Mostantól számítva három évük lesz rá, hogy kitakarítsák hálózataikból az amerikai gyártók félvezetőit, újakat pedig értelemszerűen nem vásárolhatnak.

Négy évvel azután, hogy az amerikai a Szövetségi Távközlési Bizottság (FCC) lényegében kitiltotta a Huawei és a ZTE által gyártott berendezéseket az amerikai távközlési hálózatokból, a kínai kormányzat is felszólította az ottani szolgáltatókat, hogy pucolják ki rendszereikből az amerikai gyártmányú csipeket. A The Wall Street Journal beszámolója szerint a vezető kínai távközlési cégek pénteken kapták meg az ukázt, hogy a következő három évben teljes egészében cseréljék le a külföldi szállítóktól, elsősorban az Inteltől és az AMD-től beszerzett komponenseket.

A lap arról ír, hogy hogy a rendelkezés érinti a China Telecomot, a China Mobile-t és a China Unicomot, vagyis az ország három legnagyobb szolgáltatóját. A vállalatoknak határidős ütemterveket kell majd benyújtaniuk az tengerentúlról származó szilícium cseréjéhez. Az még nem világos, hogy a társaságok mindehhez milyen támogatást kapnak, mert rendkívül költséges dologról van szó: összehasonlításképpen, az FCC hiába különített el 1,9 milliárd dollárt a Huawei alkatrészeinek kivezetésére, a mai napig már több mint 5,6 milliárd dollárnyi költségigény futott be a hatósághoz.

Válasz válasz hátán

Az illetékes kínai minisztérium döntése mindazonáltal az Intelnek és az AMD-nek sem ígér sok jót. Ahogy nemrég mi is beszámoltunk róla, az amerikai gyártók processzorait már hasonló módon tiltották ki a kormányzati számítógépekről és szerverekről: ezekhez a jövőben csak a biztonságosnak és megbízhatónak minősített kínai cserealkatrészeket lehet majd felhasználni egy aktuálisan 18 processzort tartalmazó jegyzék alapján, amelyen rajta vannak például a Huawei amerikai tiltólistán szereplő termékei, de hiányoznak róla az Intel és az AMD márkanevek.

Az x86 ezzel nem szorul ki teljesen Kínából, de az ország egyre határozottabb lépéseket tesz a nyugati technológiai függőség felszámolásáért, válaszul az amerikai korlátozásokra. A szankciók ellenére a Huawei vagy az SMIC viszonylag eredményesnek bizonyult a csúcskategóriát közelítő félvezetők gyártásában. Az előző évben az Intel 54 milliárd dolláros árbevételének 27 százaléka jött a kínai piacról, az AMD pedig 23 milliárd dolláros forgalmának 15 százalékát szerezte onnan – igaz, nem tudni, hogy ehhez milyen arányban járultak hozzá a kormányzati megrendelések.

Piaci hírek

Több forgalmat bonyolítanak az amerikai postát utánzó kamuoldalak, mint az eredeti

Biztonsági kutatók szerint az adathalászatra kihegyezett oldalak általában is hatalmas látogatottságot generálnak, de a tavalyi ünnepi szezonban még az USA nemzeti postájának valódi forgalmát is sikerült meghaladni.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.