Tizenhatan meghaltak, hatvanan megsebesültek az elmúlt hetek legpusztítóbb ukrajnai rakétatámadásában

2024. április 17. – 11:59

Tizenhatan meghaltak, hatvanan megsebesültek az elmúlt hetek legpusztítóbb ukrajnai rakétatámadásában
Az Észak-Ukrajnában található Csernyihiv városában lévő szálloda romjai a szerdai orosz rakétacsapás után – Fotó: Valentin Origenko / Reuters

Másolás

Vágólapra másolva

Lakónegyedeket és az áramellátás kulcsfontosságú elemeit pusztítják az oroszok a jelenleg 1,3 millió lakosú Harkivban, ezért a város polgármestere szerint a hónapok óta késő amerikai fegyverszállítmány nélkül az ország második legnagyobb városa hamarosan második Aleppóvá változhat, ezzel Ihor Terekhov arra utalt, hogy a szíriai városhoz hasonlóan teljesen lerombolhatják, a Guardian beszámolója szerint.

Szerda reggeli jelentések szerint az Észak-Ukrajnában található Csernyihivet is rakétacsapás érte. A Reutersnek nyilatkozó szem- és fültanúk három robbanásról számoltak be a Kijev 150 kilométerre található, a háború előtt 300 ezres város központjából, ahol egy szálloda romba dőlt, több emeletes ház pedig megrongálódott.

Délutánra kiderült, hogy a támadásban 16-an meghaltak, 60-an megsérültek. Illetékesek szerint hetek óta nem érte ilyen gyilkos rakétatámadás Ukrajnát.

Közben az oroszok lassan, de folyamatosan nyomulnak előre a keleti front több szakaszán elsősorban az Ukrajnát sújtó fegyver- és lőszerhiány miatt.

A mintegy 60 milliárd dolláros amerikai fegyvercsomaggal kapcsolatos döntés előkészítéséről a Fehér Ház illetékesei azt mondták, hogy várnak, amíg a képviselőház elnöke, Mike Johnson nyilvánosságra hozza legújabb tervének részleteit. Ebben az szerepel, hogy több részre bontanák a Szenátus által már elfogadott 95 milliárd dollár értékű csomagot, majd külön-külön szavaznának az Izraelnek, illetve az Ukrajnának szánt részről, illetve a republikánusok által régóta szorgalmazott nemzetbiztonsági intézkedésekről.

A további támogatásra szükség is lesz, hiszen az amerikai agytröszt, az Institute for the Study of War (ISW) elemzése szerint az orosz erők kihasználják a fegyvertámogatás elmaradását, és a pozícióharcokról fokozatosan a manőverezős hadviselésre állnak át, Ukrajna pedig a megfelelő légvédelem és tüzérségi támogatás hiányában nem képesek a hatékony védekezésre. Az ISW szerint a több mint két éve zajló háború során most először fordult elő, hogy az orosz repülőgépek bombák ezreit dobják az ukrán védelmi állásokra, illetve 2022-óta először fordul elő az is, hogy teljes páncélozott hadoszlopokkal induljanak rohamra, jelentős veszteségek nélkül.

Több helyszíni videó és az Astra Telegram-bejegyzése szerint több erős robbanás rázta meg az oroszok által megszállt Krím félszigeten lévő Dzsankoj városa mellett lévő katonai légibázist, amelyet jelenleg az orosz haditengerészet használ, de a történtekről nincs hivatalosan megerősített információ. A felvételek szerint a robbanásokat a bázison tárolt lőszerek okozhatták.

Olaj Scholz német kancellár Hszi Csin-pinggel folytatott keddi megbeszélése után kijelentette: felszólította a kínai elnököt, hogy gyakoroljon nyomást Oroszországra az az értelmetlen ukrajnai háború befejezéséért, mert mint mondta, Kína szavának súlya van Oroszországban. Hszi-elnök beleegyezett, hogy részt vesz a Svájcba tervezett Ukrán békekonferencián, amelyet orosz részvétel nélkül tartanak majd júniusban. Scholz nyilatkozatára az X-en (korábban Twitter) reagált Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, aki szerint Kína hozzájárulhat az igazságos béke megteremtésében, ha aktív szerepet vállal a konferencián.

Kapcsolódó
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!