A csipgyártásban használatos litográfiai eszközöket gyártó holland vállalat, az ASML 1,22 milliárd euró (közel 480 milliárd forint) nettó nyereségről számolt be a március 31-én zárult első negyedévre vonatkozóan. Ez 37,4 százalékos csökkenés éves szinten, de legalább az elemzők 1,07 milliárdos becslését felülmúlta.

A befektetők jobb eredményre számítottak / Fotó: AFP

A bevétel 21,6 százalékkal, 5,29 milliárd euróra esett vissza, ami szintén alulmúlta a szakértők 5,39 milliárdos várakozását. Az 1984-ben alapított cég közölte, hogy a rendelésállománya 3,6 milliárd eurót tett ki év végén, ami 4 százalékos zsugorodást jelent az előző év azonos időszakához képest, még az előző negyedévhez viszonyítva mintegy 66 százalékos csökkenésnek számít.

Az ASML a korábbi előrejelzését megismételve közölte: idén a 2023-as évhez hasonlóan 27,6 milliárd eurós nettó árbevételre számít. Az eredmények kapcsán a vállalat vezérigazgatója, Peter Wennink úgy fogalmazott, hogy 2024-ben a második félév várhatóan erősebb lesz, mint az első félév, ahogy az iparág folyamatosan kilábal a visszaesésből.

Az ASML árfolyama 5 év
 

A kissé lehangoló jelentés ellenére az ASML eszközei iránt továbbra is erős lehet a kereslet idén, mivel a csipgyártók világszerte tetemes beruházásokat hajtanak végre, és sorra építik az üzemeket, így a vállalat azzal küzd, hogy kielégítse a megrendeléseket. Azonban Hollandia is csatlakozott Washington oldalán Kína ellen a technológiai háborúba, így az ASML kevesebb csipgyártó gépet tud a távol-keleti országba exportálni.

A jelentés után a cég árfolyama több mint 3 százalékkal gyengült az amszterdami tőzsdén, bár még mindig évek óta nem látott szinten mozog. Az ASML korábban azzal került a hírekbe, hogy egyik alkalmazottja ipari kémkedést végzett Peking javára, beszállítói pedig Kína helyett Délkelet-Ázsiában építenek gyárakat, illetve a meglévőket bővítik a geopolitikai feszültségek miatt.

Amerika nem engedné kínai kézre jutni a tajvani csipgyárakat, inkább porig rombolná őket

Az Egyesült Államok inkább elpusztítaná a TSMC tajvani félvezetőgyárait, mielőtt azok Kína kezébe kerülnének – jelentette ki egy volt amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó, Robert O’Brien. A volt tanácsadó a Katapult hadművelethez hasonlította a lépést, amikor Winston Churchill brit miniszterelnök a második világháború idején elrendelte a francia hadiflotta megsemmisítését, miután Franciaország megadta magát Németországnak.