mesterséges intelligencia;Delta;Bíró Ada;

2024-04-16 15:26:00

Mesterséges intelligenciával megalkotott műsorvezető tűnt fel a köztévén

Az újraindult Deltában mutatták be az új műsorvezetőasszisztenst, Bíró Adát, aki - vagy ami - a mesterséges intelligencia szülötte. 

A napokban újraindult a Duna tv-n a Delta tudományos ismeretterjsztő műsor, ahol bemutatták az új hírolvasó asszisztenst, Bíró Adát, aki - vagy ami - a mesterséges intelligencia (MI) szülötte, és valóban meglepően élethűnek tűnik. Fejős Ádám műsorvezető hírolvasó társáról elmondta - aki egészalakos valójában meg is jelent -, hogy teljes mértékig a MI segítségével hívták életre, valójában nem létezik: virtuális nyelvi és videós modell. “Minden (sic!), amit látnak és hallanak, egy számítógép rakott össze, minimális emberi segítséggel” - tette hozzá Ada.

Azt, hogy valójában hogyan jött létre, üzleti titok, de annyit elárult az ifjú hölgy magáról, hogy több MI-modell együttes használatának szülötte, amelyek jelenleg az élvonalat képviselik. Fejős elmagyarázta azt is, hogy a technológia még gyerekcipőben jár - ez a jelzett nyelvtani hibából, és az itt nem bemutatható szinkronizálási késlekedésekből (Ada ajkai előbb mozognak, mint a szavai hallhatók), és más jelekből is látható, hallható a műsor felvételén -, de a nézők majd adásról adásra követhetik, hogyan fejlődik a modell.

Az MI - bár első ránézésre már valóban meglepően valóságosnak tűnő “embert” képes előállítani - alkotása, mint jeleztük, egy kis odafigyeléssel leleplezhető. Egyelőre. De mi lesz, ha már emberi szemmel, füllel nem igazán találhatunk hibát benne? Egy-két hete terjedtek az interneten olyan, a MI segítségével kreált kis videók, amelyeken fideszes politikusok invitáltak a Magyar Péter által meghirdetett tüntetésre a Kossuth térre. Ezek nyilván a legkönnyebben hozzáférhető programmal készültek, mert a szinkronizálási hibákból és más tökéletlenségekből könnyen észrevehető volt, hogy hamisítványok, a tartalmukról nem is szólva. De Ada példája éppen arra figyelmeztet, hogy akár hónapokon, de egy-két éven belül biztosan lehet ez már teljesen másképp is. A kérdés élesben, a szélesebb nyilvánosság számára a ChatGPT egy-két évvel ezelőtti, a kereskedelemben hozzáférhető megjelenésével vetődött fel, de a szakemberek már évtizedek óta figyelmeztetnek a mesterséges intelligencia veszélyeire, amelyek között ott lehetnek a virtuális személyek által terjesztett valótlanságok is.

Az interneten könnyen lehet olyan oktatóvideókat találni, amelyek segítségével egészen élethű virtuális embereket teremthetünk. Az egyik szerint előállíthatjuk saját MI avatarunkat a MidJourney, a ChatGPT, az ElevenLabels és a D-ID alkalmazások segítségével. A példavideók többségén az arcok nem tűnnek tökéletlenebbeknek Adánál (sőt), tény viszont, hogy nem egészalakosak, lábuk, kezeik nem láthatóak, vagyis nem lépkednek, gesztikulálnak, ennyivel egyszerűbbek ezek a szoftverek.

Mégis hogyan szúrhatjuk ki az MI által generált videókat? Mivel általánosságban elmondható, hogy ezeket a MI teremti, a leleplezését is tőle várhatjuk leginkább, azonban ahogy a képek nem tökéletesek, a hamisítványok felismerése sem mindig pontos. Hozzáférhetők már hamisítvány detektáló programok is a neten, de tény, hogy nem túl sok, el is mondják róluk, hogy hatékonyságuk több tényezőtől is függ. Így első körben ma még mindenképpen az alapos emberi megfigyelés segíthet, de emlékezzünk, milyen nehéz volt minden kis pontatlanságot észrevenni a nagy port kavart, a MI segítségével - igaz csak kicsit - módosított képen, amelyen Katalin hercegné és gyerekei voltak láthatók. Elcsúszott mandzsetták, gallérok mellett a videókon felfigyelhetünk a “szellemekre”: ezek emberi alakok, amelyek egyik pillanatról a másikra eltűnnek.

Az MI videogeneráló programok számára még mindig az egyik legkeményebb kihívás a kezek, a kézben tartott tárgyak, szemüvegek megjelenítése. Az élenjáró technológiának, amely Adát generálta, ez már nem okozott igazi gondot, kezei természetesek, bár a nő kissé túlzott mozdulatokkal gesztikulál. Ha lassan húzzuk a csúszkát a videón, és tudjuk, hogy erre figyelni kell, kiderül azért (19.01-nél például), hogy ujjai itt-ott hosszabbak a kelleténél. Az Adával folytatott kísérlet - amint az adásban elhangzott - még nemzetközi viszonylatban is kiemelkedő fejlettségű technológiával történik, érdekesnek ígérkezik.