szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ítélet ellen nem lehet fellebbezni.

A Szegedi Ítélőtábla mindenben helybenhagyta az elsőfokú részítéletet, így a Magyar Tenisz Szövetség másodfokon is elvesztette a volt főtitkár, Richter Attila ellen indított 252 millió forintos kártérítési pert – értesült az rtl.hu. Az ítélet ellen nem lehet fellebbezni, illetve annak értelmében 16 havi bérrel tartozik a szövetség Richternek, így nagyjából még 16 millió forintot kell fizetniük.

A pereskedés előzménye, hogy az MTSZ előző elnöke, Szűcs Lajos (aki egyben fideszes országgyűlési képviselő is) 2020-ban 3,5 milliárd forintos támogatást kért a kormánytól, mert állítása szerint olyan pénzügyi helyzet állt elő a szövetségnél, hogy már a béreket sem tudták kifizetni. A kormány végül 2,5 milliárd forintot adott a konszolidációra. Az akkori elnök több tétellel is indokolta a pénzügyi gondokat, egyebek mellett azzal, hogy a szövetség az utolsó pillanatban lemondta a magyarországi WTA-torna rendezését, emiatt pedig a későbbiekben több százmillió forint értékű ellentételezést kellett kifizetni.

A kormány a problémák felszínre kerülése után közbelépett, és Orbán Viktor miniszterelnök felkérésére Lázár János fideszes képviselő vette át a szövetség irányítását. A későbbi miniszter büntetőfeljelentést tett, majd belső vizsgálatot, pénzügyi konszolidációt, valamint elszámoltatást ígért. A szövetség ennek szellemében kártérítési pert indított az előző főtitkár ellen, és 252 millió forintot követelt Richter Attilától.

A szövetség követelését azonban a bíróság teljesen megalapozatlannak találta, ugyanis az ítélet szerint Richter Attila a korábbi elnök szóbeli felhatalmazása alapján és az elnökség több tagjának tájékoztatása után járt el, amikor aláírta a rendezésről szóló szerződéseket, és az sem bizonyított, hogy nem volt anyagi fedezete a versenynek. Az ítélet szerint továbbá a torna lemondásáról sem Richter döntött egy személyben, ugyanis előzőleg tájékoztatta az elnökséget, és még a lehetséges következményekről (a pénzfizetési kötelezettségről) is beszámolt.

A másodfokú bíróság szerint az egész keresetet el lehetett volna utasítani, arra hivatkozva, hogy valójában nem érte kár a Magyar Tenisz Szövetséget, a jogtulajdonosnak kifizetett lemondási pénzt ugyanis a magyar állam által biztosított forrásból fizették ki, azaz a szövetséget végül nem érte kár, így értelemszerűen nem is indíthat kártérítési pert. A bíróság ennek ellenére érdemi vizsgálatot végzett, és az elsőfokú ítéletet megállapításait – annak indoklásaival együtt – helybenhagyta.