Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Úgy tűnt, minden összeomlik, de a legjobbkor berobbant Mathieu van der Poel – az Alpecin-birodalom szintet lép

Kálmán Laci

Frissítve 16/04/2024 - 13:30 GMT+2

Christoph és Philip Roodhooft egy belga faluból, a konyhaasztal mellől és egy kis garázsból indította útjára azt a csapatot, az Alpecin elődjét, amely mára a világ legjobbja lett a klasszikusokon. Az induláskor, 2008 táján a kőkemény munka mellett szükség volt egy kis mázlira, a 2014-es szintlépéshez pedig már kellett az akkor 19 éves tehetség, Mathieu van der Poel zsenialitása is.

Minden idők leggyorsabb Roubaix-ján álomszerű szólóval vert három percet a többiekre a világbajnok

2014. június 15. egy sorsfordító nap volt Christoph és Philip Roodhooft, valamint az egész Alpecin csapat életében.
A testvérpár szinte pénz és infrastruktúra nélkül, minden hidat felégetve ugrott bele élete üzletébe, amikor létrehozta a BKCP-Powerplus csapatot, amely azóta Alpecin néven gyakorlatilag verhetetlenné vált az egynaposokon. A Het Nieuwsblad cikksorozatának második része következik.
2014. június 15. A nap, amelyre Adrie van der Poel, míg él emlékezni fog. Ekkor rendezték a Limburg Classic nevű egynapost. A belga kerékpárrajongók ezen a napon inkább a Dauphinéra figyeltek, hisz Jan Bakelants épp szakaszt nyert a Tour legfontosabb felvezető versenyén. Aki azonban mégis inkább Limburgot választotta, az történelmi pillanatoknak lehetett szemtanúja.
Adrie van der Poel így tett. A fia, az akkor 19 éves Mathieu van der Poel két héttel korábban már felhívta magára a figyelmet azzal, hogy negyedik lett a belga kör egyik mezőnyhajrával záruló szakaszán. Andre Greipel vitte el ott a napot, de a kis Mathieu sok számottevő kerékpárost is lenyomott a sprintben.
Ezúttal a Limburg Classic lejtős befutóján a meglett sprinterek csak nézték, ahogy Mathieu legyorsítja őket. Bizony, a kissrác sorra ledurrantotta az erejük teljében lévő menőket.
De miért volt ez Adrie számára akkora dolog? Hisz ő maga sokkal komolyabb versenyeket is nyert, Flandriát és Liége-t, úgyhogy hozzászokhatott a győzelmekhez.
„Én is értem el nagy dolgokat ennyi idősen” – mondta Adrie. "Csak éppen én amatőr szinten, Mathieu pedig a profikat nyomta le. Amit ő tud, azt én nem tudtam 19 évesen."
Persze nem csak a papa örült nagyon, hanem Christoph Roodhoft is. Ő és a fivére, Philip ekkor hat éve vezették már a BKCP-Powerplus csapatot, továbbra is konti-szinten, és továbbra is elsősorban a cyclo-crossra összpontosítva. Mathieu is már az ő versenyzőjük volt. A győzelem utáni este két gondolat is átfutott az agyukon.
Ez a siker ráébresztett minket, hogy hosszú távon nem koncentrálhatunk csak a crossra Mathieu-vel. Másrészt pedig kiderült, hogy új lehetőségek is nyílhatnak előttünk, három héttel azután, hogy azt hittük, minden összeomlott.
picture

Jasper Philipsen, Mathieu van der Poel

Fotó: Getty Images

2014. májusáig minden rendben volt. Sanne Cant volt a legjobb női crossos Belgiumban, Gianni Vermeersch és Michael Vanthourenhout is egyre erősebbek voltak, és akkor még nem beszéltünk a kétszeres világbajnok Niels Albertről, aki továbbra is a csapat sikerembere volt.
Aztán jött a hidegzuhany. 2014. április 7-én egy rutinvizsgálat során kiderült, hogy Albertnek szívzöreje van. A csapat persze reménykedett, hogy rendben lesz minden, május 14-én azonban egy újabb teszt eredményeként megszületett a döntés: Albert be kell, hogy fejezze a profi pályafutását.
„Sokként ért minket, hogy nélküle kell folytatnunk. De nem csak minket, a szponzorokat is” – mondta Christoph. „Innentől már semmi nem volt olyan egyértelmű, mint addig. Egy dolog volt biztos: valahogy folytatnunk kell.”
Reményekkel telve néztek tehát a 19 éves Mathieu-re, aki akkor már junior világbajnok volt crossban, sőt, már a felnőttek között is bontogatta a szárnyait. Ugyanakkor aggódtak is érte, hogy nem korai-e még ez az egész a számára.
De hogy került a fiatal Van der Poel a Roodhooft testvérek falujába, Morkhovenbe? És hogy került a csapathoz? Ő maga erre a kérdésre mindig azt mondta, hogy a papa és a bátyja, David által.
Adrie és Christoph 1993 óta ismerék egymást. Előbbi akkor már menő versenyző volt, utóbbi pedig feltörekvő fiatal. Hetente kétszer együtt edzettek a környékbéli erdőkben, és elég jól megértették egymást. Hamarosan elváltak útjaik, és legközelebb David első utánpótlás-versenyei kapcsán találkoztak újra. Ő ekkor, 2008-2009 táján már holland bajnok volt a juniorok között, és a tehetségére Roodhoofték is felfigyeltek.
Christoph fel is ajánlotta, hogy kerékpárral és egyéb felszerelésekkel segítik Davidot és Mathieu-t. Ekkor éltük a Rabobank fénykorát, úgyhogy érthető módon minden tehetséges fiatal holland srác azon volt, hogy bekerüljön a hollandok utánpótlás-csapatába. David számára ez azért is tűnt sima ügynek, mert a papa, Adrie a Rabobanknál dolgozott.
picture

Gianni Vermeersch, Mathieu van der Poel, Jasper Philipsen

Fotó: Getty Images

Ám amikor Davidnak 2010-ben döntenie kellett, hogy hol folytatja, nem felejtette el a szívességet, amit Roodhooftéktól kapott. A BKCP-Powerplust választotta a Rabobankkal szemben, amivel ki is jelölte az utat az öccse, Mathieu számára is.
Van egy másik fiam is. Ő még jobb lesz, ráadásul országúton is
– mondta Adrie a kisebbik fiáról, Mathieu-ről. Ezután jött az ötlet, hogy csinálhatnának egy utánpótláscsapatot a legifjabb Van der Poel köré, ráadásul úgy, hogy a papa, Adrie lenne a csapatfőnök.
Az elgondolás jó volt, arról azonban ekkor még fogalmuk sem volt, hogy tudják majd mindezt finanszírozni.
Philip először talált egy éptőipari céget, amely beszállt szponzorként, azonban fél év múlva a vállalat tönkrement. A keresést ezután folytatni kellett, szükség volt ugyanis támogatókra, másképp nem lehetett szintet lépni.
„Mathieu tehetsége természetesen fantasztikus dolog volt, de kellett köré egy csapat. Ehhez pedig minden követ meg kellett mozgatnunk.”
Mathieu végül már a junior országúti vb-címe előtt profi szerződést kapott, ahogy a bátyja, David is, Adrie-ból pedig csapatfőnök lett. Bátor lépés volt ez, ami sok álmatlan éjszakát okozott Philipnek.
„Stresszes időszak volt. Elég pénzünk volt az adott évre, azonban a növekedés miatt a következőhöz további támogatókra volt szükség.”
picture

Mathieu Van Der Poel, Jasper Philipsen

Fotó: Getty Images

Szerencsére azonban Mathieu fejlődése töretlen volt, már 2013 decemberében is csak Niels Albert tudta őt megverni, egy évvel később viszont alig húsz évesen ő lett minden idők legfiatalabb felnőtt cross-világbajnoka.
Ezt követően jöttek a Roodhooft testvérek legszebb évei 2014 és 2018 között. Ebben az időszakban lettek igazán sikeres csapatfőnökök, köszönhetően annak, hogy Mathieu évről évre egyre nagyobb számban szállította a győzelmeket. Az eredmények megteremtették a csapat nyugalmát és biztonságát, amit a fivérek további fejlesztésekre használtak fel.
Egyre nagyobb méretekben tudtak gondolkodni. Jöttek a szponzorok is rendesen, az Era, a Circus, a Corendon, ezen kívül újabb csapatokat is létrehoztak, valamint elkezdődött az azóta is sikeres együttműködés a Canyon kerékpárgyártóval.
A falu, Morkhoven is szemtanúja volt a változásoknak. A kis műhely mellé most már felhúztak egy nagyobbacska raktárt, amely már elég jól felszerelt volt. Az adminisztratív feladatok ellátására pedig 2016-ben először kezdtek el teljes állásban foglalkoztatni valakit, aki nem kerékpáros. Neki már nem a konyhaasztal mellett volt a munkahelye, hanem egy kis lakásban. Fényűzésről azonban szó sem volt, továbbra is a minimál stílust támogatták.
„Nem szerettünk külsőségekre költeni. Csak olyasmire, amire számít.”
Továbbra is az volt a fő elv, hogy a hatékonyság minden előtt. A 2019-ben vásárolt új csapatbusz belsejét is Raf, a Roodhooft testvérek édesapja, és Christoph alakították ki. Így olcsóbb volt és praktikusabb.
Ezekben az években még inkább letisztult a két testvér szerepe és feladata. Christoph egyre inkább a felszerelésekre, a kísérőkocsival kapcsolatos dolgokra és a versenyekre összpontosított. Philip pedig inkább a háttérmunkával, a szerződésekkel, a szponzorokkal foglalkozott.
picture

Alpecin

Fotó: Getty Images

„Persze, jó dolog ott lenni a versenyeken, néha én is ott vagyok, de sokat nem ad hozzá a munkámhoz. Nem is értem a többi csapatfőnököt, miért nyomulnak ott annyira.”
Christoph tömören és érzékletesen foglalta össze a személyiségük és a szerepük közti különbséget.
„Én a holnapi versenyben gondolkodom, Philip pedig abban, amelyik két év múlva lesz.”
A csapat 2015-ben Mathieu kérésére montival is elkezdett foglalkozni, ők lettek az elsők, akik valamennyi szakágban aktívak voltak.
Az évek során azonban egy dolog nem változott. A csapat, amely ekkortájt Corendon-Circus néven futott továbbra is konti-szinten működött. Ez crossban elegendő volt a topszinthez, de az országúton csak a harmadik vonalat jelentette, ami azzal járt, hogy a legnagyobb klasszikusokon nem vehettek részt. Ezt Mathieu hosszú ideig nem is bánta.
„El sem tudom képzelni, hogy megunjam a crosst” – ismételte el nagyon sok interjúban.
Mivel nem ez volt a prioritás, megelégedett azzal, hogy nyaranta elindult kisebb versenyeken. A cross elsőbbségét bizonyítja az is, hogy az emlékezetes Limburg Classicon szerzett győzelmét követően legközelebb csak három évvel később nyert versenyt az országúton.
Aztán amikor 2018-ban holland bajnok lett az országúti mezőnyversenyben, a Roodhooft testvérek ismét összenéztek:
Itt az ideje megint előrelépni egyet.
picture

Mathieu Van der Poel

Fotó: Getty Images

Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés