Hangsúlyozta, a regisztráció nemcsak a vevőkre, hanem a szállítmányozókra is vonatkozik az áru teljes nyomonkövetése érdekében.

Hirdetés

Jakab István kifejtette, nem csak az Ukrajnából közvetlenül származó termékekkel van gond, hanem azzal is, hogy a többi tagállamba került ukrán termékek fokozatosan elárasztják a magyar piacot is.

Felidézte, hogy Magyarország 23 ukrán termékre jelentett be egyoldalúan importkorlátozást, szemben az Európai Unió döntésével, amely szerint az ukrán áruk vámmentesen jöhetnek be az unió piacára.

Jakab István kiemelte, Ukrajnában a mezőgazdasági termelőknek semmilyen feltételnek nem kell megfelelniük, és a háborúban keletkezett egyéb szennyezések is terhelik az élelmiszerüket.

Korábban írtuk

A Magosz elnöke szólt arról, hogy Ukrajnában hadigazdaság van, nagy a korrupció, a termelés hasznát pedig nem az európaiak zsebelik be, hanem az amerikaiak, és az általuk támogatott nemzetközi nagybefektetők.

Azzal kapcsolatban, hogy a kormány az Agrár Széchenyi Kártyánál 2026-ig további 45 milliárd forintot biztosít az agrártermelőknek, Jakab István kifejtette, a nemzetközi versenyképességhez, a minőségi termeléshez jelentős fejlesztések szükségesek az agráriumban.

A Magosz elnöke jelezte, a Magyar Államkincstár május 31-ig kifizeti a terület- és állatalapú támogatásokat. Múlt héten megindult a folyamat gyorsítása, 50 milliárd forintos csomagot már kifizettek, május végéig pedig további 300 milliárd forint jut el a gazdákhoz.

Jakab István szerint jelentős versenyelőnyt jelent a magyar gazdák számára, hogy a felhasznált gázolaj után évente befizetett adó visszaigényelhető részét a kormány 90 százalékra emelte, ez újabb egymilliárd forint éves többlettámogatást hozhat az ágazatnak, és utalt arra, hogy a német gazdák amiatt tüntettek, hogy kormányuk ezt a lehetőséget megvonta tőlük.