szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Országos Közös Akarat szeptember óta több tüntetést szervezett, bázist épített, és gyermekvédelmi javaslatokat fogalmazott meg. Kedden tárgyalja a Népjóléti Bizottság azt a gyermekvédelem témájában íródott parlamenti határozati javaslatot, amelyet az OKA reményei szerint nagy eséllyel fognak támogatni a kormánypártok is. Arról, hogy pontosan mi is az az OKA, Simkó Edittel és Horgas Péter civil aktivistákkal beszélgettünk.

Hosszú építkezés és munka után most több fronton is felpörgött az élet az Országos Közös Akarat körül: parlamenti bizottság tárgyalja a pártokkal közösen írt határozati javaslatukat a gyermekvédelemről, márciusban bejegyezték az ő saját pártjukat is, és Magyar Péterrel is leültek beszélgetni az esetleges lehetőségekről.

Noha az OKA elsősorban civil szervezkedés, „ügyeket és témákat akarnak szolgáltatni”, és nem akarnak pártok mögé beállni, ha kell, együttműködni a politikusokkal. „Néha persze mást gondolunk, mint a pártok, de nincsen pártfóbiánk” – jegyzi meg Horgas Péter, az OKA egyik alapítója.

Olyannyira, hogy ősszel a Horgas által vezetett Civil Bázis Egyesület egyes tagjai és mások pártot alapítottak Civil Frakció (CIFRA) néven. A párt március 12-én kapta meg a bírósági bejegyzést, pont azon a napon, amikor a köztársasági elnök kihirdette a választásokat.

Egyelőre ez egy alvó párt, de ha úgy érzik, hogy szükség van rá, akkor megtöltik konkrét tartalommal, ígérik.

„Kifejezetten azért hoztuk létre, hogy ha úgy adódik, akkor legyen egy ilyen eszközünk is. Nem magunknak csináltuk ezt a pártot, hanem az egész civil közösségnek” – magyarázza Horgas. A párt elnöke jelenleg Várkonyi Tibor ügyvéd, a Civil Bázis elnökségi tagja. „A CIFRA egy demokratikus párt, melynek elsődleges célja a magyar állampolgárok érdekeinek képviselete, valamint minden magyar állampolgár számára élhető, modern, alkotmányos demokrácián alapuló jogállam kialakítása” – írják magukról.

Tüntető az Egységes Diákfront, PDSZ, Tanítanék Mozgalom demonstrációján a Hősök terén 2023. november 22-én
Kriza Márton

Az őszi pártalapítás óta azonban megváltozott a politikai erőtér Magyar Péter feltűnésével, aki egyébként még a március 15-ei esemény előtt, közvetítőkön keresztül megkereste Horgast.

Először mint tervezőt keresett meg, hogy tudnék-e neki segíteni a márciusi tüntetésben, de később, amikor már személyesen találkoztunk, másról volt szó. Beszélgettünk esetleges együttműködésről, közösségépítésről, de nem fektettünk le konkrétumokat. Abban maradtunk, hogy folytatjuk a párbeszédet”

– magyarázza Horgas.

Az OKA-ban különböző vélemények alakultak ki Magyar Péterrel és feltűnésével kapcsolatban, többnyire még várakozó állásponton vannak, nem tudják, hova fog kifutni ez az egész jelenség. Az OKA tagjai, szervezetei járják a maguk útját, az országot, építik a maguk közösségét. A Civil Bázis egyébként Magyar Péterék előtt néhány nappal azzal állt elő „Te kit választanál?” címmel, hogy ajánlásokat várnak maximum 10 olyan képviselőjelöltre, akikben esetlegesen megbíznának a választók az EP-választásokon.

Magyar Péter az áprilisi tüntetésén jelentette be, hogy várja azoknak a jelentkezését, akik elindulnának új pártja színeiben az EP-választásokon. Azóta az is kiderült, hogy az egri székhelyű TISZA Párttal fog indulni.

Az egybeesés Horgas szerint azért lehet, mert a Civil Bázisban és Magyar Péter közösségében is érzékelik a képviselet válságát. Nem véletlen, hogy más listákon is megjelentek civil szereplők.

„Ma Magyarországon nem a választók döntenek arról, hogy kik képviseljék őket. A magyarországi civil, szakmai és állampolgári érdekek nem jelennek meg eléggé hangsúlyosan az Európai Parlamentben. Határozzuk meg közösen, és derüljön ki, hogy kik lehetnének azok az elismert és hiteles állampolgárok, akiket mi közösen felhatalmaznánk arra, hogy eddigi rendületlen és bátor munkájukat az Európai Parlamentben folytassák értünk” – olvasható a Civil Bázis felhívásában.

A kezdeményezés elsősorban a bizalomról, a képviseletről szól. Arra kíváncsiak, hogy vannak-e olyan emberek ebben az országban, „akikben bízni lehet, akikről el tudjuk képzelni, hogy hitelesen képviselnének minket”.

