Komoly hibát fedeztek fel egyes, szegényebb országokban értékesített babatápszerekben

2024. ápr 17. 14:49
Megosztás Küldés Messengeren Küldés e-mailben
A Nestlé cukrot és mézet ad a szegényebb országokban értékesített tápszerekhez és gabonapelyhekhez / Illusztráció: Unsplash

Cukrot és mézet ad a világ egyik legnagyobb figyasztásitermékeket gyártó cége a szegényebb országokban értékesített tápszerekhez és gabonapelyhekhez / Illusztráció: Unsplash

A Public Eye nevű svájci szervezet szerint a népszerű élelmiszeripari cég értékesített tápszerei és gabonapelyhei néhány országban figyelmen kívül hagyják a WHO európai elhízás elleni irányelveit.

Az oknyomozó szervezet jelentése alapján arról számolt be a Guardian, hogy a világ legnagyobb fogyasztási cikkeket gyártó vállalata cukrot és mézet ad a szegényebb országokban értékesített tápszerekhez és gabonapelyhekhez, ezzel figyelmen kívül hagyva az elhízás és a krónikus betegségek megelőzését célzó nemzetközi irányelveket.

A lap azt írja, a Public Eye a svájci multinacionális vállalat Ázsiában, Afrikában és Latin-Amerikában értékesített bébiételtermékeiből küldött mintákat egy belga laboratóriumba, a vizsgálat során pedig szacharóz vagy méz formájában hozzáadott cukrot mutatott ki az egyévesnél idősebb gyerekeknek szánt Nido és a hat hónapos és kétéves kor közötti gyermekeknek szánt Cerelac gabonapehely mintáiban, míg a cég fő európai piacain, beleértve az Egyesült Királyságot is, a kisgyermekeknek szánt tápszerek nem tartalmaznak hozzáadott cukrot.

Az elhízás valóban népbetegség, de sokkal régebben kezdődött, mint gondolná: már Krúdy Gyula is kerekedő magyar hasakról írt – képgaléria

Laurent Gaberell, a Public Eye mezőgazdasági és táplálkozási szakértője elmondta, hogy a vállalatnak a világ minden részén fel kellene hagynia a cukor hozzáadásával a három év alatti gyermekeknek szánt termékekben, ugyanis az alacsony és közepes jövedelmű országokban egyre nagyobb problémát jelent az elhízás. Afrikában az Egészségügyi Világszervezet szerint 2000 óta közel 23 százalékkal nőtt az öt év alatti túlsúlyos gyermekek száma, de világszerte több mint egymilliárd ember küzd elhízással.

A WHO európai régióra vonatkozó iránymutatásai szerint a három év alatti gyermekek számára készült élelmiszerekben nem szabad hozzáadott cukrot vagy édesítőszereket használni. Bár más régiókra vonatkozóan nem készültek külön iránymutatások, a kutatók szerint az európai dokumentum a világ más részein is ugyanúgy érvényes.

BLIKK DOSSZIÉ mappa mappa

elhízás

Megosztás Küldés Messengeren Küldés e-mailben
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Blikk friss híreit a Google hírfolyamához

Neked ajánljuk

Iratkozz fel hírlevelünkre, legyél képben!
blikk tablet
Nem akarsz lemaradni?
Azonnal tudni szeretnél mindenről, ami fontos? Csatlakozz, mi mindenről értesítünk, ami tényleg számít!
Miért jó ez Neked? 1. Mert képben leszel a nap legfontosabb sztorijait illetően 2. Megkapsz mindent, hogy nagyon jól szórakozz 3. Nem maradsz le a hírekről, nem szalasztod el a lényeget
Egymillió forint kihúzná a bajból?

Nem mindegy, hol vesz fel személyi kölcsönt, hiszen a bankok ajánlatai között jelentős különbségek lehetnek. A Bank360 hitelkalkulátorával könnyen összehasonlíthatja pénzintézetek ajánlatait! Egymillió forint 72 hónapra akár 15,43 százalékos THM-mel is elérhető, egy jó döntéssel a teljes futamidő alatt százezreket spórolhat.

A Blikk videói között megtalálható minden, ami érdekelheti olvasóinkat. Legyen szó a legnagyobb A kategóriás sztárokról, a tévés showműsorok kulisszatitkairól vagy éppen a legújabb közéleti és politikai hírekről. A Blikk TV stúdiójában egymásnak adják a kilincset a legismertebb és legszórakoztatóbb vendégek és politikusok akik tabuk nélkül válaszolnak műsorvezetőink kérdéseire. Műsoraink a Blikk.hu-n és a Blikk TV YouTube-csatornáján tekinthetők meg.

cukor édesítőszer csecsemő tápszer gabonapehely elhízás

Játssz és nyerj!