzetünk, amelyben különösen az oktatás tovább romlott, lényegében nem változott. „Ez pedig egyáltalán nem sorsszerű, hiszen nem egy hozzánk hasonló sorsú és méretű ország van, amely a mienknél rosszabb helyzetből küzdötte fel magát sikeresen” – fogalmazott az intézet vezetője. 

A cél az, hogy szakértőik politikától függetlenül, elfogulatlanul vizsgálják, elemezzék mindazokat a területeket, amelyek helyzete meghatározza az ország működését és jövőjét. 

A megváltozott világpolitikai helyzet tükrében az Egyensúly Intézetben újabban foglalkoznak kül- és biztonságpolitikai kérdésekkel is, így ősszel nagy NATO-konferencia vitatja majd meg a dolgok állását és a jövő kilátásait.

A kérdésre, meg tudják-e győzni a szakértők a politikusokat, Boros válasza: valós problémákat tárnak fel, „lefordítva” azokat a politika nyelvére. A politikus dolga, mit és mennyit fogad el ebből – az a tényeken nem változtat. 

A KlikkTV Tíz című műsorát itt nézhetik meg.