Egyre nagyobb a vendégmunkások versenyelőnye a munkaerőpiacon

Elemzések2024. ápr. 16.Áldott Rebeka

A tőke és a munkaerőpiac állapota kiemelt fontosságú Magyarország teljesítménye szempontjából. A Magyar Közgazdasági Társaság Munkaügyi Szakosztályának szakmai konferenciáján a tőke és a munkaerőpiac problémáit és a jövőbeli kilátásait elemezték a szakértők.

Magyarországon a tőke működésében meghatározóan pozitív elemek vannak, de van egy tendencia a monopolizmusra.

A magyar gazdaságban a tőzsde, számos évtizedekkel ezelőtti gondolattal szemben, nem vált meghatározóvá, körülbelül négy cég működése határozza meg a magyar tőzsdét. Ennek következtében, a magyarországi pénzügyi közvetítés számít a legdrágábbnak egész Európában. A megtakarítások kevésbé hasznos módon kapcsolódnak be a reálgazdaság finanszírozásába, így a tőke is sokkal kisebb mértékben hasznosul.

-számolt be a magyarországi tőkepiac helyzetéről Csaba László, akadémikus, a Közép-Európai Egyetem (CEU) egyetemi tanára.

A pénzügyi rendszer fejlődésében a legfontosabb újítás, a pénzügyi rendszer demokratizálódása. Miszerint egyre több ember számára, egyre többféle szolgáltatás válik elérhetővé és elengedhetetlenné.

A tőke és a munka egymásra gyakorolt hatása nyomán problémák keletkeztek Magyarország termelékenységében.

A robotizáció és a mesterséges intelligencia elterjedése egészen újfajta munkamegosztást hoz létre a világ egészén.

-vetítette előre a munkaerőpiac jövőjét Csaba László.

Ez azt jelenti, hogy a korábban domináns, és az elmúlt 15 év gazdaságpolitikájában középpontba állított, mind a fizikai, mind a szellemi, betanított jellegű munka szerepe le fog értékelődni. Így, az a fajta életszínvonal növekedés, ami abból fakad, hogy egyre többen dolgoznak egyre többet, már nem fenntartható.

A Magyarországon bőségesen rendelkezésre álló, nagyjából a 4,5 milliós munkaerőpiac minősége nem elég jó. Nem alkalmas a modern gyáripari körülmények közötti munkavégzésre.

Ez a vendégmunkásokkal kapcsolatos megélénkült viták során vált világossá. Az MKT ezzel kapcsolatos vitáján, és más fórumokon is elhangzott, hogy lehetséges, hogy a Fülöp-szigetekről érkező munkaerő drágább, mint a magyar, de lényegesen jobb. A munkaerő szempontjából pedig ez a lényeg. A modern iparosításban az a kérdés, hogy a munkaerő megbízható-e, stabil-e, és bevethető-e hétköznapokon kívül szombaton és vasárnap, második és harmadik műszakban is.

-bírálta a munkaerőpiacot Mihályi Péter, az MTA levelező tagja, a Budapesti Corvinus Egyetem egyetemi tanára, a Közép-Európai Egyetem (CEU) vendégprofesszora.

A globalizáció pedig azt eredményezi, hogy a verseny egyre szélesebb. Tehát a magyar munkaerőpiacon egyre több külföldi jelenik meg.

A magyarországi tőke és munkaerőpiac jelenlegi állapotáról szóló teljes beszélgetést ezen a linken tekintheti meg.