Átköltöztetnének egy egész fővárost a klímaváltozás miatt: éveken belül veszélyben lehet

Indonézia új fővárost épít magának, hamarosan víz alá süllyed egész Jakarta.

Indonézia új fővárosa a klímaváltozás miatt
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ma még nem számít mindennapi döntésnek, hogy egy fővárost nemes egyszerűséggel arrébb költöztetnek, ám Indonéziában már jól tudják: a klímaváltozás miatt ez a jövőben nem mindig választás kérdése lesz. Jakarta nagy része éveken belül víz alá kerülhet.

Indonézia fővárosa, Jakarta a Jáva-tenger partján, a Jakarta-öböl mentén fekszik. A több mint 10 millió lakosú és óriási, közel 30 milliós agglomerációval rendelkező település mintegy 40 százaléka a tengerszint alatt helyezkedik el, fennmaradását a klímaváltozás közvetlenül fenyegeti.

Indonézia új fővárosa a klímaváltozás miatt

Jakarta, Indonézia jelenlegi fővárosa évről évre egyre nagyobb veszélyben van a tengerszint folyamatos emelkedése miatt, a talajvíz-kitermelés következtében, ráadásul egyes részei több métert is süllyedtek az elmúlt évtizedek során. Az előrejelzések alapján 2050-re akár 95%-ban víz alá kerülhet a főváros. Az élhetetlenséget tovább fokozza a közlekedési káosz, a nagy mértékű légszennyezés, a zöldfelületek hiánya is.

Indonézia süllyedő metropoliszát eddig gátrendszerekkel, mesterséges szigetekkel igyekeztek megvédeni, ám stratégiaváltásra volt szükség, hiszen hosszabb távú megoldást csak a főváros átköltöztetése jelenthet a lakosság számára. Egy új, az éghajlati változásokhoz jobban alkalmazkodni képes világvárost épít most ezért Indonézia, mely a Nusantara nevet fogja viselni.

Nusantara a Jáva-sziget helyett Borneón épül meg, mintegy 1300 méterre Jakartától, Kelet-Kalimantan tartományban, ám önálló tartományi városként. A munkálatok első fázisában a kormányzati irodák, iskolák, kórházak épülnek meg. Első körben 500 ezer főre tervezik a települést.

Komoly környezetvédelmi aggályokat vet fel, hogy az új fővárost nagyobb részben a borneói őserdő, kisebb részben olajpálma-ültetvények helyére álmodták meg. Hatástanulmány nem készült, így csak az országvezetés és a hatóságok ígéreteiben bízhat a helyi lakosság. A NASA műholdjainak felvételeiből azonban kiderült, már most visszafordíthatatlan pusztításon ment keresztül az őserdő területe.

A kormány azt ígéri, zöld és fenntartható várost építenek, melyben fontos szerepet kap a megújuló energia, illetve számos erdőt meghagynak, amelyek az épülő város részei lehetnek majd. Az eddigi érintetlen őserdei ökoszisztémára persze így is végzetes hatással lehet egy nagyváros beköltözése.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A munkálatokban fokozott tempó indokolt, a század közepére jósolt véget nem várhatja meg Jakarta, egyes kerületek akár éveken belül a víz alá kerülhetnek. Indonézia ráadásul az elmúlt 15 év alatt nagyjából egy Jakarta méretű területet vesztett a klímaváltozás, a tengerszint-emelkedés és az erózió miatt, ami intő jel.

Nusantara megépítése természetesen óriási költség, melyet nehéz önerőből finanszíroznia az országnak. Az állami kiadásokon túl jelentős befektetői csoportot igyekeznek mozgósítani az ügy érdekében, többek közt Dél-Koreával is fokozott együttműködésre törekszenek a város megépítésénél, és az infrastruktúra megteremtésében is segítséget nyújthatnak a nagyvállalatok.

Több fokot hűtöttek a levegőn egy egyszerű módszerrel a megapoliszban: a perzselő hőszigeteket is felszámolták

A világvárosokban több zöldprojekt indult a klímaváltozás hatásainak csökkentésére.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük