szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Új törvény védené a szerzői jogok tulajdonosait a mesterséges intelligenciát (MI) fejlesztő cégektől az Egyesült Államokban. Az MI-ben érdekelt vállalatok közül többen úgy látják, „méltányos lopás” nélkül egyszerűen nem tudják betanítani modelljeiket.

Komoly csörte alakult ki a mesterséges intelligenciákat fejlesztő cégek, valamint a szerzők, kiadók között. Az olyan rendszereket ugyanis, mint amilyen például a ChatGPT csak nagy és minőségi adatkészlettel lehet betanítani. Ezzel két probléma van: egyfelől az, hogy kevés az ilyen adat – 2026-ra például elfogyhatnak ezek az adatkészletek –, a másik pedig, hogy a minőségi adatokat szerzői jog védi.

A The New York Times nemrég az OpenAI-t és a Microsoftot is beperelte, mert szerinte a cégek ellopták a lap cikkeit a chatbotok fejlesztéséhez. Miközben az OpenAI méltányos felhasználással védekezik, hasonló lépésre szánta el magát a Getty Images is a képgeneráló algoritmusok miatt, korábban pedig 20 szerző, köztük a Trónok harca-könyveket is jegyzői George R.R. Martin is ugyanezt tette.

Bár elsőre egyértelműnek tűnhet, hogy lopás történt, a perek kimenetele közel sem ennyire biztos. Ennek oka, hogy hiányzik az a jogi háttér, ami tisztába tenné, az ilyen esetekben mi minősül lopásnak, és mi méltányos felhasználásnak. Ezen változtathat hamarosan egy új törvény az Egyesült Államokban.

OpenAI: Muszáj lopni, ha valaki mesterséges intelligenciát akar csinálni

A The New York Times kiadója szerint az OpenAI nem használhatja engedély nélkül a megjelent írásokat, mert azt szerzői jog védi. Miközben az OpenAI a méltányos használattal védekezik, más fejlesztő cégek is pert kaptak a nyakukba.

Az Engadget beszámolója szerint az amerikai kongresszus egyik képviselője, Adam Schiff a napokban mutatta be azt a törvénytevezetet, ami rendet tenne a kérdésben. A Generative AI Copyright Disclosure Act nevű törvény előírná a mesterséges intelligenciát fejlesztő cégek számára, hogy pontos listát készítsenek arról, mely szerzői joggal védett tartalmakat használták fel a rendszereik betanítására.

„Egyensúlyba kell hoznunk a mesterséges intelligenciában rejlő hatalmas lehetőségeket az etikai irányelvek és védelem alapvető szükségességével” – nyilatkozta a politikus a Billboardnak. Hozzátette: a törvényjavaslat támogatja az innovációt, de megvédi a szerzői jogokat is. Az olyan szervezetek, mint például az Amerikai Hanglemezgyártók Szövetsége már be is állt a törvényjavaslat mögé.

The New York Times: A Google úgy nyúlt hozzá a YouTube-videókhoz, ahogy a saját feltételei szerint sem szabad

A Google-nél állítólag tudtak arról, hogy az OpenAI a YouTube-videók szöveges átiratát használja a saját mesterséges intelligenciája betanítására, de nem szóltak, mert a vállalat is ugyanezt teszi.

A jogszabály tervezete szerint nemcsak visszamenőleg kell feltüntetniük a cégeknek az adathasználatot, de 30 nappal előre be is kell jelenteniük azt. Ennek hiányában az amerikai Szerzői Jogi Hivatal büntetést szabhatna ki a cégekre – hogy mekkorát, az a jogsértés mértékétől, valamint a korábbi esetleges jogsértések mennyiségétől is függene.

Hogy mikor szavazhatnak a törvényjavaslatról, egyelőre nem tudni, de az biztos, hogy ha elfogadják, az alapjaiban reformálná meg a mesterséges intelligenciát. Hatása globális lehet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.