A jukka, vagy más néven a pálmaliliom, nem véletlenül kedvelt szobanövény. Volt olyan időszak, amikor szinte nem is volt olyan otthon, ahol helyet ne kapott volna. Ez persze egyáltalán nem meglepő, hiszen igazán egzotikus kinézetű szobanövény, amely a pálmákra emlékeztető levélüstökével és a liliomokéra hasonlító fehér virágaival teszi még szebbé otthonunkat, és hívja fel magára a figyelmünket.

De ne tévesszen meg bennünket a neve, hiszen valójában semmilyen köze nincs a pálmákhoz, sőt, a spárgafélék családjába tartozik. És bár a napfényért nagyon is lelkesedik, az öntözésével kapcsolatban sok mindent el lehet rontani. Érdemes hát jobban megismerni és megtudni, milyen apróságokra érdemes odafigyelni a gondozása során, hogy sokáig gyönyörködhessünk benne, sőt, akár még csodás virágokat is hozzon. Mert a jukka még erre is képes, ha igazán jól bánunk vele. És persze ha jól érzi magát a bőrében.

Ismerd meg a jukkát

A Yucca nemzetség fajai Mexikóban és az USA partvidékein is elterjedtek. Előfordulása igen változatos, hiszen akár a hegyvidéki területeken, 2700 m tengerszint feletti magasságban, akár a tengerparton találkozhatunk vele, sőt, még a sivatagokban is képes megélni.

jukka

A jukka nagyon szereti a napfényt. Fotó: Shutterstock

A jukkák évelő, fásodó törzsű cserjék. Törzsük lehet igazán rövid, de akár több méter magasra is képesek megnőni. A levélüstököt rozettaszerűen álló, kard alakú, párhuzamos erezetű levelek alkotják. A levelek szélével óvatosan kell bánni, mert fogazottak, és a levélcsúcs is többnyire hegyes tövisben végződik.


A jukka, vagyis a pálmaliliom 3-14 méter magasságúra is képes megnőni. De ez ne riasszon el minket tőle, hiszen csakis az eredeti élőhelyén, a szabadban képes ekkora magasságot elérni. A szobanövény változata legfeljebb 1 méter magas lehet.

Ami igazán különlegessé teszi, az a vastag törzse. A levelei kemények és sötétzöld színűek, és a csupasz törzsből nőnek ki, főleg a törzs tetején. Azonban vannak törzs nélküli jukka változatok is. Ezeknél a szobanövényeknél közvetlenül a földből hajtanak ki a levelek, amely szintén nagyon izgalmas megjelenést kölcsönöz neki.

Sajnos a fiatal jukka még nem fog virágot hozni. A jukka csak akkor képes virágzásra, amikor elérte a 10 éves kort. A szabadban élő jukkák virágai csodaszépek, hiszen akár több száz fehér virágot is képesek hozni egyszerre. A jukka virága hat sziromból áll, alakja pedig egy harangra emlékeztet.

A jukkának termése is van, amely húsos vagy kiszáradt bogyó, és fekete vagy szürke magokat tartalmaz. A legtöbb jukka télálló, különösen a rövid törzsű fajták. A jukkák szaporodása a természetben nem egyszerű, hiszen a jukkamolyok nőstényeinek közreműködésére van szükség a megporzásukhoz. A moly hordja szét a virágport, majd a virágporral beporzott virágra helyezi el a petéit. A kikelő lárvák a jukka magkezdeményeivel táplálkoznak. Szerencsére a jukkának nagyon sok magkezdeménye van, így a lárvák nyugodtan falatozhatnak, ezzel nem okoznak túl nagy veszteséget a növénynek.

Közel 50 faja és 24 alfaja van a jukkának, melyek több fajcsoportba sorolhatók aszerint, hogy milyen a termés felnyílásának módja. Ez alapján lehet felnyíló, fel nem hasadó, illetve szabálytalanul töredező. Míg a felhasadó termésű fajok szálas gyökérrendszere rizómából ered, mely a főtörzs folytatásaként jelenik meg a talajban, addig a fel nem nyíló termésű csoportok abban különlegesek, hogy a leveleik nem fogazottak és gyakran fonalakra hasadoznak.

