szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy brüsszeli civil szervezet karolta fel a nemzeti konzervatívok ügyét, és megtámadta a bíróságon a konferencia megtiltásáról szóló határozatot: a bíróság helyt adott a keresetnek, a belga alkotmányban foglalt szabad gyülekezés jogára hivatkozva.

A Conseil d’État, Belgium legfelsőbb közigazgatási ügyekkel foglalkozó bírósága kedden este hozta meg a döntését arról, hogy nem tiltható be az a brüsszeli konferencia, amelynek keddi napján a belga rendőrség is megjelent, és amelyen szerdán várhatóan Orbán Viktor is felszólal.

A bírósághoz a Nemzeti Konzervativizmus Konferencia szervezői, vagyis a magyar kormányzati háttérintézmény Mathias Corvinus Collegium brüsszeli irodája és az AFD International nevű emberi jogi szervezet fordult, amelynek igazgatója egyébként szintén a konferencia egyik felszólalója.

A rendezvényt kedden az érintett brüsszeli kerület polgármestere tiltotta be, aki tartott az esetlegesen erőszakos ellentüntetőktől, de nem titkolta azt sem, hogy elítéli a szélsőjobboldali eszmék terjesztőit, és nem kívánatosnak tartja őket a városrészben. Ezt követően a rendőrök félbeszakították a rendezvényt, az antifasiszta szervezetek pedig – akik demonstrációt szerveztek az épület elé – komoly győzelemről beszéltek.

A most döntést hozó belga bíróság arra hivatkozott, hogy a belga alkotmány 26. cikke mindenkinek biztosítja a békés gyülekezés jogát. A polgármesternek ugyan joga van a betiltásról döntést hozni “súlyos esetekben”, “a köznyugalom megzavarása vagy más előre nem látható esemény” miatt, de ebben az esetben nem volt elegendő erőszakkal való fenyegetés, mivel a bíróság szerint maga a kongresszus nem fenyegetett azzal, hogy rendbontás történik.

Óriási a balhé Orbán és Farage brüsszeli „dzsemboriján” – a rendőrség leállíttatja a rendezvényt

A kezdés után két órával jelent meg először a helyszínen a rendőrség. Egy darabig úgy tűnt, a rendezvényt lefújták, később viszont mégis folytatódott.

Közleményében Paul Coleman, az ADF International ügyvezető igazgatója azt mondta, hogy

a tegnap történtek sötét nyomot hagynak az európai demokrácián. Egyetlen tisztviselőnek sem lehetséges, hogy leállítsa a szabad és békés gyülekezést pusztán azért, mert nem ért egyet az elhangzottakkal.

Hozzátette, hogy “az a fajta tekintélyelvű cenzúra, amelynek most tanúi voltunk, Európa történelmének legrosszabb fejezetei közé tartozik”.

Korábban a belga miniszterelnök is elfogadhatatlannak nevezte a rendezvény betiltását, amely sérti a belga alkotmányos jogokat.

Reagált a hírre Emir Kir, Sint-Josse-Ten-Nodde kerület polgármestere is, aki arra hivatkozott, hogy döntés az OCAM, a belga fenyegetéseken elemző hivatalos szervezet értékelésén alapult, és a közrend fenntartása volt a célja, ami polgármesterként a kötelessége.