Ezt tedd, ha nem áldott meg izgalmas munkával az élet - 2 apróság, amit azonnal bevethetsz

Meglepő eredményre jutott a kutatás a munkahelyi unatkozással kapcsolatban.

Unalom a munkahelyen
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A munkahely az egyik leggyakoribb hely, ahol az unalom ránk törhet. Egy tanulmány szerint a dolgozók átlagosan több mint 10 órát unatkoznak hetente - függetlenül a hivatásuktól.

Az unalom fontos célt szolgál: jelzi, hogy abba kell hagyni egy tevékenységet, és valami másba belefogni. Onnantól válik problémássá, ha figyelmen kívül hagyják, hosszú távon ugyanis az kiégéshez hasonló tüneteket tud produkálni.

Rosszat tehet az unatkozás figyelmen kívül hagyása

Egy friss kutatás kimutatta, hogy az unalom elfojtása meghosszabbítja annak időtartamát. Az unalmas és érdekfeszítő feladatok váltogatása viszont segít megelőzni, hogy a monoton munka miatti unalom „beszennyezze” az izgalmas teendőket, így csökkentve a produktivitást. A kutatók azt próbálták megérteni, az unalom érzése mikor és miért vezethet figyelemhiányhoz és teljesítménycsökkenéshez.

GettyImages-2052799219
Fotó: ProfessionalStudioImages / Getty Images Hungary

Az első tanulmány különböző iparágakban dolgozó, kétszülős családok adataira támaszkodott. A résztvevők naponta többször, különböző időközönként válaszoltak a kérdésekre, ami lehetővé tette a kutatók számára, hogy az unalom, a figyelem és a produktivitás közötti összefüggéseket az idő múlásával együtt vizsgálják.

Az eredmények arra engedtek következtetni, hogy az unalom megtapasztalása könnyen a gondolatok elkalandozását okozza. A munkavállalók gyakran megpróbálják átverni magukat, és figyelmen kívül hagyni az egykedvűséget, mert úgy gondolják, csak így tudnak hatékonyan dolgozni. Ez pedig az egyik legrosszabb válaszreakció, amit adhatunk.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

A megoldás abban rejlik, ahogyan az idődet beosztod, és a munkafeladatokat megszervezed egy nap folyamán. Bár a kevéssé izgalmas feladatokat nehéz elkerülni, az unalom negatív hatásai elleni hatékony küzdelem során alaposan át kell gondolni a különböző munkafeladatok jellegét és azok sorrendjét.

Sokat segít, ha jól megszervezetten, stratégiailag dolgozol, és nem csak a következő feladatra koncentrálsz. A lényeg, hogy hosszú távon gondolkozz, és egy unalmas feladat után válassz izgalmasabbat, hogy visszanyerd a lendületed.

7 jel, hogy azonnal érdemes új munka után nézned: nem az alacsony fizetés az egyetlen motiváció

Az előrelépés hiánya és az unalmas feladatok sokszor váltásra buzdítanak.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük