Kiderült, hány fenntartóváltási kérelem érkezett a minisztériumhoz

2024.04.16. 12:09
Összesen 21 köznevelési intézményt vennének át az egyetemek, a magánfenntartók, az egyházi és a nemzetiségi önkormányzatok, ezt válaszolta Rétvári Bence Mellár Tamás kérdésére. A Belügyminisztérium parlamenti államtitkára szerint ez nem nevezhető kiugró számnak.

Mellár Tamás, a Párbeszéd országgyűlési képviselője arról kérdezte a Belügyminisztérium parlamenti államtitkárát, hogy hány, közoktatást érintő fenntartóváltási kérelem érkezett idén a minisztériumhoz. 

„Két alapítványi felsőoktatási intézmény és egy egyházi fenntartó visszalépett az átvételi szándéktól, a fennmaradó 18 átvételi szándék közül 9 egyházi fenntartótól, 1 nemzetiségi önkormányzattól, 4 alapítványi felsőoktatási intézménytől és 4 egyéb magánfenntartótól érkezett. A korábban jelzett 60-as szám a visszalépések előtti, az átadás-átvételi szándékkal érintett összes feladatellátási hely számát jelölte, nem az intézmények számát” – hangsúlyozta válaszában Rétvári Bence.

Voltak, akik aggodalmukat fejezték ki a fenntartóváltás miatt, mert álláspontjuk szerint amennyiben egy önkormányzati vagy állami fenntartású intézményt egyház vagy egyetem irányít, így nem vehetik fel a hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű, beilleszkedési, tanulási és magatartási nehézséggel küzdő gyerekeket. 

Korábban beszámoltunk arról is, hogy nem csupán az állami általános iskolák és gimnáziumok átvételére jelezték szándékukat az egyetemi-alapítványi és egyházi fenntartók, hanem szakképzési intézményekért egyaránt.

Az egyes fenntartóváltás megvalósult, az idei tanévben a kaposvári Móricz Zsigmond Mezőgazdasági Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium az alapítványi működésű Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemhez került át a Déli Agrárképzési Centrumtól, a győri Veres Péter Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium fenntartását pedig az ugyancsak alapítványi Széchenyi István Egyetem vette át a Kisalföldi Agrárszakképzési Centrumtól.