Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság Ingyen dolgozott, most elképzelhetetlenül nagy fizetést kaphat a Tesla vezér
No menu items!

Ingyen dolgozott, most elképzelhetetlenül nagy fizetést kaphat a Tesla vezér

A Tesla arra kéri a befektetőket, hogy hagyják jóvá Elon Musk 56 milliárd dolláros (!) bércsomagját – hónapokkal azután, hogy a delaware-i bíróság érvénytelenítette azt.

A Tesla arra kérte befektetőit, hogy szavazzanak újra Elon Musk vezérigazgató 56 milliárd dolláros bércsomagjáról (Magyarország bruttó hazai terméke (GDP) 2022-ben 177,3 milliárd USD volt – a szerk). Egy olyan megállapodásról van szó, amelyet a részvényesek 2018-ban jóváhagytak, de amelyet egy delaware-i bíróság az év elején érvénytelenített. A mostani bejelentésben az elektromosautó-óriás azt is közölte, hogy a részvényesek szavaznak arról, hogy a Tesla áthelyezi-e cégbejegyzését Delaware államból az üzletbarátabb Texasba, ahol a vállalat székhelye van. A Tesla érdekeltjei várhatóan a június 13-i éves közgyűlésen fognak tárgyalni a témáról – írja a Bloomberg.

“Soha ne alapítsd a cégedet Delaware államban” – mondta Musk egy január 30-i bejegyzésében az X-en, miután Kathaleen McCormick, a delaware-i kancellári bíróság bírája lesöpörte a technológiai titán “felfoghatatlan” – a vállalati körökben Amerikában a legnagyobb – kompenzációját.

A bírónő az ítéletet kísérő 201 oldalas jegyzetében hozzátette, hogy úgy találta, hogy a több milliárd dolláros fizetést olyan igazgatók alkudták ki, akikről úgy tűnt, hogy lekötelezettjei a címlapokon szereplő vezérigazgatójuknak és annak az ígéretnek, hogy részesedhetnek a vállalat hatalmas növekedéséből. McCormick a Tesla igazgatóit is “egy beképzelt mester alantas szolgáinak” nevezte, és azt mondta, hogy nem a befektetők érdekeit tartották szem előtt – számolt be a Bloomberg.

Az ítélet ellen a delaware-i legfelsőbb bírósághoz lehet fellebbezni.

A Tesla ezt követően egy beadványban hozta nyilvánosságra a terveit, miszerint újra szavazásra kéri részvényeseit a vezérigazgató, Elon Musk 56 milliárd dolláros bércsomagjáról. A vállalat azt is fontolóra veszi, hogy a cégalapítás államát Delaware-ről Texasba helyezi át. A Tesla elnöke, Robyn Denholm kritizálta a delaware-i kancellári bíróság döntését.

Az 52 éves Musk a világ harmadik leggazdagabb embere 178 milliárd dolláros vagyonával – ennek nagy részét a Tesla-részvényeinek köszönheti a Robyn Denholm szerint.

“Mivel a delaware-i bíróság másodfokon döntött, Elon Musk az elmúlt hat évben nem kapott fizetést a Teslának végzett munkájáért, amely jelentős növekedést és részvényesi értéket hozott létre” – tette hozzá Denholm. “Ez számunkra – és a sok részvényes számára, akiktől ezt már hallottunk – alapvetően tisztességtelennek tűnik, és nincs összhangban a részvényesek akaratával, akik erre szavaztak.”

A Musk fizetését megkérdőjelező részvényes, Richard Tornetta azonban azzal érvelt, hogy az összeg túlzó. Amikor Tornetta pert indított Musk ellen, állítólag mindössze kilenc részvényt birtokolt az autógyártóból. Nem világos, hogy azóta eladta-e a részvényeit, vagy pedig újabb részvényeket szerzett az elektromos autós cégből, amelynek részvényárfolyama az elmúlt évben több mint 36%-ot zuhant.

A Tesla az elmúlt hetekben is számos gonddal szembesült, többek között egyre több panasz érkezik az új ásznak számító Robyn Denholm kapcsolatban, amit állítólag április 20-a utánig nem szállítanak ki “egy gázpedálprobléma” miatt, ami arról szól, hogy a futurisztikus megjelenésű elektromos pickup pedálburkolata előrecsúszik, a padlóig nyomja a gázpedált, és a Tesla így eléri a végsebességet.

Szintén ezen a héten ez is napvilágot látott, hogy Musk több mint 10%-kal csökkenti cégei globálisan mintegy 140 000 fős létszámát. Musk – aki a SpaceX és az X közösségi médiavállalat tulajdonosa is – ezt “nehéz döntésnek” nevezte a vállalat számára, jelezve, hogy az elektromos autók egyre élesedő árháborúja közepette csökkenő eladásokkal küzd. Ráadásul alig két hete a vállalat 2020 óta először jelentett csökkenést a negyedéves autókiszállításokban.

Kocsis Erika

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

MGE: minden adott az új autók piacának fellendüléséhez

Jelentős a növekedés az elektromos személyautók esetében, az előző év első négy hónapjához képest csaknem 50 százalékkal több elektromos autó került az utakra.

Itt az ideje a magyar gazdaság újabb dimenzióváltásának

A magyar gazdaság az elmúlt 14 évben hatalmas fejlődésen ment keresztül, folyamatosan dőltek meg a beruházási, az export és a foglalkoztatottsági rekordok

KSH: 1,5 milliárd euró volt a termék-külkereskedelmi többlet

Az előző hónaphoz viszonyítva a külkereskedelmi termékforgalom szintje az exportoldalon 4,0, az importoldalon 3,0 százalékkal csökkent.

Elmaradnak a nemzetközi átlagtól automatizálás és AI terén a magyar cégek

Noha Magyarország lemarad a nemzetközi átlag mögött ezen a téren, egyre több cég érdeklődik a terület iránt.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.