Újból bérpapíros tiltakozók vonultak a Kulturális és Innovációs Minisztérium elé

2024. április 17. – 16:47

Újból bérpapíros tiltakozók vonultak a Kulturális és Innovációs Minisztérium elé
Fotó: Bődey János / Telex

Másolás

Vágólapra másolva

Szerda délután ismét bérpapírjaikkal vonultak a Kulturális és Innovációs Minisztérium Honvéd utcai épülete elé a felsőoktatási dolgozók, akik legutóbb múlt hét csütörtökön demonstráltak, méltányos bérezést követelve.

Negyed ötre körülbelül 150 ember gyűlt össze a Honvéd utcai épület előtt, melynek érintett szakaszát a rendőrök lezárták. A helyszínen felsőoktatási hallgatók is megjelentek, szolidaritást vállalva oktatóikkal, Szabó Rebeka és Tordai Bence, a Párbeszéd két politikusa is részt vett a tüntetésen. Néhányan táblával érkeztek, az egyikre ráírták, hogy egy ELTE-n tanító tanársegéd fizetése havonta 252 ezer forint. Gregor Anikó szervező azt mondta, hogy Hankó Balázs államtitkárral jöttek tárgyalni a béreikről, a tüntetők képviselői az összeszedett bérpapírokkal be is mentek az épületbe.

A megbeszélésről hatkor jöttek ki az egyetemi dolgozók képviselői. Egyikük azt mondta: az államtitkár arra tett ígéretet, megvizsgálják, hogy az általuk ismert, és az oktatók által hangoztatott fizetések miért nem egyeznek. Abban egyetértettek, hogy a bérfejlesztés szükséges, és a béreket a diplomás átlagbérhez kell viszonyítani. Egyelőre ennél nagyobb eredményekről nem tudnak beszámolni, de szerintük mindkét fél tisztábban látja a helyzetet. Két hét múlva folytatják a tárgyalásokat.

Az oktatóknak elege van a siralmas fizetésből

Március 20-án az oktatók 3000 dolgozó által aláírt nyílt levelet adtak fel Hankó Balázs felsőoktatásért felelős államtitkárnak. Hankó a parlamentben azt mondta, hogy a dolgozók valójában többet keresnek, mint amennyit állítanak. A tüntetők ezért vitték magukkal a bérpapírjaikat múlt héten, amin látszott, hogy mennyi a nettó keresetük.

Az egyetemi oktatók siralmas fizetése abból is látszik, hogy egy tanárszakos gyakornok több pénzt visz haza, mint az őt tanító egyetemi adjunktus. Az állami egyetemeken 2021-ben és 2022-ben is 15 százalékos fizetésemelést kaptak a dolgozók, ez azonban nem a garantált bér emelését jelentette, hanem egy illetménykiegészítést. Ráadásul van, ahol nem is mindenki kapta meg a teljes összeget.

Fotó: Bődey János / Telex Fotó: Bődey János / Telex
Fotó: Bődey János / Telex
Fotó: Bődey János / Telex

A szerdai demonstráció résztvevői a következőket követelik:

  • a munkáltatói döntésen alapuló illetmény (2021-22-től bevezetett „15+15 százalékos”) beépítését az alapbérbe,
  • az így létrejövő garantált alapbérek legalább 50 százalékos azonnali emelését minden munkakörben és beosztásban; az oktatói-kutatói és a közalkalmazotti bértáblák felülvizsgálatát,
  • a nemzetgazdasági átlagnak megfelelő garantált tanársegédi minimumbér bevezetését és bértáblában való rögzítését; a további oktató kollégák, illetve a kutatást-oktatást támogató kollégák bérezésének ehhez igazítását,
  • az inflációkövető garantált éves emelést,
  • a doktori ösztöndíjak azonnali, 100 százalékos emelését és hosszútávú értékállóságának biztosítását a garantált bérminimumhoz való igazítással,
  • az egyetemek alapvető működési feltételét biztosító költségkeret („fejpénz”) 2018 óta változatlan, ezért a legalább 50 százalékkal történő azonnali emelését követelik.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!