Erre van szüksége a jukkának szobanövényként

A jukka, amellett hogy igazán egzotikus a megjelenése, igénytelen szobanövény, így kezdő kertészek is bátran megpróbálkozhatnak vele. Azonban néhány dolgot be kell tartani ahhoz, hogy levelei ne sárguljanak és ne hulljanak le idejekorán.

1. A pálmaliliom nagyon kedveli a napfényt, így válasszuk ki számára a lakás egyik világos pontját.

2. A jukka a hőmérsékletre nem kifejezetten érzékeny, így tökéletesen megfelel számára a 15-25 Celsius-fok közötti szobahőmérséklet.

3. A jukkának a teleltetése során jóval kisebb hőmérséklet is elegendő, azonban arra ügyeljünk, hogy soha ne menjen 10 Celsius-fok alá a helyiség hőmérséklete, ahol tartjuk.

4. A jukkának különösen nyáron van szüksége gyakori öntözésre. Azonban arra nagyon ügyeljünk, hogy nem szabad pangó vízben állnia. Fontos, hogy az öntözéssel minden esetben várjuk meg, amíg a talaj felszíne egy kissé kiszárad, és inkább több részletben öntözzük, minthogy elárasszuk egyszerre nagyobb mennyiségű öntözővízzel.

jukka pálmaliliom virág

A pálmaliliom csodás virágokat tud hozni. Fotó: Pixabay

5. Nyáron érdemes permetezni is, hiszen ez biztosítja számára a megfelelő páratartalmat, és a takácsatkákat is távol tudjuk ezzel tartani tőle. Ősszel és télen jóval kevesebb vízre van szüksége.

6. Tavasztól őszig kéthetente érdemes tápoldatot adni neki. Ezt egyszerűen keverjük az öntözővízhez. Azonban ősztől tavaszig egyáltalán nem szükséges tápoldatozni. A legjobb számára a zöldnövény-, vagy a  levéldísznövény tápoldatot.

7. A jukkát érdemes időnként átültetni, amikor úgy látjuk, kicsi a régi cserép. Kétévente érdemes ezt megtenni, hogy felfrissüljön a talajának felső rétege. Erre a tavasz a legalkalmasabb. Az általános virágföld teljesen megfelel erre a célra.

Így szaporíthatod a jukkát

A jukkát szár- vagy hajtásdugványról lehet szaporítani.

1. Szárdugványról történő szaporítás esetén vágjuk el a jukka szárát 5 cm-es darabokra, majd ezeket mártsuk gyökereztető hormonba. A dugványokat ezt követően tegyük a homok és a tőzegmoha egyforma mennyiségű keverékébe. Ezt le kell fedni fóliával, amelyen hagyjunk pár szellőzőnyílást. A dugványoknak 20-22 Celsius-fokra és enyhe nedvességre van szükségük. Amint megjelennek az első levelek, távolítsuk el a fóliát, és körülbelül 5 hét után ültessük át a növényt.

2. Amennyiben hajtásdugványról szeretnénk szaporítani, akkor vágjuk le a jukka oldalhajtását, vagy a leveles csúcsát, majd hagyjuk kint száradni 1-2 napig. Ezt a hajtást is a tőzeg és a homok egyenlő arányú keverékébe kell ültetni, és amint megjelennek a gyökerek, át is ültethetjük.

Ezért sárgulhat a jukka levele

1. Mivel a jukka óriási mennyiségű vizet képes raktározni a törzsében, nagyon óvatosan kell öntözni, hiszen a túlöntözés könnyen okozhatja a jukka leveleinek sárgulását és lehullását. Különösen télen, hiszen ekkor jóval kevesebb öntözésre van szüksége.

2. Nyáron nem szabad megfeledkezni a rendszeres tápoldatozásról sem, hiszen elmaradása is okozhatja a jukka leveleinek sárgulását.

3. A jukka sajnos hajlamos a gombásodásra. Ha szürke réteget látunk a levelein, azt töröljük le, és egy ideig ne párásítsuk.

4. A jucca leveleinek fonákján meg tudnak jelenni a pajzstetvek. Ekkor töröljük át a leveleket rovarölőszerbe mártott vattapamaccsal.

5. A jucca levelei akkor is megsárgulnak és hullani kezdenek, amikor nem jut számára kellő mennyiségű fény.

Ha ezekre odafigyelünk, a jukka nagyon jól fogja érezni magát otthonunkban és ez a külsején is látszani fog.