Modern technológiával működő, nagyméretű betoncserepeket és azok kiegészítőit gyártó üzemet épít a Wienerberger: Hejőpapin egy 7300 négyzetméter alapterületű csarnok, ipar 4.0 megoldásokat alkalmazó gyártástechnológia, betonkeverő berendezés és egyhektáros, kültéri raktár is létesül – derül ki a vállalat közleményéből.

Kitöltendő!!!
Jövőre kezdődik a termelés a gyárban / Fotó: Tuba Zoltán

A 12 milliárd forintból megvalósuló beruházással a vállalkozás egy teljesen új termékszegmensbe lép be, így a fejlesztés egyaránt fontos mérföldkő a vállalat és a régió ipari fejlődése szempontjából. A döntően exportra gyártó, karbonsemlegesen működő üzem 2025 második felében kezdi meg a termelést évi 3 millió négyzetméteres kapacitással, amivel több mint 300 futballpályányi felület lehetne lefedni.

A létesítmény a cég első, beton tetőcserepeket gyártó üzeme lesz Magyarországon. A 7300 négyzetméteres csarnokban működő két gyártósoron nagyméretű betoncserepek, illetve a hozzájuk tartozó kiegészítők – például kúpcserép, szegély- és szellőzőcserép – készülnek több szín- és termékvariációban.

A cserepek gyártása a beton bekeverésétől kezdve a formázáson és szárításon át a targoncákra kerülésig teljesen automatizált lesz. A kész darabokat gépek formázzák, robotok mozgatják, csomagolják és készítik elő a szállításra. Mindössze a kiegészítő termékek néhány típusa esetében végeznek majd egyes folyamatokat továbbra is manuálisan, mert ezek nem automatizálhatók teljesen. 

A munkatársak a jövőben folyamatosan felügyelik majd a gépeket és berendezéseket, biztosítják a gyártási folyamat zavartalanságát.

Az elkészülő üzem megfelel majd az ipar 4.0 követelményeinek az automatizált adatgyűjtés, adattovábbítás és kiértékelés tekintetében. A termelés a teljes gyárban nyomon követhető lesz online: a gyártási sebesség, az energiafogyasztás és az esetleges hibák. Részben ez is hozzájárul majd ahhoz, hogy a Wienerberger egyébként is magas minőségi elvárásai a jövőben még magasabb szintet érjenek el. 

Emellett itt is kiépül a vállalat békéscsabai üzemében kifejlesztett és sikeresen működő digitális kültéri raktározási rendszer, mely forradalmasítja a vállalat raktárkezelési folyamatait, nagyban elősegíti a készletek nyomon követhetőségét és kontrollját, illetve gyorsítja az összekészítési folyamatokat. A betonkeverő berendezés bizonyos időközönként automatikusan megtisztítja önmagát.

A létesítmény látványterve

Az így keletkező mosóvizet szűrés után ismét felhasználják a gyártási folyamatban, így a betonkeverési folyamatból nem kerül ki szennyvíz, ami hozzájárul a környezeti szempontból fenntartható működéshez. A megvalósuló gyártási folyamat teljes mértékben CO2-semleges lesz. Az épület és az érlelőkamrák fűtése földgáz helyett hőszivattyúval történik majd.

A Wienerberger magyarországi leányvállalata már jelenleg is több európai ország régiós gyártóközpontjaként működik. A Békéscsabán gyártott kerámia tetőelemek 70 százaléka, míg a kőszegi áthidalók több mint háromnegyede exportra készül a vállalat szerint. A cég közleményben hangsúlyozza, hogy a környéken található kavics- és homokbányákból kiváló alapanyag szerezhető be, ami hosszú távon lehetővé teszi prémium minőségű termékek gyártását.

Ez is bekövetkezett: robot váltotta ki az emberi munkát az Audi győri gyárában – és ez jó

Az automatizálási technológiák növelik a gyártás hatékonyságát, ami segít megőrizni a vállalat versenyképességét. Ez történik most éppen a győri Audi-gyárban. Az Audi Hungaria a világ egyik legnagyobb motorgyára. A vállalat munkatársai 2023-ban összesen 1 660 425 járműhajtást gyártottak, amelyek közül 114 058 elektromos hajtás volt.