Mellbevágó összeomlás a Barcelonától a BL-ben, a PSG és a Dortmund az elődöntőben

2024. április 16. – 23:03

Mbappé vezérletével ünnepelnek a PSG játékosai Barcelonában – Fotó: AFP

Másolás

Vágólapra másolva

Fordulatos, izgalmas meccseket hozott a Bajnokok Ligája keddi játéknapja. A PSG hátrányban volt Barcelonában, de miután emberelőnybe került, átrohant a hazai csapaton (1–4). A BVB Dortmund és az Atlético meccsén párosával rugdosták a gólokat, amiből a Dortmund jött ki jobban, és 4–2-re nyert. 11 év után elődöntős a BVB, amelyik a német bajnokságban csak ötödik.

A Barcelona még sohasem esett ki a Bajnokok Ligája egyenes kieséses szakaszában, ha idegenben megnyerte a párharc első meccsét. Ez a sorozat most megszakadt, miután a PSG a hazai 3–2-es vereségük után idegenben  4–1-re nyerni tudott.

Pedig minden jól indult a visszavágón a katalánoknak, Yamal elvitte a szélen labdát a 12. percben, tökéletesen centerezett, az első meccsen duplázó Raphinha pedig három méterről a kapuba kotorta a labdát. Lewandowski lövésénél közel volt a második gól is, de a lengyel centiket tévedett. A 25. perc tájékán éledeztek a párizsiak, a kidolgoztak két nagyobb helyzetet, de a 29. percben jött gyökeres fordulat a játékba.

Araujo elpasszolta a labdát, aztán lemaradt a megiramodó Barcoláról, 17 méterre a kaputól kézzel utána nyúlt, Kovács István játékvezető pedig kiállította.

A nagykárolyi születésű bíró jól látta, hogy kívül volt még a tizenhatoson, de azt is, hogy piros lappal kell büntetnie, mert nem a labda megszerzése volt a védő célja. Hogy az uruguayi miért akarta lerántani a szélsőt, megfejthetetlen, mindenesetre ez a dupla megváltoztatta a párharcot.

Dembele szabadrúgása ugyan nem volt igazán veszélyes, de a PSG vérszemet kapott, és nagy lendülettel esett neki riválisának. A 40. percben Dembele ki is egyenlített. Barcola középre adása Mbappé előtt még elment, de így lett tökéletes a korábbi Barca-játékosnak, és a léc alá vágta a labdát.

A fordulás után tíz perc sem telt el, amikor megszerezte a vendég csapat a második gólját. Vitinha egy szöglet után 19 méterről volt eredményes. Válaszul Gündogan lövése súrolta a kapufát.

A balhézó edző, Xavi piros lapot kapott, mert felrúgott egy reklámtáblát. A 61. percben pedig már a franciák voltak kétgólos előnyben. Majd Cancelo eltalálta Dembele lábát a tizenhatoson belül – teljesen felesleges szabálytalanság volt –, Kovács rögtön büntetőt ítélt, Mbappé pedig lényegében nekifutás nélkül a felső sarokba emelt.

A hazaiakban nem volt erő, hogy közelebb jöjjenek, a franciák pedig az utolsó pillanatokban befejeztek egy kontrát, Mbappé adta meg a kegyelemdöfést. Luis Enrique továbbment korábbi csapata ellen, az edző 2015-ben mindent megnyert a katalánokkal.

Párosával jöttek a gólok Dortmundban

A másik meccsen a Dortmund az első félidőben kétgólos előnybe került az Atlético Madriddal szemben. Sabitzer és Morata kihagyott ziccerei után Brandt éles szögből szerezte meg a vezetést a 34. percben, majd öt perc múlva egy bedobás és kényszerítő után Maatsen került lövőhelyzetbe, és az ötös sarka közeléből kilőtte a bal alsó sarkot.

A szünetben Diego Simeone hármat cserélt, és az Atlético játéka azonnal megélénkült, Hummels öngólja – szerencsétlenül ért a labdához – is segítette a lendületüket. A 64. percben Correa kiegyenlített, és amikor arra lehetett számítani, hogy a németek megroppannak, épp ellenkezőleg: feltámadtak.

A 71. percben Sabitzer tökéletes beadását Niclas Füllkrug csúsztatta hét méterről a kapuba, majd három perc múlva maga az osztrák középpályás bombázott a hálóba 14 méterről, amivel beállította a 4–2-es végeredményt is.

Sabitzer lábát már elhagyta a labda, nemsokára a kapuban, ez a találat mindent eldöntött – Fotó: Ina Fassbender / AFP

Füllkrugnak volt még egy száz százalékos helyzete, de az kimaradt, így az utolsó percekig maradtak az izgalmak. A Dortmund legutóbbi kilenc gólját kilenc játékos szerezte, ami a csapat sokoldalúságát jelzi.

A két továbbjutó az elődöntőben egymással játszik, és a Dortmund lesz a pályaválasztó. Szerdán a címvédő Manchester City fogadja a Real Madridot, a Bayern München az Arsenalt, mindkét párharc döntetlenről indul.