Veres Gábor: az ellenzéki összefogást nem lehet zsarolni

HírKlikk 2024. április 17. 15:00 2024. ápr. 17. 15:00

Egy sok ingatlanból álló portfolióról igyekezett a kormány salátatörvényben dönteni Józsefváros egyik területéről, ahol van egy iskola és számos olyan lakóház, amelyekre egyébként az önkormányzatnak fejlesztési terve van, ez a Diószegi utca – mondta a KlikkTV Mélyvíz című műsorában Veres Gábor az MSZP VIII. kerületi önkormányzati képviselője, a tulajdonosi bizottság elnöke. Hozzátette, náluk az önkormányzatnál, ha egy ingatlanra valamilyen fejlesztési koncepciót szeretnének, akkor az ott élő emberekkel közlik, hogy vagy el kell költözniük – természetesen cserelakás fejében – vagy pénzbeli megváltásért. „De ezt jóval előbb megtesszük, és gondoskodunk arról, hogy legyen megfelelő számú bérlakás.”

Veres Gábor szerint a Diószegi utca 18-20-22. számra egy új építésű, vadonatúj lakásprogram készült, amely egyelőre erre a három ingatlanra vonatkozott, de további elképzelések is vannak egészen az utca végéig. „Mi az itt élő emberekkel beszéltünk, és mindenki boldog volt, hogy vagy visszatérhet majd a megújult házakba, vagy valahova máshova, de mindenesetre jobb körülmények közé tud majd kerülni.” 

Hozzátette, a bontási fázishoz lett volna egy évük, hogy az embereket kiköltöztessék lakásukból, de a mostani helyzet annyiban más, hogy a kisajátítással a kormány – ugyan normális négyzetméteráron veszi meg az ingatlanokat –, azt nem teszi meg, hogy ezekről az emberekről gondoskodjon. „Az a probléma, hogy nincs kétszáz családnyi felújított bérlakásunk, ahova egyszerre ezt a kétszáz családot el lehet helyezni.”

Veres Gábor szerint a kormánynak ez a terület azért kell, mert az egyetemi fejlesztési projektjébe szeretné integrálni, és korábban voltak olyan ötletei a kerületnek is, hogy ott építeni lehetne kollégiumokat, kiszolgáló létesítményeket. „Nemcsak a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, hanem a SOTE is fejleszt, és rengeteg ember érkezik a negyedbe, ami kvázi diákvárossá alakulhatna.”

A politikus elmondta, ezekben az ingatlanokban van fejlesztési lehetőség, de valamiért nem sikerült az ingerküszöböt elérni vele. „Szerintem ebben a kérdésben nincs helye személyeskedésnek, a politikának a Fidesz választótörvénye miatt egy útja van, együttműködni egymással, és amikor ebbe személyes ügyek keverednek, az sosem jó.”

Veres Gábor utalt arra, hogy a szocialista párt volt a motorja annak az együttműködésnek. Mint mondta, a 2019-es önkormányzati választások előtt ő maga kezdeményezte pártja nevében, hogy legyen összefogás Józsefvárosban. „A pártok nevében én beszéltem először Pikó Andrással, akinek az volt a feltétele, hogy rakjanak mögé egy ötpárti szövetséget, akkor elvállalja. Ezt az ötpárti szövetséget az bontotta meg, hogy az egyik DK-s képviselő elhunyt a Covid következtében, majd a legvégső probléma az volt, hogy az LMP színeiben bejutó egyik képviselőtársam, aki egyébként a frakció vezetője is volt, átlépett a Momentumba.” 

Az arányok ezzel felborultak, mert a Momentumban így a háromból négy képviselő lett, a két DK-s helyett lett egy, és maradt a négy szocialista, valamint a Párbeszéd részéről egy képviselő – mondta a szocialista politikus. „Felborultak az arányok és ezzel megszűnt a megegyezési kényszer is, itt lehetett már 6:5-re győzni. És ez elő is fordult, amikor egy nagyon szimbolikus ügyben nem értettünk egyet. Ez így nem tartható hosszan, a frakción belül az egyik csoport erősebbé vált, mint a másik.”

Veres Gábor elmondta, leültek megtárgyalni a 2024-es választást, akkor a polgármester azt mondta, nem szeretne együttműködni tovább sem a jelenlegi polgármester-helyettessel, Szili-Darók Ildikóval, se velem, sem a DK-s Stettner Istvánnal, a mi frakciónkból egy személlyel szeretne együttműködni, neki felajánlanak egy indulási pozíciót a 12-ből, és az MSZP-nek ezt el kell fogadnia, mert akkor nem indul el, mint polgármesterjelölt. „Tette ezt akkor, amikor esély nem volt másik polgármesterjelöltet találni, a pártok nem is beszéltek egymással, a Momentum teljesen elzárkózott a tárgyalástól, noha szeptemberben jeleztem, érdemes lenne leülni, hogy mi legyen 2024-ben. Nem volt alternatíva kidolgozva, és én úgy éreztem, Pikó András visszaél a helyzettel és zsarolási pozícióban van.”

Az MSZP-nek két lehetősége maradt, az egyik, hogy nem indul el a választáson, mert egy képviselőjelölttel semmilyen beleszólásuk nem lehet az önkormányzat életébe, a másik, hogy elindul, és lesz 12 egyéni képviselőjelöltje és egy polgármester-jelöltje – mondta Veres Gábor. „Ebben a pillanatban arra készülünk, abban reménykedünk, hogy Pikó András észreveszi, hogy ezzel nem nekünk árt, hanem Józsefvárosnak és megállapodunk. Május közepéig lehet megállapodás, visszaléptetjük a jelöltjeinket abban a pillanatban, ha Pikó András belátja, hogy nincs mit tenni. Van három szocialista jelölt, akik a saját választókörzetükben ismertek, beágyazottak és jól dolgoztak és el is tudjuk őket indítani ezekben a körzetekben. Abban hiszünk, hogy együtt indulva tudunk jó eredményt elérni. Én nagyon bízom benne, hogy meggondolja magát Pikó András.”

A KlikkTV műsorát itt nézhetik meg.