Parlament elé vitt ötletek

Az utóbbi hónapokban egyre többször bukkant fel az OKA neve, januárban például oktatási tüntetést szerveztek a Belügyminisztérium elé, amikor pedig kitört a kegyelmi botrány, több gyermekvédelmi dialógust szerveztek, amely keretében szakemberekkel és áldozatokkal közösen dolgoztak ki szakpolitikai javaslatokat. Az egyik ilyen alkalomra mi is ellátogattunk, arról, hogy hogyan épül fel egy gyermekvédelmi dialógus, itt olvashat bővebben.

Az OKA ezen kívül ellenzéki pártokkal (MSZP, DK, Momentum, Párbeszéd, LMP, Jobbik, Második Reformkor, Új Alternatíva) közösen kidolgozott egy parlamenti határozati javaslatot A gyermekek védelme érdekében szükséges azonnali intézkedésekről címmel. Keresték a minisztériumok és a Fidesz-frakció képviselőit is, de hiába.

Magyar Péter a TISZA – Tisztelet és Szabadság Párt regisztrálásán
Reviczky Zsolt

A Népjóléti Bizottság kedden tárgyalja a dokumentumot, amely többek között az alábbi alpontokat tartalmazza:

  • a gyermekjóléti és gyermekvédelmi rendszer működési költségeinek emelését és a dolgozók bérének megduplázását,
  • gyermekjóléti és gyermekvédelmi ombudsman intézményének létrehozását,
  • az alapellátás és a szakellátás jelzőrendszerének azonnali felülvizsgálatát és megerősítését, működésének átláthatóvá tételét, a traumatudatos szemléletmód kialakítását,
  • politika- és propagandamentes, a szakértők által készített ismertető anyagok elkészítését és azoknak az érintettekhez való eljuttatását.

„A határozati javaslat esetleges kormánypárti elfogadása megnyithatja az utat, hogy érdemben, ténylegesen és hathatósan segítsünk minden Magyarországon élő gyermek helyzetén” – állítják az OKA tagjai.

„Nem szervezet, nem egyesület, nem ernyőszervezet. Konföderáció, amelyhez nagyon sok civil szervezet csatlakozott” – így definiálja Simkó Edit az Országos Közös Akaratot (OKA).

Nem egymást elnyomva

De kikből is áll pontosan az OKA, és mit szeretnének a közéletben? Az OKA eredettörténetéhez szorosan kapcsolódik a Civil Bázis politikai egyesület néhány évvel ezelőtti létrehozása, amelynek elnöke Horgas Péter látvány- és díszlettervező, politikai aktivista. Vele készült korábbi portréinterjúnkat itt olvashatja:

hvg360 – Hetilap: Horgas Péter

Horgas Péter ¬ Szabadúszóként természetes átjárással mozog az alternatív színházak, a kőszínházak, az opera, a film, a rád ió s műsorvezetés és a tanítás között. A különbözőségek összehangolásának képességét otthonról hozza m agával? A színházcsinálás valójában elnyújtott gyerekkor, kamaszkor. Feltehet őe n a magammal kapcsolatos kétkedés, a képesség ei m folytonos megkérdőjelezése terelt a különféle közösségek felé.

Az egyesület célja, hogy

  • felépítsenek egy független, civil politikai közösséget,
  • képviselőket küldjenek a különböző állami testületekbe,
  • megteremtsék a civil kontrollt,
  • támogassák a civil, polgári kiállást,
  • és védjék a legalapvetőbb emberi jogokat.

Az egyesület két nagy témával foglalkozik, az egyik az alkotmányosság kérdése, a másik pedig a gyerekek helyzete. Utóbbiba beletartozik az oktatás és a gyermekvédelem is. Az OKA születésének fontos része volt a tavaly március 15-én megtartott Civil Sugárút nevű esemény, amelyen több mint száz civil szervezet vett részt. „Ezután kapcsolatban maradtunk és elkezdtünk beszélgetni. Tavaly nyáron sokat egyeztettünk, gondolkodtunk, de nemcsak civil szervezetekkel, hanem pártpolitikusokkal is, hogy a közeledő választásokon részt vegyünk-e, és ha igen, milyen formában” – emlékszik vissza Horgas.

A beszélgetésekből végül megállapodás lett, néhány szervezet (a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete, az Egységes Diákfront és a Civil Bázis) találták ki azt, hogy Országos Közös Akarat név alatt a továbbiakban szorosan együttműködnek, és közösen képviselik egymás ügyeit. Első, OKA-ként létrehozott eseményük az Országos Tanévnyitó volt a Kossuth téren, ahol még 13 szervezet, közösség csatlakozott hozzájuk.

Azóta még több civil szervezet csatlakozott az OKA-hoz, a teljes listát itt találja.