Gyalog és taxival is sok migráns érkezik a bosznia-hercegovinai Bihácsra. A kisváros azonban csak egy megálló, innen csoportokba verődve próbálnak átszökni az Európai Unióba.

Hirdetés

– A barátaimmal együtt megyünk. Minden csoport így csinálja. Átszökünk a határon, aztán gyalogolunk a vonatállomásig. Onnan egyenesen Zágrábba megyünk. Ezért öt–hatezer eurót kell kifizetni

– mondta egy afgán férfi.

A migránsok közül sokan a parkokban, a játszóterek közelében tanyáznak.  A telefonjukat bújják a határon való továbbjutási lehetőségek után kutatva. A bevásárlóközpontoknál a vásárlóktól pénzt kéregetnek. Többen is adnak nekik, csakhogy békén hagyják őket. Az egyik pakisztáni bevándorló az M1-nek elmondta: neki is elfogyott a pénze, most arra vár, hogy a már Olaszországban lévő testvére küldjön neki.

A bosznia-hercegovinai Una-Szanai kanton is nyomás alatt van. A bevándorlók között nem ritkák az összecsapások sem. Legtöbbször csak a rendőrök tudják megfékezni őket.

Korábban írtuk

– Egy gyilkosság is történt ebben az évben. Két afgán migráns a tábor közelében esett egymásnak. Egyikük belehalt a sérüléseibe. Az elkövetőt az eset után sikerült azonosítani és letartóztatni. Más esetekben is kaptunk bejelentést. Támadások, verekedések és lopások fordultak elő a különböző nemzetiségek között

– fogalmazott a kanton belügyminisztériumának sajtószóvivője.

Szerdán fogadta el a baloldali többségű Európai Parlament az Európai Unió új migrációs csomagját. Ebben többek között kötelező szolidaritást írnak elő, és elvárják a menedékkérelmek gyorsabb elbírálását.

De azt is kimondják, hogy a tagállamoknak választaniuk kell: vagy befogadnak migránsokat, vagy fizetnek migránsonként 20 000 eurót, vagyis csaknem 8 millió forintot.

A Fidesz–KDNP kommunikációs igazgatója szerint a bevándorlás történelmi távlatban is jól mutatja, milyen rendkívül súlyos kérdés.

Menczer Tamás a Kossuth Rádióban azt mondta: az elmúlt egy évtizedben a brüsszeli politikában semmi érdemi változást nem lát. Mint mondta: Afrika helyzete is jól mutatja, hogy miért nagyon súlyos az, hogy a bevándorlást Brüsszelben továbbra sem megállítani, hanem megszervezni akarják.

A teljes cikket a közmédia hírportálján olvashatják.