Egy kormányzati bocsánatkérés a mulasztás beismerésével ér fel

HírKlikk 2024. április 15. 08:00 2024. ápr. 15. 08:00

Tartozik a magyar társadalom a bicskei áldozatoknak azzal, hogy nem feledkezik el róluk, nem lehet már elintézni ezt az ügyet azzal, hogy Orbánék behozták az egy büntetési tétel szigorítását – mondta a KlikkTV Heti Egyenleg – Ráadás című műsorában Korózs Lajos az MSZP alelnöke. A műsor másik vendége Szakonyi Péter újságíró hozzátette, nagyon reméli, hogy bicskei ügyet nem felejti el a magyar társadalom és nem viszi el a politika, hanem erre konzekvensen rákérdez a média is, a parlamentben ülők is, és a közszereplők is.

Korózs Lajos elmondta, van egy jó törvényünk a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról, amit az MSZP nyújtott be annak idején, de a törvénynek sem szereznek érvényt, így didaktikusan végig kell rajta menni, hogy hol vannak a hiátusok és akkor kiderül, hogy minden egyes tételben az állam a felelős. „A legelesettebb gyerekeket a társadalom – egy kvázi szerződés keretében – rábízza az államra, mert a gyerekekről nem tudnak gondoskodni a szülők, és az állam nem teljesíti az alkotmányos kötelezettségét. Az nem úgy van, hogy évtizedeken keresztül fizetjük az adót, hogy ezt az intézményrendszert európai színvonalon és értékrend alapján működtessék, és kiderült, hogy a legnagyobb bántalmazó az állam.”

A politikus szerint azért nem hangzott el bocsánatkérés Pintér Sándor belügyminisztertől sem, mert ha elnézést kérnének, azzal beismernék, hogy mit mulasztottak. 23 600 gyerek van állami gondoskodásban, a legrosszabb arány Borsod, Szabolcs, Jász-Nagykun-Szolnok, Heves és Hajdu-Bihar megyében van, ahol 100 ezer lakosra vetítve a legtöbb szegény él – mutatott rá a szociológus. „A bocsánatkéréssel Pintérnek azt is el kellett volna ismerni, hogy a saját törvényeiket sem tartják be. Anyagi okok miatt nem lehet gyermeket kiemelni a családjából, márpedig ez történik évek óta. Az igazgatás, a gyámügy annyira leterhelt, férőhely és szakemberhiány van, ezer sebből vérzik a rendszer.”

Elmondta, az elmúlt 14 évben csak az MSZP frakció összesen 89, olyan gyermekvédelemhez kacsolódó indítványt nyújtott be az országgyűlésnek, amelynek egyharmada törvény és országgyűlési határozati javaslat, a kétharmada interpelláció, kérdés azonnali kérdések formájában hangzott el.

Szakonyi Péter szerint nem lehet elmenni amellett a kérdés mellett, hogy miért kapott kegyelmet K. Endre, kinek a javaslata volt, milyen indoklással, ki volt az, aki közbenjárt és kik voltak, akik erről tudtak. „Aki ebben a történetben benne van és tudott róla, az majdnem úgy cinkos, mint az, aki megpróbálta az ügyet elmismásolni. Ha már a közfigyelem erre irányul, érdemes látni azt, hogy ez a jéghegy csúcsa, és az iskolarendszerben rejlő problémák a jéghegy többi részét képezik. Arra is figyelni kellene, hogy az egész magyar oktatási rendszer mennyire teszi lehetetlenné a kiemelkedést.”

Az újságíró szerint a média azért nem tud feltárni nagyobb eseteket, mert ez több napos munkát igényel. Szerinte azonban a lemondott köztársasági elnök asszonynak lenne lehetősége megszólalni, és menthetné a még megmaradt presztízsét, ha elmondaná, hogy kinek a javaslatára adott kegyelmet.

Korózs Lajos emlékeztetett, előbb-utóbb minden kiderül. „Abban biztosak lehetnek, hogy én erről nem fogok leszállni, mert itt sokkal súlyosabb dolgok vannak annál, mint ami eddig felszínre került. Hétfőn parlamenti vita lesz az egész ügyről.”

Mint mondta, a vitanap a demokratikus ellenzéki pártok javaslatára került az országgyűlés napirendjére és Kövér László kénytelen volt elrendelni. Előtte a civilek a Kossuth téren sajtótájékoztatót tartanak és be is mennek a parlamentbe, képviseltetik magukat – tette hozzá Korózs Lajos. „Kíváncsi vagyok, kijelölik-e a bizottságot, hogy a plenáris ülés elé lehessen tenni az országgyűlési határozati javaslatot. Eleddig még nem jelölték ki a népjóléti bizottságot, hogy tárgyalja le, de látjuk, hogy bujkálnak az ilyen kihívások elől. Nemrég Varga Mihálynak kellett volna megjelennie a bizottság előtt nyugdíj-ügyben, nem ment el, és úgy csinálták, hogy a Fidesz delegáltjai nem voltak ott, és így határozatképtelenné tették az ülést. Ami kellemetlen nekik, azt így oldják meg.”

A KlikkTV műsorát itt nézhetik meg.